יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  הקשר בין מצב כלכלי לאישור גמלת חוק סיעוד של ביטוח לאומי

  הכנסות הזקן מהוות קריטריון לאישור גמלת חוק סיעוד. מהי תקרת ההכנסות המקסימלית לזכאות ומה ניתן לעשות כשחוצים אותה?

  עודכן לאחרונה:05/04/22

  מהי גמלת חוק סיעוד?

  אדם שהגיע לגיל הפרישה וזקוק לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות היום-יום או זקוק להשגחה בבית למען בטיחותו עשוי להיות זכאי לגמלת סיעוד. האדם הזכאי לגמלת סיעוד יכול לבחור שירותים בהתאם למצבו, מתוך סל השירותים, הכולל: טיפול אישי בבית, ביקור במרכז יום, אספקת מוצרי ספיגה, אספקת לחצן מצוקה ושירותי כביסה.

  איך מקבלים גמלת סיעוד?

  מהי תקרת ההכנסות לזקן?

  זכאותו של הזקן לגמלת סיעוד וגובה הגמלה שתוענק לו נקבעים על פי מבחן תלות הבודק את רמת תפקודו העצמאית בבית, ובהתאם למצב הכנסתו של הזקן על פי מצבו המשפחתי. לפירוט תקרת ההכנסות לזכאות לגמלת חוק סיעוד, ראו טבלה:

  במקרה של יחיד – הכנסה מעל 15,827 ש"ח שוללת זכאות לגמלה. במקרה של זוג – הכנסה מעל 23,740 ש"ח שוללת זכאות לגמלה.

  אילו הכנסות נלקחות בחשבון? הכנסות ברוטו מעבודה כשכיר או כעצמאי, הכנסות מפנסיה, הכנסה מקצבאות הביטוח הלאומי, הכנסה מנכס, כל הכנסה אחרת לפי סעיף 2 לפקודת המסים כמו: הכנסות מרווחי הון וכו'.

  אילו הכנסות לא נלקחות בחשבון?  רנטות המשולמות לניצולי שואה מחו"ל וקצבת נכי רדיפות הנאצים המשולמת על ידי האוצר, לא נכללות בחישוב לצורך קביעת זכאות לגמלת חוק סיעוד ולצורך קביעת גובה הגמלה. תשלומים מביטוחים סיעודיים אינם נכללים אף הם בחישוב הכנסות לצורך בדיקת הזכאות.

  אילו הוצאות מופחתות מההכנסה? 

  תשלום לפי פסק דין למזונות, הוצאות עבור החזקת בן/בת הזוג במוסד סיעודי, שכר דירה שמשלם מגיש התביעה -במקרה בו  מגיש התביעה שוכר דירה ומשכיר דירה, ההוצאות על שכר דירה יופחתו מההכנסות משכר דירה. למשל- אם יש למגיש התביעה הכנסה של 5,000 ₪ מדירה שהוא משכיר והוא משלם 3,000 ₪ בחודש על דירה שהוא שוכר. בחישוב ההכנסות יילקחו בחשבון רק 2,000 ₪ על הדירה שהוא משכיר.

  במידה ומגיש התביעה לגמלת סיעוד אינו עומד במבחן ההכנסה, לא תתקיים הערכה תפקודית והתביעה לגמלת סיעוד תדחה.

   למחשבון באמצעותו ניתן לבדוק זכאות לגמלת סיעוד, לחצו כאן

  מה קורה כששני בני זוג בעלי הכנסות מעבר לתקרה זקוקים לגמלת חוק סיעוד?

  אם שני בני הזוג במצב סיעודי, ההכנסה שלהם מחושבת לפי מצב משפחתי של יחיד עבור כל אחד מבני הזוג.

  מה אפשר לעשות אם נדחים על רקע הכנסות?

  במידה וההכנסה חוצה את תקרת ההכנסות והתביעה לגמלת סיעוד נדחית עקב כך, ניתן להתייעץ עם עובדת סוציאלית בשירות לאזרח הוותיק באגף הרווחה המקומי, ולבדוק האם קיימות אפשרויות אחרות לסיוע.

  איך ניתן לקבל רישיון לעובד זר ללא גמלת חוק סיעוד?

  זקן הסובל מקשיים בתפקוד ו/ או זקוק להשגחה בבית, אך לא עבר את מבחן ההכנסה של ביטוח לאומי, יכול לפנות (עצמאית או בסיוע לשכה פרטית) לביצוע הערכת תלות על ידי רשות האוכלוסין וההגירה, ויהיה זכאי להעסיק עובד זר אם יעמוד בקריטריונים לקבלת היתר להעסקת עובד זר. על כך אפשר לקרוא כאן.

  ישנם מקרים בהם ניתן לקבל היתר העסקת עובד זר גם ללא מבחן תלות-

  • זקן מגיל 85 ומעלה יכול לפנות לוועדה מקצועית מייעצת ברשות האוכלוסין וההגירה, עם מסמכים רפואיים מפורטים המציינים את הצורך שלו בהשגחה וטיפול צמוד, תוך התייחסות לתפקודו.
  • חולה העומד להשתחרר מבית החולים המציג אבחנה רפואית מטעם רופא בית החולים המציינת את הצורך ברצף טיפולי, השגחה וסיעוד 24 שעות ביממה, וכן את התאריך המשוער לשחרור החולה מבית החולים, יכול לפנות לוועדה המקצועית המייעצת לצורך קבלת היתר להעסקת עו"ז. מדובר בהיתר זמני לתקופה של חצי שנה בלבד, כאשר לצורך הארכת תוקף ההיתר יידרש המבקש לעמוד בנהלים הרגילים. היתר לפי סעיף זה יאפשר העסקת עובד זר הנמצא כבר בישראל בלבד ולא יהא ניתן להביא עובד זר  מחו"ל על סמך אותו היתר.
  • במקרה של חולה אונקולוגי, תהליך הוצאת היתר ההעסקה מהיר יותר. יש לפנות לרשות האוכלוסין וההגירה בצירוף טופס בקשה ואישור רפואי מהמחלקה האונקולוגית בה האדם מטופל. חשוב לציין שמדובר בהיתר העסקה שיש לחדשו מדי חצי שנה.
  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן