לוגו דף הבית JDC

ביטוח לאומי – גמלת ניידות

גמלת ניידות היא גמלה וחבילת הטבות לאנשים הסובלים מליקוי ברגליים

מאת:  שרה וילר / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-21/01/16
א א א
תקציר:אנשים הסובלים מליקויים ברגליים יכולים לפנות לביטוח לאומי בבקשה לגמלת ניידות

מהי גמלת ניידות של ביטוח לאומי?

גמלה המעניקה הטבות למי שיש להם ליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות. הגדרת "מוגבל בניידות" – כוללת מוגבלים היכולים לנוע באופן חלקי, או בסיוע אמצעי עזר כגון: כסאות גלגלים או קלנועיות.

מי זכאי לגמלת ניידות של ביטוח לאומי?

 1. תושב ישראל הנמצא בישראל והוא לפחות בן 3 שנים ולא הגיע לגיל הפרישה (הנקבע על פי תאריך הלידה) כפי שהוגדר על ידי ביטוח לאומי לעניין ניידות. אנשים שהגיעו לגיל הפרישה והיו זכאים לגמלת ניידות ו/או להטבות בניידות עוד לפני שהגיעו לגיל הפרישה- עשויים להמשיך להיות זכאים בכפוף לתנאי הסכם הניידות.
 2. מי שעבר ועדה רפואית של משרד הבריאות והועדה קבעה לו אחוזי מוגבלות בניידות עקב ליקויים ברגליו. כושר הניידות מוגדר ברשימה מפורטת הכוללת למעלה מחמישים ליקויים שונים בעיקר ברגליים, הפוגעים בכושר ההליכה של האדם.

ניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית, בפני וועדה רפואית לערערים של משרד הבריאות , ניתן גם להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית לערערים.

מה שמייחד את גמלת הניידות של הביטוח הלאומי הוא שמעבר לגמלה חודשית, היא מספקת הלוואות עומדות ותגמולים שמאפשרים ניידות ברכב פרטי, ואינה מצומצמת לכיסוי הוצאות של נסיעות בתחבורה ציבורית. קצבת הניידות משמשת להלוואות לקניית רכב חדש ,להחלפת רכב, למימון המסים החלים על רכישת רכב, למימון רכישת אביזרי רכב מיוחדים לבעלי מוגבלות, להחזר הוצאות עבור רכישת אביזרי נהיגה מיוחדים, או למתקני הרמה של כסאות גלגלים או נוסעים לרכב. קצבת הניידות ניתנת בין אם בעלי המוגבלות נוהגים בעצמם, ובין אם הם נעזרים בקרובים או מטפלים הנוהגים עבורם.

להגשת תביעה לגמלת ניידות

 1. יש למלא טופס בקשה לבדיקה רפואית לקביעת מוגבלות בניידות ולשלוח ללשכת הבריאות המחוזית.

 2. אחרי שהוועדה קובעת אחוזי נכות המזכים בגמלה, צריך להגיש טופס תביעה לקבלת הטבות על פי הסכם ניידות, בצירוף המסמכים הדרושים כפי שמצויינים על גבי הטופס, לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים.

ייתכן שהתובע יתבקש להתייצב לפני ועדה רפואית שתקבע את סוג הגמלה ושיעורה.

סיוע במימון מכשירים להליכה ולניידות

משרד הבריאות משתתף במימון קניית מכשירי שיקום, הליכה וניידות לנכים, כגון: כיסאות גלגלים רגילים או ממונעים, הליכונים, תותבי גפיים ונעליים רפואיות, מנופים ביתיים. כדי לקבל עזרה במימון יש לפנות למחלקה לשירותים כרוניים בלשכת הבריאות המקומית ולצרף המלצה מגורם מקצועי מן הקהילה ומסמכים נלווים. לאחר בדיקה של צוות מקצועי נקבע שיעור המימון למכשיר המבוקש, ונדרשת השתתפות עצמית לפי החלטת הוועדה.

נכים הזקוקים לרכב, או מוגבלים בהליכה, נעזרים בכיסא גלגלים זכאים לקבל תו חניה המאפשר להם להחנות את רכבם במקומות המסומנים ושמורים לנכים. כדי לממש זכאות זו יש לפנות למשרד הרישוי.

להלן טפסים להורדה לצורך בקשת גמלה.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 19 תגובות

 1. מינץ יעקב, 10.11.12

  עצמון 18 רעות
  מהם 50 המגבלויות שיתכן ומזכות?
  כתובות של לשכות הבריאות

 2. מיכל אברהם, עו\"ס רעות-משפחה מטפלת, 12.11.12

  תגובה ליעקוב
  יעקוב תודה על הערתך.
  המאמר יתוקן בהתאם
  בינתיים הנה רשימת לשכות הבריאות http://www.health.gov.il/Subjects/Environmental_Health/Pages/health_bureau.aspx
  ורשימת הליקויים כפי שפורסמו באתר המוסד לביטוח לאומי http://www.btl.gov.il/benefits/Mobility/LikuyList/Pages/default.aspx

 3. יוסי מלול, 18.11.12

  עזרה בארנונה
  למה אין לי לנו עזרא או הנחה בארנונה.לעומת זואת לנכי צהל אפילו 10 אחוז יש הנחה.מוזר ולו מקובל.

 4. מיכל אברהם, עו\"ס רעות משפחה מטפלת, 18.11.12

  תגובה ליוסי מלול
  זו נקודה חשובה שיש להפנות אל הרשות המקומית בה אתה גר. יש רשויות שבהם יש הנחות בארנוה לנכים. כל רשות יכולה להחליט לגביה מהן הקריטריונים להנחה.

כתיבת תגובה