לוגו דף הבית JDC

ייפוי כוח כאלטרנטיבה לאפוטרופסות

מהו ייפוי כוח, מהי אפוטרופסות ומה ההבדל בין השניים?

מאת:  סיגל איל / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-28/12/15
א א א
נושאים:
תקציר:מינוי אפוטרופוס לזקן הינו מהלך אשר למעשה שולל את זכותו של הזקן לטפל בענייניו. קיימים מקרים בהם ניתן להעזר בייפוי כוח, הנחשב למהלך פחות קיצוני מאופוטרופסות. מה ההבדל בין ייפוי כוח לאפוטרופסות ומתי יש להשתמש בכל אחד מהכלים המשפטיים האלה על מנת לטפל בעניניו של הזקן

אפוטרופסות היא אמצעי משפטי, במסגרתו ממנים אדם אחר לטפל בענייניו של אדם שאינו מסוגל לדאוג לעצמו ולנהל את חייו באופן עצמאי. כשמדובר בזקן אשר לתקופה זמנית או קבועה לא מסוגל לנהל את ענייניו הכספיים, משפטיים ובריאותיים, בשל מחלה, התדרדרות תפקודיות חדה, ירידה במצב הקוגניטיבי, בית המשפט ישקול מינוי אפוטרופוס. במקרים אלה יש להוכיח בפני בית המשפט את רמת המוגבלות של הזקן בניהול תחומים שונים בחייו. בית המשפט הוא שמכריע האם למנות לזקן אפוטרופוס כללי על כל תחומי חייו, או אפוטרופוס חלקי לתחומים מסויימים כמו: גוף או רכוש. כמו כן, בית המשפט הוא שקובע האם למנות אפוטרופוס קבוע או זמני לזקן.

איך ממנים אפוטרופוס

על מנת למנות אפוטרופוס יש להגיש לבית המשפט בקשה למינוי אפוטרופוס ובה פרטיו של הזקן, יש לפרט את הסיבות לבקשה, והאם יש צורך באפוטרופוס קבוע או זמני. לבקשה יש לצרף דוח פסיכו סוציאלי וחוות דעת של פסיכיאטר או פסיכוגריאטר המעידים על כך שהזקן לא מסוגל לדאוג לענייניו.
זקן שבית המשפט מינה לו אפוטרופוס מכונה בשפה המשפטית "חסוי". האפוטרופוס מוסמך לקבל החלטות משפטיות בשמו של הזקן בכל נושא הקשור לחייו. למאמר המלא על תהליך הגשת הבקשה למינוי אפוטרופוס לחץ כאן.

ההבדל בין אפוטרופסות לייפוי כוח

מינוי אפוטרופוס לזקן הינו מהלך אשר למעשה שולל את זכותו של האדם להחליט, לבחור, ולפעול בענייניו ויש בכך פגיעה משמעותית בחירותו ובכבודו של האדם. לכן מינוי אפוטרופוס הוא הליך קיצוני אשר יש לנקוט בו רק במקרים בהם אין ברירה אחרת. מינוי אפוטרופוס מתבצע רק במקרים בהם זו הדרך היחידה להגן על הזקן ולהבטיח שיש מי שידאג לנהל את ענייניו השונים.

קיימים מקרים בהם מצב תפקודו של הזקן מאפשר לו להעזר בייפוי כוח הנחשב למהלך פחות קיצוני מאופוטרופסות.  ייפוי כוח הינו מתן הרשאה לאדם לעשות בשמו של מייפה הכוח פעולות שונות עבורו. כל פעולה של מיופה הכוח חייבת להיעשות באישורו של הזקן.

מייפה הכוח הוא שמחליט באילו תחומים הוא מעניק ייפוי כוח לאדם אחר ובאילו לא. קיימים שני סוגים של יפויי כוח – האחד הוא יפוי כוח מיוחד המוענק לגבי תחום או נושא מסויים, כמו למשל- מכירת או רכישת רכב, ניהול חשבון בנק וכו'. הסוג השני הוא יפוי כוח כללי המתייחס לכלל הפעולות המשפטיות או למספר פעולות עליהן מחליט הזקן. את סוג יפוי הכוח הזקן יכול לבחור בהתאם לצרכיו ומידת עצמאותו. כמו כן, על מייפה הכוח להחליט האם להעניק יפוי כוח קבוע או זמני על כל אחד מתחומי חייו. יש לציין כי תוקפו של יפוי הכוח פג במקרה שהזקן נפטר או אם ניתנה הוראה לביטול יפוי הכוח.

יפוי כוח רפואי הוא דרך טובה להיערך למקרה של התדרדרות במצבו הבריאותי של הזקן .יפוי כוח רפואי מקנה למיופה הכוח את האפשרות לנהל את ענייניו הרפואיים של הזקן. אם קיים חשש מפני התדרדרות במצבו הקוגניטיבי של הזקן או החמרה במצב הבריאותי כתוצאה ממחלה, כדאי להכין את יפוי הכוח הרפואי מבעוד מועד. כך יוכל הזקן לקחת חלק בתכנון הטיפול הבריאותי בו בעודו צלול ומסוגל לנהל את ענייניו.

על יפוי כוח זה, ניתן לחתום בפני איש מקצוע אשר יכול לאשר את זהותם של הצדדים, לרבות- עובד סוציאלי, רופא, עורך דין, פסיכולוג, אחות וכו\'.  יש לציין כי אדם רשאי למנות לעצמו מספר מיופי כוח.  בייפוי הכוח רשאי הזקן לכתוב עד מתי תוקפו. יפוי כוח רפואי אשר לא נעשה בו שימוש, יפקע תוך 10 שנים מיום חתימתו או במועד שעליו הוחלט בעת החתימה עליו. מיופה הכוח חייב מצידו לחתום על ייפוי הכוח ולהצהיר שהוא מסכים למנוי וכי הוא מודע לגבולות הסמכות שניתנה לו ולתנאים. חשוב לציין, כי בכל שלב רשאי מייפה הכוח לבטל את יפוי הכוח, עליו לדווח על כך לכל הגורמים הרלוונטים.

לסיכום,

מינוי אפוטרפוס צריך להיעשות רק במקרים קשים שבהם הזקן לא מסוגל לנהל את ענייניו. במקרים פחות חמורים, מומלץ לשקול אפשרות של מתן יפוי כוח לבן משפחה או לאדם קרוב, אשר מאפשר לזקן להגביל את יפוי הכוח לתחומים מסויימים ולהפסיק אותו כשיחפוץ בכך.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

 1. ייפוי כוח במקום אפוטרופוס
  האם ייפוי כוח לא מתבטל כשאדם לא יכול לפקח על מיופה הכוח? אם לאדם יש ירידה קוגנטיבית ולא יכול לדאג לעצמו אזי ייפוי הכוח אינו רלוונטי כי אין הסכמה מדעת לא? מצד שני ייפוי כוח יכול להיות מצויין כשאדם שבר רגל למשל ולא יכול לנהל את ענייניו. הוא עדיין כשיר וצלול ויכול לפקח על מיופה הכוח.

 2. כאן את מדברת במקרה קיצון
  מה שאת כותבת זה מקרה קיצון של אדם שכבר לא מודע לעצמו ולכן אפשר לפנות לבית המשפט במקרה כזה כדי שיכיר באפוטרופוס אך במידה והאדם הוא צלול ומודע יש לו מודעות ותודעה לא חייב כמובן להסכים לכל דבר של מיופה הכוח אך חשוב לבחון את הדברים בצורה מאוד זהירה וללכת לטובת הקשיש ולא לטובת הכיס של האפוטרופוסים

 3. תגובה ל " אני"
  שלום רב,
  אכן, אדם הסובל מפגיעה קוגניטיבית ואינו יכול לנהל את ענייניו כולם או מקצתם כפי שמגדיר החוק, ביהמ"ש הוא שיקבע האם יש למנות אפוטרופוס,ומי ימונה , זאת מאחר והאדם אינו בר דעת ואינו יכול להביע עמדה.
  אדם צלול יכול להחליט שעניינים מסוימים ינוהלו על ידי אדם לפי בחירתו וליפות את כוחו לבצע ולהחליט בשמו בעניינים אלה ,והוא יוכל גם לבטל את יפוי כח בכל עת שיבחר.

כתיבת תגובה