ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

מועדון לקשיש

הרשויות המקומיות ומשרד הרווחה מפעילים מועדונים חברתיים לזקנים, שמהווים עבורם מסגרת תומכת

עודכן לאחרונה:04/12/19

מועדון לקשיש הוא מסגרת יומית המעניקה מענה לצרכיו החברתיים, התרבותיים והתעסוקתיים של הזקן. המועדונים לקשיש מופעלים על ידי משרד הרווחה בשיתוף עם הרשויות המקומיות. במסגרת הפעילות, בחלק מהמועדונים יכולים הקשישים להיות מועסקים בשכר באופן המותאם ליכולותיהם. בנוסף, הזקנים החברים במועדון יכולים לצאת להתנדבויות שונות ולהשתלב בתכניות הכשרה לפעילויות כמו ניהול מועדונים, הפעלת מתנדבים וכיו”ב. במועדונים מסוימים מוצעות לזקנים החברים בהם מסגרות לימודיות שונות והשלמת השכלה.
מועדונים לקשישים פועלים גם במסגרת קהילה תומכת, שנועדה לאפשר לזקנים עצמאיים באופן יחסי המעוניינים להמשיך לחיות בביתם לעשות כן, ומספקת להם מועדונים לקשיש המהווים מסגרת חברתית ותרבותית. ההצטרפות לשירות הקהילה התומכת נעשית דרך שירותי הרווחה המקומיים וכרוכה בתשלום דמי מנוי חודשיים.

ההבדל בין מועדון לקשיש למרכז יום לקשיש

מרכזי יום הם מסגרות יומיות, המיועדים, כמו המועדונים לקשישים, לזקנים הגרים בבתיהם. אולם, בניגוד למועדונים, מרכזי היום הם מסגרת ייעודית לזקנים עם ירידה בתפקוד המתקשים בניהול משק הבית וזקוקים לעזרה בטיפול אישי. גם במרכזי יום מתקיימת פעילות חברתית, אולם, מושם בהם דגש על הטיפול בזקן וההשגחה עליו– ארוחות, רחצה, סיוע באכילה ועוד, בהתאם לצרכיו של הזקן. במועדונים לקשיש, לעומת זאת, מושם הדגש על הפעילות החברתית והתעסוקתית, והם מיועדים לרוב לזקנים עצמאיים.

היתרונות שבחברות במועדון לקשיש

לפעילויות השונות שמציעים המועדונים לקשיש יתרונות רבים עבור הזקן המעוניין להישאר בביתו. המועדונים מעניקים מסגרת חברתית הדוקה ותומכת עבור הזקן, ומצמצמים את בעיית הבדידות וחוסר האונים. הפעילות במועדון מהווה תמריץ ליציאה מהבית ולאינטראקציה עם חברי הקהילה.
הפעילות עצמה גם היא בעלת ערך רב לחברי המועדון. היא מכניסה תוכן לחיי החברים ומאפשרת להם תעסוקה בהיקף ובאופן המתאים להם. הדבר חיוני במיוחד עבור זקנים שהיו פעילים מאוד במהלך חייהם וזקוקים לפעילות כדי לתעל את האנרגיה שלהם.

יתרון מעשי נוסף של הפעילות במועדון היא הקשר עם שירותי הרווחה המקומיים. ראשית, הדבר מאפשר נגישות גבוהה יותר לנציגי משרד הרווחה (שכאמור, אחראי על הפעלת המועדונים), דבר העשוי להיות שימושי לזקנים הזקוקים לשירותי המשרד אך מתקשים להתמודד עם הביורוקרטיה הכרוכה בכך. עובד סוציאלי מטעם המשרד והרשות המקומית פועל בכל קהילה ותפקידו לייעץ לחברי המועדון בנושאי רווחה שונים אודות זכויותיהם.

סוגי המועדונים לקשיש

ישנם מספר סוגים עיקריים של מועדונים לקשיש, המותאמים לצרכים השונים של אוכלוסיות הזקנים השונות. בין היתר קיימים מועדוני עולים, מועדוני ניצולי שואה, מועדונים לימודיים, מועדונים חברתיים, ומועדונים תעסוקתיים. גם המוסד לביטוח לאומי מפעיל מועדונים לקשישים מוגבלים.

מועדון מועשר

ביישובים בהם אין מרכזי יום לקשישים, משרד הרווחה מפעיל שירות דומה- מועדונים מועשרים לקשישים. מועדון מועשר מספק בנוסף על השירותים הרגילים גם ארוחות חמות והסעות.

כיצד למצוא מועדון לקשיש במקום מגוריי?

בכדי למצוא מועדון לקשיש במקום מגוריך ראה רשימת המועדונים – לחץ כאן.

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na