יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  בעיות נפוצות בכף הרגל ופתרונות

  דורבן העקב, יבלות וציפורן חודרנית הן בעיות שכיחות בכף הרגל. כיצד מטפלים בהן ומונעים סיבוכים?

  עודכן לאחרונה:28/06/21

  כפות הרגליים הן החיבור שלנו עם הקרקע. פירושו של דבר הוא שעל שטח מגע קטן יחסית הן צריכות לשאת את כל משקל הגוף ויותר. הן צריכות לאפשר תנועה, לשמש כבולמי זעזועים וכמנגנון שמעביר משוב מהקרקע לצורך הליכה ועמידה. צורת החיים המודרנית- עמידה על משטחים קשיחים ונעליים לא מתאימות, יוצרות עיוותים בכפות הרגליים, כאבים ונזק.

  ציפורן חודרנית, מדוע זה קורה?

  הציפורן צומחת קדימה. היות והציפורן נוקשה היא תחדור דרך רקמות רכות שיעמדו בדרכה, כגון העור. בדרך כלל ציפורן חודרנית צומחת בבוהן, כאשר הגורם השכיח ביותר לכך הוא גזירה לא נכונה של ציפורניים.

  איך ניתן למנוע היווצרות ציפורן חודרנית?

  יש לגזוז ציפורניים במספריים חדים/ קוצץ רק לאחר שקצה הציפורן בולט וגדל מעבר לכרית האצבע.

  יש לגזוז בקו ישר ואת הפינות חשוב לעגל, אך לא בגזיזה אלא בשיוף עם משייף ציפורניים, כאשר השיוף נעשה מהצד פנימה ולא ההפך. לשייף את הציפורניים בצורה מרובעת ולא בחידוד, לשייף את הפינות כדי למנוע ציפורן חודרנית. מומלץ לגזוז את הציפורניים אחרי מקלחת, אז גם עור הגוף וגם הציפורניים רכים יותר.

  טיפול בציפורן חודרנית

  מה לעשות כשהציפורן כואבת?

  –  להקלה מיידית, יש להשרות את הרגל במים פושרים מהולים בסבון/ מלח, למשך כ-20-15 דקות, כמה פעמים ביום.

  –   נעילת נעליים פתוחות מקדימה/ סנדלים תמנע לחץ על הציפורן הכואבת.

  –  אין להסיר לבד את הציפורן. אם החלטתם לטפל לבד, הסירו את הציפורן רק אם היא לא שקועה ממש בבשר אלא חדרה חלש ביותר.

  –   בכל מקרה, יש לגשת לרופא בהזדמנות הראשונה, בכדי להיבדק.

  מוצרים לטיפול בציפורן חודרנית

  קוצץ ציפורניים/ מספריים.

  מלחי אמבט לרגליים המכילים מינרלים מים המלח. התמיסה מאיצה את חילוף החומרים, מפחיתה ומונעת רגליים נפוחות בכך שמעודדת את הפרשות העור.

  בוניון

  המילה נגזרת מהמילה bunio מלטינית ופירושה התרחבות. בלועזית: bunion או HALLUX VALGUS נגרמת בדרך כלל מנעליים עם מנעל צר ששכיח יותר אצל נשים. בקהילות שבן נהוג ללכת יחף התופעה כמעט ולא קיימת.

  המפרק שבין האצבע הגדולה בכף הרגל לבין עצמות כף הרגל הוא מפרק מורכב ביותר ובמצב של לחץ חזק על עצמות המפרק האצבע הגדולה נוטה פנימה לכיוון האצבעות הקטנות יותר וכתוצאה מכך המפרק מתרחב כלפי חוץ. במצב זה עלולים להיות כאבים באזור האצבעות ונימול באצבעות שמקשים על ההליכה ולעתים נוצרות יבלות לחץ ועור קשה סביב כריות האצבעות.

  בוניון נחשב לתופעה משפחתית העוברת בתורשה והיא סימן לתנועתיות לא נכונה בכף הרגל.

  איך ניתן למנוע בוניון?

  טיפול: המטרה העיקרית בטיפול בבוניון היא למנוע את החרפת המצב ולמנוע כאבים בעזרת נעליים רחבות, טבעות ריפוד/ סיליקון ומדרסים. המדרסים יתקנו את תנועתיות כף הרגל וימנעו כאבים והחרפה של מצב המפרק.

  מוצרים לטיפול בבוניון:

  טבעות ריפוד לבוהן

  מדבקה מסיליקון לשחרור לחץ מהבוניון.

  ריפוד לבוהן מונע שפשוף.

  כרית שטוחה מסיליקון לשחרור לחץ מסביב לבוניון.

  יבלת כף הרגל (יבלת פלנטרית)

  יבלת שמצויה בדרך כלל בנקודות לחץ ומתפתחת על גוש סוליית כף הרגל. צורתה שטוחה בשל הלחץ של ההליכה, נחשבת כיבלת קשה לטיפול והיא רגישה וכואבת בדרך כלל. לרוב היא זרועה במרכזה בנקודות שחורות, שהן כלי הדם המזינים את היבלת. יבלות אלו מתחלקות ליבלות ויראליות (יבלות שנוצרות מווירוס), וליבלות אחרות שנוצרות מלחץ או משפשוף של הנעל על כף הרגל.

  לעתים, כחלק מתהליך ההתהוות של יבלת לחץ ושפשוף, מופיעה קודם שלפוחית. שלפוחית היא היווצרות של כיס עור שמתחתיו יש נוזל. הנוזל יכול להיות נוזל בין תאי, דם או מוגלה.

  יבלת לחץ 

  היבלת היא גידול עור קרני עבה, יבש ונטול עצבים שהגוף מגדל כדי להגן על עצמו מלחץ או שפשוף. בד"כ קוטר של יבלת הוא בין חצי סנטימטר לשלושה סנטימטרים. ישנם מקומות אופייניים שבהם נוצרות יבלות. באופן כללי אלו מקומות שבהם יש לחץ נקודתי יותר מאשר לחץ אזורי. לכן כדאי שמשטח הדריכה בתוך הנעל יהיה כזה שמחלק את העומס ומונע לחץ נקודתי.

  טיפול ביבלת כף הרגל

  בכדי להוריד יבלת יש להשרות את כפות הרגליים בקערה עם מים חמים וסבון העשוי מחומרים טבעיים, כגון שמן זית. לאחר מכן להוציא את הרגל, לנגב אותה ובאמצעות מכשיר לשיוף יבלות לשייפה. להיזהר לא להגיע לדימום.

  יש לתת לרגל לנוח ממאמצים עד כיומיים, אם אין אפשרות לתת לרגל מנוחה כדאי לשים פלסטר כדי למנוע מהמקום שפשוף.

  יבלת יכולה לחזור שוב ושוב אם התנאים בנעל הם כאלה של לחץ או שפשוף. כדי לעצור את המעגל הזה צריך ליצור תנאים שבהם אין לחץ או שפשוף, וזה מושג באמצעות מדרסים. נכון לעשות את הבדיקה והמדידות למדרסים כשיש יבלות. לאחר מכן להוריד את היבלות ולהתחיל להשתמש במדרסים בלי היבלת, כך היבלת לא תחזור.

  כדאי גם לזרז את מחזור הדם בכף הרגל. זאת ניתן לעשות על ידי גלגול הרגל על מכשיר שנקרא גל-רגל שניתן להשיג בחנויות הטבע. וכמובן, לשמור על היגיינה גבוהה בכפות הרגליים למניעת זיהומים.

  איך ניתן למנוע יבלת כף הרגל?

  כדאי להשתמש בנעליים מעור או אריג רך, רחבות מספיק באזור האצבעות וגבוהות מעל אזור האצבעות. כדאי להשתמש בנעליים עם סוליות עבות ורכות. מומלץ למדוד נעליים לקנייה אחר הצהריים או לפנות ערב, לאחר הליכה רגלית מסוימת מפני שהרגל מתרחבת במשך היום ועלול להיות מצב שקונים נעל בבוקר והיא נוחה ובערב היא לוחצת.

  מוצרים לטיפול ביבלת כף הרגל

  טבעות ריפוד ליבלת, טבעות סיליקון לשחרור לחץ מיבלות וטבעות למניעת לחץ על האצבעות.

  דורבן העקב

  מצב בו קיימת צמיחה גרמית מתחת לעצם העקב במקום ההיאחזות של השריר או הרצועה, בד"כ יאבחן הרופא את הדורבן ע"י צילום או מישוש קל באזור הכאב. דורבן מופיע כדלקת בגידים המחברים את אצבעות כף הרגל אל העקב והוא מופיע ברגל אחת או בשתי הרגליים. פעמים רבות יורגש כאב חד בעקב בשעת יקיצת הבוקר או לאחר מנוחה עוד לפני שדורכים על כף הרגל, כאב שיגרום לצליעה בשעת ההליכה, לרוב הכאב הוא בלתי נסבל. דורבן אופייני בעיקר למבוגרים ללא קשר לעיסוק, אבל גם ילדים עלולים ללקות בו. חשוב מאוד במקרה של דורבן לנעול נעליים בעלות בולמי זעזועים ברמה גבוהה.

  טיפול בדורבן העקב

  מדרס יקל את הלחץ על אזור העקב וימנע כאבים. במקרה של דלקת פנימית מקומית הדבר יעזור בהחלמה ממנה.

  מוצרים לטיפול בדורבן העקב

  ריפוד מסיליקון לעקב כף הרגל עם הנקודה הכחולה, זוג עקבים מסיליקון עם הנקודה הכחולה לטיפול בדורבן, למניעת זעזועים הגורמים לכאבי גב ולמניעת שברי הליכה. ריפוד מסיליקון לעקב כף הרגל עם תמיכה לקשת, זוג עקבים מסיליקון עם הנקודה הכחולה ותמיכה לקשת כף הרגל לטיפול בדורבן, למניעת זעזועים הגורמים לכאבי גב ולמניעת שברי הליכה.

  מדרסים מתכווננים בהתאמה אישית

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

   

  (תמונה להמחשה unsplash)

  בעיות בכף הרגל

   יצירת קשר בנושאי שיקום וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן