יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  העסקת בן משפחה כמטפל סיעודי להורה

  האם מותר וכדאי להעסיק בן משפחה כמטפל סיעודי להורה?

  עודכן לאחרונה:23/05/23

  מציאת עזרה לצורך טיפול אישי בבן משפחה זקן עשויה להיות משימה מאתגרת לזקן ולבני משפחתו. הכנסת מטפל לבית הזקן היא פתרון מתאים לזקן המתמודד עם ירידה בתפקוד ומבקש להישאר בביתו. עם זאת, העסקת מטפל היא מצב מורכב ורגיש לזקן ולבני משפחתו. בן המשפחה הזקן צריך להתרגל למציאות חדשה שבה אדם זר "פולש" לביתו ולמרחב האישי שלו ונמצא איתו במצבים אינטימיים. למרות הקושי, בן המשפחה הזקן בדרך כלל מתרגל לעזרת המטפל ואף מפתח תלות בו ובעזרתו, עד כדי חשש משינוי ומעזיבת המטפל.

  העסקת מטפל סיעודי כרוכה בהוצאות רבות ודורשת ניהול, מעקב וליווי אינטנסיבי של בני המשפחה. פעמים רבות המשפחה המטפלת נמצאת במצב של דריכות ומעין "כוננות" ונקראת לטפל בפתרון בעיות, "כיבוי שריפות" ומציאת פתרונות למילוי מקום בעת חופשות וחגים של המטפלים.

  הרגישויות והקשיים הרבים הכרוכים, לעתים, בתהליך, מביאים את בני המשפחה לחפש פתרונות שונים לטיפול בזקן. קיימים מקרים בהם המשפחה בוחרת למנות אחד מבני המשפחה להיות מטפל סיעודי לזקן. למרות שזו עשויה להיראות החלטה קלה ואידיאלית לכולם, זו החלטה שיש לשקול בכובד ראש תוך התחשבות בעמדתו של בן המשפחה הזקן ביחס לצעד זה.

  תכנים נוספים בנושאים שונים העשויים לעניין אותך:

  אירוע מוחי – מה מסתתר בקופסה השחורה

  פגיעות בחוט השדרה

  היתרונות בהעסקת מטפל בן משפחה להורה

  – לפעמים, העסקת בן משפחה כמטפל סיעודי היא העדפה של בן המשפחה הזקן אשר מעדיף שאדם קרוב אליו, שהוא מכיר ומרגיש נוח ובטוח איתו, יטפל בו.

  – העבודה כמטפל סיעודי לבן המשפחה הזקן יכולה להוות פתרון של מגורים והכנסה בטוחה עבור בן משפחה שנמצא בין עבודות או בקושי כלכלי.

  – המשימות הרבות והמתח הכרוכים בטיפול בבן משפחה מזדקן גורמים לפעמים לבני משפחה המתפקדים כמטפלים עיקריים לשקול לעזוב את מקום עבודתם ולעבוד כמטפלים אצל בן המשפחה הזקן, מתוך מחשבה שהחלטה זו תקל עליהם את ההתרוצצויות והמתחים ותפטור אותם מהקשיים שבשמירה על מקום עבודתם בנסיבות אלה.

  החסרונות שבהעסקת בן משפחה כמטפל להורה

  – העסקת בן משפחה כמטפל סיעודי לזקן עשויה להוסיף מתחים וחיכוכים למערכת היחסים המשפחתית.

  – ישנם זקנים הזקוקים לעזרה סיעודית שירגישו אי נוחות ומבוכה דווקא כאשר הם נעזרים בבן משפחה המתפקד כמטפל סיעודי במשימות של טיפול אישי ושמירה על היגיינה אישית. זקנים אלה יעדיפו להיעזר באדם זר בטיפול האישי היום-יומי ולא בבני משפחה.

  – העסקת בן משפחה כמטפל סיעודי עשויה ליצור תחושה מוטעית אצל בני המשפחה האחרים כי הם "פטורים" מהטיפול בזקן ולהשאיר את בן המשפחה המטפל לבד בהתמודדות היום-יומית הקשה הכרוכה בטיפול בהורה מזדקן. מצב זה עלול לפגוע במטפל ולהביא לפגיעה באיכות הטיפול.

  – קיימים מקרים בהם בן המשפחה המטפל מבודד את הזקן מבני המשפחה האחרים. בידוד זה יוצר נתק בין הזקן ובני משפחתו ותחושת תלות מאוד חזקה אצל הזקן במטפל ומקשה על בני המשפחה האחרים לעקוב, ללוות ולפקח אחר מצבו של הזקן.

  – ההחלטה להעסיק את אחד מבני המשפחה כמטפל סיעודי לזקן זו החלטה שקשה מאוד לשנות במקרה של חוסר שביעות רצון של הזקן או בני המשפחה האחרים. לעתים רבות, מתוך רצון לשמור על היחסים בין בני המשפחה, המשפחה משלימה עם טיפול לא טוב בזקן גם במחיר התדרדרות במצבו.

  – העסקת בן משפחה כמטפל סיעודי מקשה על שירותי הרווחה (מאמר העוסק במהות השירותים הניתנים ע"י שירותי הרווחה) לעקוב ולפקח על איכות הטיפול בזקן.

  האם מותר להעסיק בן משפחה כמטפל סיעודי לזקן במסגרת גמלת חוק סיעוד?

  קשישים שזכאים לגמלת סיעוד  יכולים להעסיק בני משפחה (כולל אלה שהם מדרגה ראשונה) בטיפול, אם האחרונים מעוניינים בכך ונמצאו מתאימים. העסקת בני המשפחה בטיפול בקשישים תתאפשר דרך חברות כוח אדם העובדות עם המוסד לביטוח לאומי ובתנאי שהמטפלים מדווחים על שעות עבודתם במערכת רישום נוכחות מרחוק. (לקריאת החוזר המלא של ביטוח לאומי בנושא אישור להעסיק בני משפחה בטיפול בזכאים לגמלת סיעוד).

  פורסם: 15.7.2014

  (תמונה להמחשה unsplash)
  בן משפחה כמטפל סיעודי להורה

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן