לוגו דף הבית JDC

תפקיד העובד הסוציאלי בשיקום

עבודה סוציאלית בשיקום – מיומנויות לשמירה על איכות החיים

מאת:  מיקי שרון, אתי קרן, דב וייל, מיכל ליברמן-שטינמן / מרכז רפואי רעות
א א א
נושאים:
תקציר:ליווי האדם ומשפחתו במהלך השיקום בהתמודדות עם המציאות החדשה ובסיוע לחולה ומשפחתו בהתמודדות עם הבירוקרטיה-בהכנה לקראת שחרור מבית החולים

העבודה הסוציאלית היא התחום שמשלב בין תמיכה וחיזוק של ההתמודדות הנפשית עם מציאות החיים החדשה, לבין הקניית הכלים הדרושים להשגת המשאבים הקיימים בקהילה שנחוצים לשמירה וקידום איכות החיים.

תחומי ההתערבות של העובד הסוציאלי במחלקת השיקום במרכז הרפואי רעות בת"א

שיקום הוא תהליך שתכליתו להחזיר את האדם לאחר פגיעה או מחלה לתפקוד מיטבי בסביבתו הטבעית. הצלחת תהליך השיקום נבחנת בשילוב שבין רמת התפקוד שהאדם מצליח להגיע אליה בתחומי החיים השונים ותחושת הרווחה המלווה אותו.

החולה מאושפז במחלקת השיקום במשך 3 חדשים לכל היותר, בממוצע כחודש וחצי. במהלך האשפוז החולה מקבל מערך של טיפולים מאנשי מקצוע שונים שאמורים לשפר את תפקודו ולהכשיר אותו לקראת החזרה לקהילה. השאיפה הכללית היא להביא אותו לתפקוד עצמאי ברמה המרבית וליצור אצלו מחויבות להמשך עבודה על השיקום גם לאחר השחרור מבית החולים.

המטרה העיקרית של התערבות העובד הסוציאלי היא שמירה על איכות חייו של המטופל באמצעות סיוע בשני תחומים מרכזיים:

 1. הקניית ידע לגבי זכויות החולה ומתן סיוע במימושם.
 2. התערבות בתחום הרגשי, הקוגניטיבי וההתנהגותי – מטרת ההתערבות לעזור לפתח מיומנויות להתמודדות יעילה עם השינוי במצב הבראותי והתפקודי. שינוי זה יוצר מציאות חיים חדשה למטופל ומשפחתו.

בדיקת הזכויות של החולה אשר נגזרות ממצבו הבריאותי

בדיקת הזכויות מתבססת על ההערכה הרפואית של מצבו כפי שיהיה לאחר השחרור. כך למשל אם הצוות שמטפל בחולה מעריך שהחולה יישאר מוגבל, העו"ס ידריך את החולה ואת בני המשפחה המטפלים בו איך ומתי עליהם להגיש את התביעה לביטוח לאומי. יתכן ובגלל מצבו הוא יהיה זכאי להטבות נוספות ואף לקבלת היתר להעסקת עובד זר בעת הצורך. העו"ס יסביר לחולה את התנאים לקבלת ההטבות השונות  ואת דרך הגשת התביעות. מימוש הזכויות הוא שמקנה לחולה ולמשפחה את הבסיס להמשך החיים בקהילה. קצבאות הביטוח הלאומי, העזרה שמגיעה מקופת החולים, ממשרד הבריאות ממערכת הרווחה וכן הלאה, יסייעו לו ולמשפחתו להתמודד עם ההשלכות של השינוי במצבו הבריאותי.

עידוד תהליכי הסתגלות אצל החולה ומשפחתו למצב החדש

אדם שעד לארוע היה עצמאי, מפרנס, איש חברה , הופך ביום אחד לאדם מוגבל שצריך להיאבק קשות על ביצוע מטלות שקודם לכן היו לגביו חלק משגרת יומו.  מה מסייע לאנשים להסתגל לשינויים כל כך חריפים ביכולות, בתפקוד, בתקשורת, ביחסים?   נערכו מחקרים על אנשים שהתמודדו עם מצבי חיים קשים וממושכים בהם ניסו לזהות את התכונות שסייעו להם להתמודד ביעילות עם מצבם. במחקרים נמצאו מספר מאפיינים ותכונות משותפות, כמו: לכידות ותמיכה משפחתית, תמיכה חברתית, יכולת למצוא ולתת משמעות למצב החדש, אמונה ביכולת להתמודד עם המצב, מידת האופטימיות, רמת העקשנות והנחישות להצליח בשיקום.

יש אנשים שמגלים על רקע מצבם יכולות ותחומי עניין שלא היו מודעים להם קודם לכן, מוצאים עניין ומשמעות חדשה לחייהם וכך משמרים ומייצרים איכות חיים מספקת. לעומת זאת, ישנם אנשים שנוטים להסתגר ולהתכנס אל תוך עצמם, לא מממשים את יכולת התפקוד החדשה שלהם ומאבדים את תחושת החיוניות הבסיסית לחיים. על החולה ומשפחתו להבין שבכדי לשמור על איכות חייהם, עליהם לעבוד קשה. העובד הסוציאלי, בין אם בשיחות ממושכות ובין אם במפגשים קצרים ואקראיים תוך כדי הפעילות השוטפת במחלקה, משתדל לחזק בחולה ובמשפחה את נושא ההתמודדות, הוא עושה את זה בדרכים רבות ומגוונות, בשיחות תמיכה, בייעוץ, בתיווך מול גורמים אחרים בבית החולים ובקהילה, בשיחות קבוצתיות, בשיחות משפחתיות, בפגישות משותפות לצוות המטפל לחולה ולמשפחה ועוד.

תהליך שיקום באשפוז במרכז הרפואי "רעות" בת"א

במרכז הרפואי "רעות", אנו פוגשים את החולה  השיקומי בשלב השני של תהליך השיקום, לאחר הטיפול בבית חולים כללי. למחלקת השיקום מגיעים חולים נוירולוגיים וחולים אורטופדיים.
משך האשפוז בשיקום נע בין שבועיים, לחולים אורטופדיים, לבין שלושה חודשים לחולים נוירולוגיים. תקופת אשפוז ממוצעת הינה כחודש וחצי. זהו שלב שני בתהליך ההסתגלות של החולה והמשפחה למצב. הסתגלות פירושה קבלת המוגבלות על ידי החולה ועל ידי בני משפחתו. המדד ליעילות תהליך ההסתגלות הוא האופן שבו החולה והמשפחה מתמודדים עם המצב ומתארגנים לקראת החזרה לקהילה. ככל שהמשפחה מכירה ומבינה את המצב הרפואי של החולה, משתפת פעולה עם הצוות המקצועי, ומכינה את הדברים הנחוצים לחזרה לבית  (או למסגרת מוסדית), כך הצפי להסתגלות יעילה בהמשך גבוהה יותר.

כל חולה שמגיע למחלקה נפגש עם צוות רב מקצועי הכולל: רופאים, צוות סיעודי, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, קלינאי תקשורת, דיאטנית, עובדת סוציאלית ובמקרה הצורך פסיכולוג, פסיכיאטר ורופא מומחה אחר. אינפורמציה לגבי החולה נאספת מהחולה, ממשפחתו, מהצוותים וממכתבי השחרור מבית החולים הכללי. כעבור מספר ימים נערכת ישיבת צוות רב מקצועית בה נבנית תוכנית טיפול לחולה בהתאם למצבו הרפואי והסוציאלי. עם בניית תוכנית הטיפול נקבעת פגישה עם המשפחה שמיועדת ליצור שיתוף פעולה בין הצוות למשפחה ביישום תוכנית ההתערבות . שחרור מוצלח משמעו – ידיעה שהמטופל ימשיך לקבל את הטיפול הנחוץ לאחר השחרור ויחזור לחיי משפחה, חברה וקהילה.

מועד השחרור נקבע בישיבות הצוות של המחלקה כאשר הצוות משוכנע על בסיס מדדי שיקום שונים כי התהליך השיקומי הגיע לידי מיצוי ואין צורך יותר במסגרת אשפוזית. קביעת המועד הסופי לשחרור נעשה בתיאום עם הגורמים המממנים, קופות החולים וחברות הביטוח. לעיתים קורה שמשפחות וחולים מתקשים לקבל ולהסכים לתאריך השחרור ואז אנו נתקלים במצבים שמשפחות מסרבות לשתף פעולה עם הצוות המטפל והן לא מתארגנות לקראת השחרור. תפקידו של העובד הסוציאלי לתמוך מחד אך גם לדרבן לעשייה.

עבודת העובד הסוציאלי עם משפחת החולה במהלך האשפוז השיקומי

במחלקת השיקום אנו פוגשים את החולה והמשפחה בשלבים הראשונים של התהליך, בשלבים של ההבנה וההתפרקות. כאן אנו עוזרים להם לנסות להבין את מלוא המשמעות של מה שקרה ולקבל את ההחלטה להמשיך הלאה.
לפעילויות במחלקה ובבית החולים יש תפקיד רב בהנחת היסודות לשיקום פסיכולוגי ופיזי מוצלח. סדר היום במחלקה הכולל פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפול רפואי וסיעודי, תעסוקה טיפולית והתערבות סוציאלית ופסיכולוגית בונים סדר יום חדש למטופל. המטופלים לומדים, לקבל עזרה מאחרים ולפתח מיומנויות פיזיות חדשות לתפקוד עצמאי.

למשפחה תפקיד חשוב בבניית סדר היום החדש. בהיות המטופל בבית החולים המשפחה היא מקור התמיכה העיקרי. קבלת החלטות משותפות לגבי ההמשך, התארגנות לקראת שחרור וביקורים נותנים את התחושה שיש על מי לסמוך ושהחולה לא ננטש כאשר הוא נזקק. כל אלה מחזקים את ביטחונו לקראת שחרור ושיקום טובים יותר. תפקידו של העובד הסוציאלי לתמוך וללוות את החולה ומשפחתו בשעתם הקשה וגם לקשר ולתווך עם גורמים בקהילה, אנשי הצוות במחלקה ולעיתים גם בין החולים ומשפחתם.
כדי לפתח את המיומנויות של החולים והמשפחות נערכים מפגשים קבוצתיים הכוללים גם את בני המשפחה ובהם עולים התכנים של ההתמודדות, הקושי, הרצון לקבל ידע והכוונה, נערכות שיחות עם הצוות הרפואי, והעובד הסוציאלי במחלקה ועם המשפחות לצורך תיאום ציפיות והתארגנות. הקבוצות עוזרות באמצעות מתן אינפורמציה הנדרשת להתארגנות, הן מעצימות את המשתתפים ומעניקות תחושה של שייכות ושיתוף עם "שותפי גורל".

הכנה לקראת שחרור

מקומו של העובד הסוציאלי בעבודה עם המשפחה מתחיל משלב הקליטה במחלקה, וממשיך בליווי לאורך האשפוז כאשר מדווחים לה על מצבו של החולה. ברוב המקרים קשה לחולה ולמשפחתו לקבל את המצב החדש מכיוון שהוא לא יחזור לתפקוד שהיה קודם לאירוע. העובד הסוציאלי תומך ומסייע למשפחה להתארגן לשחרורו של החולה וחזרתו הביתה בתנאים האופטימליים ביותר עבורו. לשם כך יש לדאוג לנושאים שונים, כמו התאמת הדיור לכסא גלגלים, ארגון אביזרי הניידות ואביזרי עזר, התארגנות לשחרור עם עובד זר או לחילופין התארגנות לצורך העברה לסידור מוסדי. תהליכים אלה אינם קלים לקבלה ולמשפחות רבות קשה להשלים עם המצב החדש כמו גם לחולים וכאן תפקיד העו"ס לתמוך ולסייע נפשית.

במחלקת השיקום, עמידה בתאריך השחרור שנקבע מעבירה את האחריות מהמחלקה והצוות אל החולה ומשפחתו. חולים רבים חוששים להשתחרר מהמחלקה מכיוון שהם עומדים להתמודד עם מצב חדש שאינם מורגלים בו בבית ובקהילה, עקב כך אנו נתקלים לעיתים, בהתקרב מועד השחרור, בנסיגה בתפקודו של החולה. גם המשפחות מבטאות חשש זה בדרכים שונות בין אם בחוסר ההתארגנות כי אז "הבית לא מוכן", ובפניה לגורמים שונים לשם הארכת משך האשפוז. במקרים כאלה חשוב להבהיר לחולה ומשפחתו כי התאריך נקבע לטובתו של החולה מאחר והוא נמצא בשיאו של השיקום והשארות במחלקה יכולה לגרום לנסיגה. תהליך ההתארגנות של המשפחה לשחרור נותן ביטוי ללקיחת אחריות וכניסה לשלב הבא בתהליך השיקום.
עם שחרורו של החולה מהמחלקה תם גם תפקידו של העובד הסוציאלי במחלקה, אך ישנם שירותים שונים בקהילה שתפקידם לעזור לחולה המשתחרר להסתגל למצבו החדש. העובד הסוציאלי עוזר לחולה ומשפחתו ביצירת הקשר הראשוני עם גורמים אלה בקהילה וגם כאן האחריות להמשך הקשר ולטיב הקשר חלה על החולה ומשפחתו.

לסיכום, תיארנו במאמר את תהליך השיקום ואת תפקידו של העובד הסוציאלי בתהליך. העובד הסוציאלי הוא אחד מאנשי הצוות הרבים הלוקחים חלק בשיקום. הצלחת התהליך תלויה בתיפקודם של כל אנשי הצוות, ברמת התיאום ושיתוף הפעולה ביניהם ובמוכנות והנחישות של החולה והמשפחה להתמודד ולהסתגל למציאות החיים החדשה שנכפתה עליהם. ייחודו של העובד הסוציאלי בבית החולים מתבטא בשילוב שבין ההתייחסות האישית והראיה המערכתית. התערבותו מכוונת להכשיר את הקרקע להתאקלמותו התקינה של החולה בקהילה, ולהעצמתם של החולה והמשפחה  בהתמודדות עם תהליך השיקום. המסר המרכזי העולה מהתערבות העו"ס כמו גם מהטיפול של אנשי הצוות האחרים הוא לראות בקשיים הרבים הניצבים בדרך סוג של אתגר שההתמודדות אתו מובילה בסופו של דבר לקבלה, הסתגלות והתפתחות אישית ומשפחתית.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמה תגובה אחת

      Array
(
  [0] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 14098
      [comment_post_ID] => 5553
      [comment_author] => גלעד טל
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2010-10-26 11:38:17
      [comment_date_gmt] => 2010-10-26 11:38:17
      [comment_content] => אני אח בביה"ח נהרייה מחלקת שיקום מחפש מאמרים בנושא האם תוכלו לשלוח לי לכתובת giladtal@yahoo.com
אודה לכם על שיתוף הפעולה
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

)
    
 1. גלעד טל, 26.10.10

  מאמרים נוספים בנושא זה
  אני אח בביה"ח נהרייה מחלקת שיקום מחפש מאמרים בנושא האם תוכלו לשלוח לי לכתובת giladtal@yahoo.com
  אודה לכם על שיתוף הפעולה

השאר תגובה