ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  למה חשוב לערוך צוואה?

  מהו חוק הירושה, מהי ירושה על פי דין ואיך ניתן למנוע בעיות סביב ירושה?

  עודכן לאחרונה:26/10/20

  מהי ירושה על פי דין?

  במקרה בו אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, העיזבון עובר אוטומטית ליורשיו על פי דין. היורשים על פי דין הם בן זוגו של המוריש, ילדיו (כולל ילדיו המאומצים), נכדיו, ניניו, הוריו, סביו, אחיו, אחייניו, דודיו וצאצאיהם. בן זוגו של המוריש (הנשוי לו או החי עמו חיי משפחה ללא נישואין, בתנאי שאף אחד מהם אינו נשוי לאדם אחר), יורש את כל חפצי משק הבית המשותפים. בנוסף, הוא יורש את מחצית דירת המגורים בה התגורר עם המנוח.

  האופן וסדר הקדימויות בהם מחולק העיזבון בין היורשים על פי דין נקבע בחוק הירושה.

  למי מותר לרשת, למי אסור לרשת?

  על מנת למנוע פשיעה ומרמה סביב סוגיית הירושה, במקרים מסוימים נפסלת זכאותו של יורש על פי דין (כמו גם של יורש על פי צוואה) לרשת את הנפטר. מקרים אלה כוללים יורש שהורשע ברצח או בניסיון לרצח של המוריש; ויורש שהורשע בהעלמה, השמדה או זיוף צוואתו האחרונה של המוריש.

  האם ניתן לוותר על ירושה? האם חובות עוברים בירושה?

  במקרים מסוימים, היורש יעדיף שלא לרשת את חלקו בעיזבון. הדבר עשוי לנבוע מסיבות שונות כמו- נכסים המשועבדים בחובות או מניעים רגשיים. מותר ליורש לוותר על זכותו לרשת בין מות המוריש ועד מועד חלוקת העיזבון (כלומר, הוא אינו יכול לוותר על הירושה לאחר שקיבלה לידיו). כשיורש מוותר על זכותו לרשת, העיזבון שהיה מנת חלקו מתחלק בין יתר היורשים על פי חלקם היחסי בירושה. היורש רשאי להעביר את חלקו בירושה אל בן זוגו, ילדיו או אחיו של המוריש.

  חובותיו של המוריש (כולל נכסים או חשבונות משועבדים בחובות) עוברים גם הם אל יורשיו, אולם, רק עד לסכום שקיבלו בירושה. כלומר, בכל מקרה לא ניתן לקבל ירושה שלילית.

  מהי צוואה? למה חשוב לערוך צוואה?

  איך עורכים צוואה?
  במקרה ואדם מעוניין לחלק את עזבונו ליורשים שונים או על פי סדר קדימויות שונה משקובע חוק הירושה, עליו לערוך צוואה. צוואה, על פי הגדרת החוק, היא מסמך משפטי המורה כיצד ולמי יחולקו רכושו ונכסיו של הנפטר לאחר מותו. את הצוואה ניתן לערוך בארבעה אופנים– בכתב, בפני עדים, בפני רשות (בעל פה בפני מקור סמכות רשמי כגון שופט או נוטריון), ובעל פה (בפני שני עדים).

  חשוב לערוך צוואה במהלך חיינו על מנת שנהיה בטוחים שהעדפותינו בנוגע לחלוקת רכושנו תתמלאנה כלשונן. מוטב להכין צוואה בייחוד אם יש לכך סיבה חלילה, אך כדאי לערוך צוואה בכל מקרה, גם אם לא קיים חשש שמעורר את הצורך בה. אדם יכול לשנות את צוואתו ככל שיחפוץ במהלך חייו, והצוואה הקובעת היא הצוואה האחרונה שנוסחה לפני המוות (לכל צוואה נוסף סעיף הקובע כי היא מבטלת את הקודמות לה).

  כדאי מאוד לערוך צוואה כדי למנוע סכסוכים בין קרובי המשפחה על חלקם בעיזבון, כיוון שחוק הירושה קובע חלוקה על פי ערכו של הרכוש בלבד. צוואה, לעומת זאת, יכולה לקבוע באופן חד ומדויק איזה רכוש יעבור לאיזה קרוב.

  פטירתו של בן משפחה הוא מאורע שיש בו קושי נפשי רב עבור בני המשפחה הנותרים, וסכסוכים אודות רכוש עלולים להרחיקם זה מזה בתקופה בה הם זקוקים זה לזה יותר מכל. יתרה מכך, סכסוכי עיזבון נוטים להיגרר במשך שנים ארוכות ואף לפגוע בשלמות המשפחה. בכוחה של צוואה מדויקת, הקובעת חלוקת רכוש ברורה, למנוע מצבים קשים כגון אלו.

  הרצאה בנושא צוואות וירושות/ רבקה בן צבי פיזם, עו"ד, יועצת משפטית מטעם עמותת "יד ריבה"

  לקריאת לשון החוק בנושא דיני ירושה – לחץ כאן

   לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך   *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

   (תמונה להמחשה unsplash)