יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זכויות נלוות למקבלי גמלת סיעוד

  מהן הזכויות וההטבות הנלוות לגמלת הסיעוד במוסדות שונים?

  עודכן לאחרונה:05/04/22

  גמלת סיעוד ניתנת באמצעות הביטוח הלאומי לזקנים אשר הגיעו לגיל פרישה וזקוקים לסיוע בתפקודי היום-יום, כגון- רחצה, הלבשה, ניידות, השגחה. הזכאות לגמלה תלויה בתפקוד הזקן ובהכנסותיו. במסגרת גמלת סיעוד הזקן יכול לבחור כיצד לממש את הגמלה- שעות טיפול בבית, מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה, שירותי כביסה.

  גובה גמלת הסיעוד נקבע בהתאם לרמת התפקוד. הגמלה נקבעת על פי ניקוד שנקבע בהערכת התלות של ביטוח לאומי. קיימות 6 רמות זכאות לקצבת סיעוד, שנקבעות לפי יכולת התפקוד של הזקן. כאשר הכנסות הזקן עוברות את הסכום שנקבע על ידי ביטוח לאומי, ומבחינת התפקוד הוא זקוק לסיוע, הוא עשוי להיות זכאי לגמלה מופחתת, לעתים לא יהיה זכאי כלל לגמלה, תלוי בגובה ההכנסה.

  חשוב לדעת, כי זקנים הזכאים לגמלת סיעוד, זכאים גם להנחות במוסדות השונים. חלק מההטבות תלויות בגובה הגמלה.

  במאמר זה נפרט מהן הזכויות הנלוות לגמלת הסיעוד רוב ההטבות אמורות להינתן באופן אוטומטי, באמצעות רשימות שמעביר הביטוח הלאומי לגופים השונים, אולם מומלץ לעקוב ולבדוק שההנחה עודכנה.

   

  • מרכז יום לקשיש: מרכזי יום לקשיש הם מסגרות יומיות המיועדות לאזרחים ותיקים הגרים בביתם, ומתקשים בניהול משק הבית בגלל ירידה בתפקוד. המרכזים נותנים מענה טיפולי, ומאפשרים לקשיש להישאר בביתו עם משפחתו, ולהימנע מעזיבת הבית והקהילה.  המרכזים מספקים תחת קורת גג אחת פעילויות חברתיות ותרבותיות לצד טיפולים מקצועיים. המרכזים פועלים בין הימים ראשון עד חמישי מהבוקר ועד הצהריים, וחלקם פעילים גם ביום שישי.  עלות הביקור משתנה בהתאם לרמת הקצבה שמקבל הזקן: רמות 1 עד 3 – ביקור אחד בשבוע במרכז יום שווה ל- 2 שעות טיפול בבית בשבוע. רמות 4 עד 6 – ביקור אחד בשבוע במרכז יום שווה ל- 2.45 שעות טיפול בבית בשבוע. כלומר,מי שזכאי לקצבת סיעוד ברמה 2, יוכל לבקר במרכז יום לקשיש פעם בשבוע, ולקבל 8 שעות טיפול שבועיות בביתך במקום 10 שעות הטיפול שלהן הוא זכאי. ההשתתפות כרוכה בתשלום נוסף בסך 15 ש"ח לכל ביקור.
  • שירותי כביסה: מי שזכאי לקצבת סיעוד יכול לקבל שירותי כביסה. השירות קיים רק בחלק מהיישובים. השירות כולל: איסוף הכביסה מביתך והחזרתה, כיבוס, ייבוש וקיפול הכביסה. כביסה אחת של 5 ק"ג בחודש – שווה לרבע שעה מסך השעות שלהן אתה זכאי. לדוגמה, אם אתה זכאי ל-10 שעות טיפול בבית בשבוע, תוכל לעשות כביסה 4 פעמים בחודש ולקבל 9 שעות טיפול בשבוע.
  • לחצן מצוקה: מי שזכאי לקצבת סיעוד יכול לקבל שירותי לחצן מצוקה. לחצני מצוקה מחוברים למוקד מאויש, שעונה לקריאות לעזרה של קשישים שנקלעו למצוקה, 24 שעות ביממה. ניתן לקבל את השירות תמורת רבע שעת טיפול בשבוע, ללא עלות נוספת. לדוגמה, מי שזכאי לקצבת סיעוד ברמה 2, יוכל לקבל לחצן מצוקה ו-9.45 שעות טיפול בשבוע, במקום 10 שעות טיפול ללא לחצן מצוקה.
  • טיפול אישי בבית: שירותי הסיעוד שהמטפלת הסיעודית נותנת בבית המטופל הם: הלבשה, אכילה, רחצה, טיפול בהיגיינה אישית, החלפת מוצרי ספיגה ומצעים, ניידות בבית ומחוץ לבית, השגחה. בנוסף כולל הטיפול האישי בבית עזרה בניהול משק הבית, בחדרים בהם משתמש הקשיש (טאטוא, ניגוב אבק, שטיפת חדרו של הקשיש, ניקון של האמבטיה והשירותים, בישול אוכל מותאם לקשיש, כביסה קלה ביד או כביסה במכונה, גיהוץ).
  • מוצרי ספיגהלזכאי המקבל טיפול אישי בבית, ומבקש לקבל גם מוצרי ספיגה – יופחת זמן מזמן הטיפול האישי, שיחושב על פי מחיר האריזה ומספר האריזות שיוזמנו לחודש שלם עבור כל המוצרים שנבחרו. הזמן שיופחת יחושב בדקות שיופחתו בכל שבוע מהטיפול האישי. הדקות יעוגלו לרבעי שעות (15 דקות). לזכאי המקבל את הגמלה בכסף, ומבקש לקבל גם מוצרי הספיגה – יופחת סכום מהגמלה בכסף, שיחושב על פי מחיר האריזה ומספר האריזות שיוזמנו לחודש שלם עבור כל המוצרים שנבחרו.

  הטבות נוספות:

  • הנחה בחברת החשמל: מקבלי גמלת סיעוד ברמה 5 או ברמה 6, וכן מקבלי גמלת סיעוד ברמה 4 שמלאו להם 90 שנים, וכן מי שנקבעה להם גמלה בשיעור זה, אבל הגמלה הופחתה עקב הכנסות, זכאים ל-50% הנחה עבור 400 קוט"ש ראשונים בתשלום חשבון החשמל. הביטוח הלאומי מעביר לחברת החשמל רשימות של מי שעשויים להיות זכאים להנחה. ההנחה אמורה להינתן באופן אוטומטי. חשבון החשמל חייב להיות על שם הזכאי, ובתעריף ביתי בלבד. אם לזכאי יש יותר מחשבון חשמל אחד על שמו, עליו להסדיר את קבלת ההנחה מול חברת החשמל. לבירורים ניתן לפנות לחברת החשמל במוקד 103.
  • הנחה בארנונה: מקבלי גמלת סיעוד זכאים להנחה במסי ארנונה. גובה ההנחה נקבע על ידי הרשות המקומית. הביטוח הלאומי מעביר לרשויות המקומיות רשימות של מי שעשויים להיות זכאים להנחה. ההנחה ניתנת על פי הכללים הקיימים של כל רשות מקומית. לקבלת ההנחה יש לפנות לרשות המקומית.
  • הטבה במים: מקבלי גמלת סיעוד ברמה 3 ומעלה, וכן מי שנקבעה לו גמלה בשיעור הזה, אבל הגמלה הופחתה עקב הכנסות, זכאים לכמות מים נוספת של עד 3.5 מ"ק לחודש בתעריף הנמוך. הביטוח הלאומי מעביר לרשות המים את הרשימות של מי שעשויים להיות זכאים להטבה. כתובת המגורים של הזכאי צריכה להיות מעודכנת במשרד הפנים. ההטבה אמורה להינתן באופן אוטומטי.
  • פטור מתשלום עבור כניסת מלווה: על פי תקנות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות), 2013, אדם הזכאי לגמלת סיעוד, פטור מתשלום עבור מלווה המגיע  איתו למקום ציבורי. התקנה נכנסה לתוקף ב- 1.7.2014. קבלת הפטור מותנית בהצגת תעודה. זכאי גמלת סיעוד מקבלים לביתם מביטוח לאומי באופן אוטומטי תעודת "זכאי גמלת סיעוד". התעודה תקפה לשבע שנים. חשוב להדגיש שהפטור יינתן רק במקומות בהם כניסת המלווה אינה מחייבת שירות אישי עבורו או הקצאת מקום, כמו- כניסה למוזיאון. במקרים כמו- שכירת חדר במלון, מושב בתחבורה ציבורית, מושב בבית קולנוע לא יינתן פטור. (לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת הנגישות לשירות), התשע"ג 2013- לחצו כאן (סעיף 14).
  • סיוע ברכישת מכשירי שיקום וניידות ממשרד הבריאות: תושבים בעלי נכות קבועה השוהים בקהילה וזקוקים למכשירי שיקום וניידות עשויים להיות זכאים לסיוע במימון המכשירים. את הבקשה לסיוע יש להגיש לפני ביצוע רכישת המכשיר. יש לפנות לרופא המשפחה בקופת החולים בה חבר המבקש. לפרטים נוספים ניתן לפנות גם ללשכת הבריאות המחוזית הקרובה לאזור מגוריו של המבקש. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

  זכויות לניצולי שואה מקבלי גמלת סיעוד

  ניצולי שואה  הזכאים לגמלת סיעוד בשיעור 150% ומעלה, יהיו זכאים לתוספת של 9 שעות סיעוד לשבוע , מטעם הקרן לרווחת ניצולי שואה. העזרה ניתנת באמצעות שעות טיפול שעוברות דרך חברת הסיעוד. בנוסף, קיימת אפשרות לקבל את וספת השעות בכסף במקרה ומעסיקים מטפלת צמודה ומקבלים גם את גמלת הסיעוד מביטוח לאומי בכסף.

   

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן