יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מבחן ADL

  מבחן ADL לבדיקת תפקודו של הזקן ביום-יום מהווה את אחד האמצעים לבדיקת זכאותו לגמלת סיעוד

  עודכן לאחרונה:22/05/23

  זכאות הזקן למימוש זכויות במסגרות ציבוריות שונות מוגדרת ונקבעת על פי רמת התפקוד של הזקן. רמת התפקוד נקבעת על פי מבחן שנקרא ADL ומתייחס ליכולת התפקודית של הזקן בחיי היום-יום. ראשי התיבות של המונח הן – Activities of Daily Living והצורך בהגדרתו בא מתוך הבנה שאדם המגיע לזיקנה מתקדמת סובל ממחלות שונות ואיכות חייו נקבעת עפ"י יכולת התפקוד שלו.

  הפעולות הנכללות בהגדרת ה-ADL

  • קימה/ שכיבה– האם הזקן יכול לקום או להגיע לשכיבה בכוחות עצמו?
  • רחצה– מידת יכולתו של הזקן להיכנס לאמבטיה ולהתרחץ בכוחות עצמו.
  • לבוש- מידת יכולתו של הזקן להתלבש/ להתפשט ללא עזרת אדם אחר כולל בגדים תחתונים.
  • אכילה/ שתייה– מידת יכולתו של הזקן לאכול או ליטול תרופות בכוחות עצמו.
  • ניידות– מידת יכולתו של הזקן (אם קיימת) להתהלך בכוחות עצמו.
  • שליטה על הסוגרים– מידת  השליטה של הזקן על הסוגרים ובאיזו מידה הוא נזקק לעזרה בתפקודים אלו.

  פרמטר נוסף שנבדק הינו התלות של המטופל בהשגחה של 24 שעות, ההשגחה נועדה לשמירה על בטחונו או בטחון הסובבים אותו. קשישים אשר זקוקים להשגחה 24 שעות ביממה יזכו לציון גבוה במבחן זה (למשל – חולי אלצהיימר אשר יכולים לאבד את דרכם).

  קשיש שמתגורר לבדו- פרמטר נוסף שנבדק במהלך מבחן תלות הוא האם המטופל סיעודי מתגורר לבד. במידה והנבדק קיבל 2 נקודות במבחן ADL אז יתווספו לו 2.5 נקודות נוספות אם הוא מתגורר לבדו.

  מהי בדיקת ה-ADL במסגרת חוק הסיעוד?

  תרשים בנושא הערכת תלות (בדיקת ADL) במסגרת חוק סיעוד

   

  מבחן ה ADL-הנפוץ ביותר נערך על ידי אנשי מקצוע מטעם הביטוח הלאומי לקראת קבלת גמלת סיעוד (חוק הסיעוד) של הביטוח הלאומי. יש לציין כי מבחן ה-ADL  הוא רק חלק מהקריטריונים לקבלת "חוק סיעוד" ועל הזקן לעמוד בקריטריונים נוספים. על מנת לקבוע את רמת התפקוד של הזקן נקבעה שיטת ניקוד, כאשר לתוצאה הסופית השלכות על גובה הגמלה שזכאי הזקן לקבל.

  הביקור בו מבוצעת הערכת ה ADL נערך בישיבה בסלון או ליד שולחן, אלא אם יש סיבה רפואית שבגללה הקשיש לא יכול לקום מהמיטה.​ חל איסור מוחלט לבקש מהקשיש להדגים פעולות אינטימיות כמו להתפשט, להתקלח או לשבת בשירותים על האסלה.

  קשיש שקיבל במבחני התלות מעל 2.5 נקודות זכאי לגמלת סיעוד חלקית, וקשיש שקיבל מעל 6.5 נקודות זכאי לגמלה מלאה. הניקוד המרבי במבחן הערכת התלות הוא 16.5 נקודות. בבדיקת התלות הניקוד המרבי בכל תחום הוא בין 1 ל-3  וניתן לצבור בין 0 ל-8 נקודות.

  מבחן תלות חוזר: במקרים בהם מצבו של הקשיש מתדרדר ניתן ביוזמתו של הקשיש או ביוזמת הביטוח הלאומי לבצע מבחן תלות חוזר. חשוב לערוך את מבחן התלות כאשר מצבו של הקשיש מדרדר, במקרים רבים התוצאה במבחן החוזר יכולה לגרום להפחתה או לשלילת הזכאות לקבלת גמלת סיעוד .

  "קצר על"- מהי הערכת התלות לצורך קבלת גמלת סיעוד?

  דוגמאות נוספות לשירותים הניתנים לזקן על פי תוצאות מבחן ה-ADL

  כאמור, בדיקת ה-ADL יכולה לקבוע את השירותים והזכויות שניתנים לזקן ברשויות שונות, ציבוריות ופרטיות. להלן מספר דוגמאות-

  עובד זר– במקרים של ציון גבוה הזכאות לגמלת סיעוד מקנה זכות לקבלת היתר להעסקת עובד זר ואף להשתתפות של הביטוח הלאומי בעלות העסקת עובד זר. ההיתר יינתן למי שצבר 4.5 נקודות ADL (תוצאת מבחן תלות ביטוח לאומי). 4 נקודות ADL בתוספת ניקוד בודד (תוצאת מבחן תלות ביטוח לאומי). גיל המטופל 90 ומעלה וקיבל 4 נקודות ADL (תוצאת מבחן תלות ביטוח לאומי).

  קוד– על מנת לקבל קוד אשפוז ממשרד הבריאות, שמשמועתו השתתפות בעלות של אשפוז במוסד סיעודי חייב הזקן לעמוד בקריטריונים המבוססים על ירידה משמעותית בתפקודיADL . הזקן או בני משפחתו נדרשים להציג אישורים על מצבו התפקודי הקשה של הזקן והקושי שלו ביצוע פעולות יום-יומיות. חשוב לזכור שהקוד ניתן גם בהתאם למצבו הכלכלי של הזקן ולא רק בהתאם למצבו התפקודי.

  ביטוחים רפואיים– בין אם מדובר בביטוח סיעודי שנערך באמצעות קופות החולים (ביטוח סיעודי משלים) ובין אם מדובר בביטוח סיעודי שנעשה דרך חברת ביטוח פרטית, הזכות להפעלת הפוליסה, כלומר להעביר כספים לזקן על סמך הביטוח שנערך מראש, תלויה בהוכחת פגיעה משמעותית בתפקודיADL .

   

  פורסם: 10.11.2014

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן