לוגו דף הבית JDC

ייפוי כוח כאלטרנטיבה לאפוטרופסות

מהו ייפוי כוח, מהי אפוטרופסות ומה ההבדל בין השניים?

מאת:  סיגל איל / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-20/09/16
א א א
נושאים:
תקציר:מינוי אפוטרופוס לזקן הינו מהלך אשר למעשה שולל את זכותו של הזקן לטפל בענייניו. קיימים מקרים בהם ניתן להעזר בייפוי כוח, הנחשב למהלך פחות קיצוני מאופוטרופסות. מה ההבדל בין ייפוי כוח לאפוטרופסות ומתי יש להשתמש בכל אחד מהכלים המשפטיים האלה על מנת לטפל בעניניו של הזקן

אפוטרופסות היא אמצעי משפטי, במסגרתו ממנים אדם אחר לטפל בענייניו של אדם שאינו מסוגל לדאוג לעצמו ולנהל את חייו באופן עצמאי. כשמדובר באדם אשר לתקופה זמנית או קבועה לא מסוגל לנהל את ענייניו הכספיים, משפטיים ובריאותיים, בשל מחלה, התדרדרות תפקודיות חדה, ירידה במצב הקוגניטיבי, בית המשפט ישקול מינוי אפוטרופוס. במקרים אלה יש להוכיח בפני בית המשפט את רמת המוגבלות של האדם בניהול תחומים שונים בחייו. בית המשפט הוא שמכריע האם למנות אפוטרופוס כללי על כל תחומי חיי האדם, או אפוטרופוס חלקי לתחומים מסויימים כמו: גוף או רכוש. כמו כן, בית המשפט הוא שקובע האם למנות לאדם אפוטרופוס קבוע או זמני, מי יהיה האפוטרופוס.

איך ממנים אפוטרופוס

על מנת למנות אפוטרופוס יש להגיש לבית המשפט בקשה למינוי אפוטרופוס ובה, בין השאר, פרטיו של האדם לו רוצים למנות אפוטרופוס, יש לפרט את הסיבות לבקשה, והאם יש צורך באפוטרופוס קבוע או זמני. לבקשה יש לצרף חוות דעת של פסיכיאטר או פסיכוגריאטר התארים את מצבו של האדם, ומעידים על כך שהוא אינו מסוגל לדאוג לענייניו. בבקשה למינוי יש לציין מי מעוניין להתמנות, יש צורך גם בכתבי הסכמה של בני המשפחה למינוי.
אדם שבית המשפט מינה לו אפוטרופוס מכונה בשפה המשפטית "חסוי". האפוטרופוס מוסמך לקבל החלטות משפטיות בשמו של החסוי בכל נושא הקשור לחייו.

למאמר המלא על תהליך הגשת הבקשה למינוי אפוטרופוס לחץ כאן.

ההבדל בין אפוטרופסות לייפוי כוח

מינוי אפוטרופוס לזקן הנו מהלך אשר למעשה שולל את זכותו של האדם להחליט, לבחור, ולפעול בענייניו ויש בכך פגיעה משמעותית בחירותו ובכבודו של האדם. לכן מינוי אפוטרופוס הוא הליך קיצוני אשר יש לנקוט בו רק במקרים בהם אין ברירה אחרת. מינוי אפוטרופוס מתבצע רק במקרים בהם זו הדרך היחידה להגן על האדם ולהבטיח שיש מי שידאג לנהל את ענייניו השונים.

קיימים מקרים בהם מצב תפקודו של האדם הזקן מאפשר לו להיעזר בייפוי כוח הנחשב למהלך המעניק זכות בחירה ויכולת החלטה לאדם. ייפוי כוח הנו מתן הרשאה לאדם לעשות בשמו של מייפה הכוח פעולות שונות עבורו.

מייפה הכוח הוא שמחליט באילו תחומים הוא מעניק ייפוי כוח לאדם אחר ובאילו לא. קיימים שני סוגים של ייפוי כוח – האחד הוא ייפוי כוח מיוחד המוענק לגבי תחום או נושא מסויים, כמו למשל- מכירת או רכישת רכב, ניהול חשבון בנק וכו'. הסוג השני הוא ייפוי כוח כללי המתייחס לכלל הפעולות המשפטיות או למספר פעולות עליהן מחליט האדם. את סוג ייפוי הכוח האדם יכול לבחור בהתאם לצרכיו ומידת עצמאותו. כמו כן, על מייפה הכוח להחליט האם להעניק ייפוי כוח קבוע או זמני על כל אחד מתחומי חייו. יש לציין כי תוקפו של ייפוי הכוח פג במקרה שהאדם נפטר או אם ניתנה הוראה לביטול ייפוי הכוח.

ייפוי כוח רפואי הוא דרך טובה להיערך למקרה של התדרדרות במצבו הבריאותי של האדם .ייפוי כוח רפואי מקנה למיופה הכוח את האפשרות לנהל את ענייניו הרפואיים של האדם שמינה אותו למיופה כוחו. אם קיים חשש מפני התדרדרות במצבו הקוגניטיבי של האדם או החמרה במצב הבריאותי כתוצאה ממחלה, כדאי להכין את ייפוי הכוח הרפואי מבעוד מועד. כך יוכל האדם לקחת חלק בתכנון הטיפול הבריאותי בו בעודו צלול ומסוגל לנהל את ענייניו.

על ייפוי כוח זה, יש לחתום בפני איש מקצוע אשר יכול לאשר את זהותם של הצדדים, לרבות- עובד סוציאלי, רופא, עורך דין, פסיכולוג, אחות וכו'.  יש לציין כי אדם רשאי למנות לעצמו מספר מיופי כוח.  בייפוי הכוח רשאי הזקן לכתוב עד מתי תוקפו. ייפוי כוח רפואי אשר לא נעשה בו שימוש, יפקע תוך 10 שנים מיום חתימתו או במועד שעליו הוחלט בעת החתימה עליו. מיופה הכוח חייב מצידו לחתום על ייפוי הכוח ולהצהיר שהוא מסכים למנוי וכי הוא מודע לגבולות הסמכות שניתנה לו ולתנאים. חשוב לציין, כי בכל שלב רשאי מייפה הכוח לבטל את ייפוי הכוח, עליו לדווח על כך לכל הגורמים הרלוונטים.

למידע המלא על ייפוי כח רפואי, לחצו כאן

לסיכום,

מינוי אפוטרופוס צריך להיעשות רק במקרים קשים בהם האדם לא מסוגל לנהל את ענייניו. במקרים אחרים, מומלץ לשקול אפשרות של מתן ייפוי כוח לבן משפחה או לאדם קרוב, אשר מאפשר לאדם לבחור מי ירצה שיקבל החלטות בענייניו, כמו כן הוא מאפשר להגביל את ייפוי הכוח לתחומים מסויימים וכן ניתן להפסיקו כשיחפוץ בכך. ניתן ורצוי לקבל ייעוץ משפטי כיצד יש לנהוג בנסיבות הספציפיות שלכם.

לייעוץ ניתן לפנות למרכז המידע רעות אשל

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

 1. לילך, 20.4.13

  ייפוי כוח במקום אפוטרופוס
  האם ייפוי כוח לא מתבטל כשאדם לא יכול לפקח על מיופה הכוח? אם לאדם יש ירידה קוגנטיבית ולא יכול לדאג לעצמו אזי ייפוי הכוח אינו רלוונטי כי אין הסכמה מדעת לא? מצד שני ייפוי כוח יכול להיות מצויין כשאדם שבר רגל למשל ולא יכול לנהל את ענייניו. הוא עדיין כשיר וצלול ויכול לפקח על מיופה הכוח.

 2. אני, 12.7.15

  כאן את מדברת במקרה קיצון
  מה שאת כותבת זה מקרה קיצון של אדם שכבר לא מודע לעצמו ולכן אפשר לפנות לבית המשפט במקרה כזה כדי שיכיר באפוטרופוס אך במידה והאדם הוא צלול ומודע יש לו מודעות ותודעה לא חייב כמובן להסכים לכל דבר של מיופה הכוח אך חשוב לבחון את הדברים בצורה מאוד זהירה וללכת לטובת הקשיש ולא לטובת הכיס של האפוטרופוסים

 3. בלה ילמה -עוס רעות - משפחה מטפלת, 12.7.15

  תגובה ל " אני"
  שלום רב,
  אכן, אדם הסובל מפגיעה קוגניטיבית ואינו יכול לנהל את ענייניו כולם או מקצתם כפי שמגדיר החוק, ביהמ"ש הוא שיקבע האם יש למנות אפוטרופוס,ומי ימונה , זאת מאחר והאדם אינו בר דעת ואינו יכול להביע עמדה.
  אדם צלול יכול להחליט שעניינים מסוימים ינוהלו על ידי אדם לפי בחירתו וליפות את כוחו לבצע ולהחליט בשמו בעניינים אלה ,והוא יוכל גם לבטל את יפוי כח בכל עת שיבחר.

כתיבת תגובה

ייעוץ חינם ליקיריכם

מלאו פרטיכם והיועצים יחזרו אליכם

שם מלא

טלפון

דוא"ל

 אני מסכימ/ה לתנאי השימוש באתר

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני

הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל

שיחת ייעוץ חינם

לוח אירועים

אוק
31
ב
יום שלם יום עיון לאנשי מקצוע בחברה הערבי... @ מרכז פיס קהילתי עוספיא
יום עיון לאנשי מקצוע בחברה הערבי... @ מרכז פיס קהילתי עוספיא
אוק 31 יום שלם
יום עיון לאנשי מקצוע בחברה הערבית בנושא דמנציה @ מרכז פיס קהילתי עוספיא | עיספיא | מחוז חיפה | ישראל
שמרו את היום! ב- 31.10.16 ייערך בעוספיה יום עיון לאנשי מקצוע בחברה הערבית בנושא דמנציה. אל תחמיצו! תכנית היום תתפרסם[...]
נוב
9
ד
08:30 אז מי חושב עלינו?דרכים חדשניות ל... @ אודיטוריום מוזאון הכט, אוניברסיטת חיפה
אז מי חושב עלינו?דרכים חדשניות ל... @ אודיטוריום מוזאון הכט, אוניברסיטת חיפה
נוב 9 @ 08:30 – 15:00
אז מי חושב עלינו?דרכים חדשניות לטיפול במטפלים באנשים עם מחלת אלצהיימר @ אודיטוריום מוזאון הכט, אוניברסיטת חיפה | חיפה | מחוז חיפה | ישראל
ביום רביעי ה9.11.2016 יתקיים כנס של עמותת עמדא באודיטוריום מוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה. הכנס יעסוק בנושא "דרכים חדשניות לטיפול במטפלים[...]

רשימת הדיוור

פרסומת

פרסם מודעתך כאן banner 1
פרסם מודעתך כאן banner 2

פרסומות

תגובות אחרונות

 • ביטוח לאומי- חוק סיעוד (גמלת סיעוד) , מה זה?

  המציאות מוכיחה שהמשפחה מעוניינת לטפל בהורים ואלו שבאו מתרבות אחרת עדיין לא מעכלים זאת וממוקדים בעיקר בצרכים של אחרים, אשרי הזוכה לעשות למען הוריו בביתו שמאפשר לחוש בנכדים...

 • סרטן הפרוסטטה

  הדס שלום, אם הוא מתקשה בתפקוד היומיומי, ייתכן ויהיה זכאי לגמלת סיעוד במסגרתה יהיה זכאי לסל של שירותים, כגון, טיפול, מרכז יום, לחצן מצוקה, שירותי כביסה, מוצרי ספיגה. פרטים נוספים על גמלת סיעוד תוכלי למצוא בקישור הבא- https://goo.gl/Hb1WYh יפעת

 • שיקום נשימתי מטיפול נמרץ עד הבית

  שלום בת אל, יש בבית חולים רעות מחלקה לילדים מונשמים. תוכלי ליצור עמנו קשר 1700700204 לפרטים נוספים. יפעת

אינדקס נותני השירות

בקרוב...