יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מעקב במצלמות אחר טיפול של מטפל סיעודי

  האם להשתמש במצלמות כדי לעקוב אחר הטיפול בהוריי?

  עודכן לאחרונה:06/06/23

  לצערנו, קיימים מקרים בהם זקנים המטופלים על ידי מטפלים קבועים ועובדים זרים חשופים להזנחה ולהתעללות. תפקידם של בני המשפחה המטפלים הוא להיות עם היד על הדופק. לעקוב ולפקח אחר טיב הטיפול ואיכות מערכת היחסים בין המטפל לזקן. גם כאשר בני המשפחה מבקרים ועוקבים אחר מצבו של הזקן, עדיין הזקן והמטפל נמצאים רוב שעות היום ביחד ללא השגחה וקשה מאוד לדעת מה קורה בשעות שבהן אין פיקוח על הטיפול בזקן.

  זקנים, הנמצאים במצב שבו הם תלויים במטפל הסיעודי וחוששים משינויים, לא תמיד ידווחו לבני המשפחה על מצוקה או בעיות שמתעוררות ביחסים עם המטפל. לעתים מדובר בחולה דמנטי, שגם כאשר הוא מדווח על בעיה, קשה לבני המשפחה לדעת בוודאות למי להאמין.

  סימנים לזיהוי התעללות והזנחה

  כאשר אחד מהורינו מקבל מטפל סיעודי קבוע, המטפל הוא האחראי על הטיפול היום-יומי בהורה. על מנת לזהות אפשרות של טיפול לקוי ובלתי חוקי כדאי לבדוק לעתים קרובות את הנושאים הבאים: שינוי ניכר במצב רוחו של ההורה הזקן, חבורות או פצעים על גופו, ושתיקתו כאשר הוא נמצא עם המטפל הסיעודי שלו. סימנים מסוג זה ואחרים יכולים להצביע על כך שהזקן עובר התעללות ומפחד להודות בה. כדאי בכל ביקור לבדוק את מצב המקרר, לעקוב אחר מלאי התרופות, לשים לב שכל התרופות שהזקן מקבל הן לפי הוראות הרופא. חשוב לשים לב לניקיון הבית, לרמת ההיגיינה האישית של הזקן, להתאמת הביגוד לעונה, ולניקיון ונוחות הבגדים.

  חשוב להיות ערניים ולהקשיב ל"תחושות בטן". במידה ומתעורר חשש שהזקן אינו מקבל טיפול הולם, רצוי לערב אנשי מקצוע נוספים שיתרשמו ממצבו של הזקן-כדאי לקבוע ביקור אצל רופא המשפחה, לשתף אותו בחששותיהם ולבקש לבצע בדיקות שגרתיות. הרופא יוכל, במהלך הבדיקה, להתרשם ממצבו הכללי והפיזי של הזקן.

  במידה ואינכם שקטים, חשוב להכיר ולהיות מודעים לאמצעים טכנולוגיים שקיימים ויכולים לסייע לכם במעקב אחר הטיפול שהזקן מקבל. למאמר המלא על סימנים לזיהוי הזנחה והתעללות

  סוגי המעקבים הקיימים

  במידה והחלטתם כי אתם רוצים להטמין בביתו של הזקן מצלמות נסתרות, עליכם לבחור בסוג המצלמה בו תרצו להשתמש. ישנן מצלמות רשת שבהן ניתן לצפות "בשידור חי" בזמן אמת. יש מצלמות המחוברות זו אל זו במעגל סגור. כל מצלמה מתחברת למכשיר הקלטה עצמאי שזהה בתכונותיו למכשיר וידאו ומאפשר לצפות בחומר שנקלט דרך המחשב. יש לציין כי השקעה במצלמות מכל סוג במסגרת הביתית היא השקעה כספית ניכרת.

  בעד ונגד שימוש במצלמות

  מצלמות נסתרות יכולות לתת לכם תמונה מדויקת על מצבו של הזקן ועל הטיפול היום-יומי בו. מצד שני, חוק יסוד כבוד האדם קובע שאין לפגוע בפרטיותו של אדם. במקרה של אדם שנחשב לחסר ישע, ניתן להתקין מצלמות אך לא באזורים בבית בהם המטפל יכול להימצא במצב אינטימי כמו בשירותים או בחדר השינה. ניסיון העבר מלמד כי לעתים מצלמות נסתרות חושפות מחדלים שלא היה ניתן לחשוף בשום דרך אחרת.

  אין המלצה גורפת, זו החלטה אינדיווידואלית

  בכל מצב של חשד או טרום חשד בנוגע להתעללות או הזנחה של זקן הקרוב אליכם, יש לברר את הדברים באופן מיידי, בכל דרך שתבחרו. הבחירה בשימוש במצלמות נסתרות היא אינדיבידואלית ואישית. בכל מקרה, אם מתעורר חשש לגבי איכות הטיפול שהזקן מקבל, אסור להתעלם או להניח לחשש, חשוב לעקוב ולערב אנשי מקצוע נוספים שיגלו ערנות.

  האחריות לשלומו ורווחתו של הזקן היא בידינו, בני המשפחה המטפלים.

   

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי

  פורסם: 21.6.2011

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן