ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

מה ההבדל בין חברת סיעוד ללשכה פרטית (תאגיד)?

מהי חברת סיעוד? מהי לשכה פרטית (תאגיד)? וכיצד בוחרים חברת סיעוד לקבלת שעות טיפול במסגרת חוק סיעוד?

עודכן לאחרונה:20/05/20

מהי חברת סיעוד?

חברת סיעוד היא חברה המספקת שירותי סיעוד באמצעות מטפלים ישראלים, עבור מי שזקוק לסיוע בתפקוד היום-יומי. חברות סיעוד הן אלו שמספקות את השירות בפועל לזכאי גמלת סיעוד. הגמלה אינה מתבטאת בכסף (אלא אם כן מעסיקים מטפל צמוד ואז השווי הכספי של הגמלה עובר דרך החברה למטפל/ ת הצמודים והמשפחה משלימה את ההפרש בשכר ישירות למטפל), אלא בסל שירותים וביניהם מתן שירותי טיפול אישי לזקן הזכאי לגמלת סיעוד למספר שעות בשבוע. הזכאים לעזרה הסיעודית על פי חוק הם זקנים הזקוקים לעזרה בפעילות היום-יום. שעות העזרה נקבעות על ידי ביטוח לאומי על פי תפקוד האדם בביתו, הכנסותיו.

מה ההבדל בין לשכה פרטית (תאגיד) לחברת סיעוד?

לשכה פרטית (תאגיד) עוסקת בהבאה, בטיפול, ובתיווך בין עובדים זרים הבאים לישראל, לבין אנשים הזקוקים לעזרת עובד זר. לעומת זאת, חברת סיעוד היא הגוף המוכר כנותן שירותי טיפול בבית במסגרת גמלת חוק סיעוד של ביטוח לאומי. כלומר, החברה עוסקת בהשמה של מטפלים סיעודיים ישראלים, בביתם של זקנים שאושרה להם גמלת סיעוד מביטוח לאומי.

טיפול בבית במסגרת גמלת חוק סיעוד של ביטוח לאומי

במידה והמשפחה מעוניינת לנצל את גמלת הסיעוד לצורך טיפול וסיוע בתפקוד היום-יומי, היא פונה לחברת סיעוד אשר קיבלה אישור מביטוח לאומי למתן שירותי סיעוד. החברה מספקת למשפחה את המטפל הישראלי במימון ביטוח לאומי במסגרת גמלת הסיעוד.

תשלום לעובד זר בעזרת שעות גמלת חוק סיעוד

רישיון להעסקת עובד זר
איך מקבלים רישיון להעסקת עובד זר?

כאמור, על מנת להעסיק עובד זר ניתן לפנות ללשכה פרטית (תאגיד) המוכרת על ידי רשות האוכלוסין וההגירה. הלשכה הפרטית (תאגיד) מסייעת למשפחה בהוצאת היתר להעסקת עובד זר, בהסדרת הרישיון לעובד זר, בהשמה של העובד ובתיווך והבאת העובד הזר לארץ במידה ומדובר בעובד המגיע מחו”ל.

ישנה גם אפשרות שהמשפחה תפנה בכוחות עצמה לרשות האוכלוסין וההגירה על מנת להוציא היתר להעסקת עובד זר ואף תאתר את העובד בכוחות עצמה. בכל מקרה העובד יהיה חייב להיות רשום בלשכה פרטית (תאגיד)- גם אם המשפחה מאתרת את העובד בעצמה.

ניתן להמיר את שעות הסיעוד מגמלת חוק סיעוד לצורך השתתפות בתשלום שכרו של העובד הזר. ניתן לעשות זאת באחת מהאופציות הבאות:

 • קבלת התשלום באמצעות חברות הסיעוד שנותנות שירותי חוק סיעוד- במקרים כאלה על המשפחה המעסיקה להירשם גם אצל חברת סיעוד לצורך העברת הגמלה לתשלום לעובד. חברת הסיעוד מקבלת את השווי הכספי של גמלת הסיעוד ומעבירה אותה למטפל. המשפחה משלימה את השכר בהתאם למה שסוכם עם המטפל. במקרה כזה למטפלת שני מעסיקים חברת הסיעוד והזקן הסיעודי והמטפל יהיה רשום גם בחברת סיעוד וגם בלשכה פרטית.
 • קבלת גמלת הסיעוד בכסף ישירות לחשבון הבנק של הזקן הסיעודי– מי שזכאי לגמלת סיעוד ומעסיק מטפל ל-12 שעות ומעלה ל-6 ימים, יכול לקבל את גמלת הסיעוד בכסף ישירות לחשבון הבנק ללא תיווך של חברת סיעוד. במקרה כזה המעסיק היחיד של המטפלת הוא הזקן הסיעודי, והמטפל יהיה חייב להיות רשום בלשכה פרטית.
  תוכל לקבל את כל קצבת הסיעוד בכסף אם אתה מעסיק מטפל צמוד לפי התנאים האלה:
  • המטפל מועסק לפחות 12 שעות ביממה, 6 ימים בשבוע.
  • המטפל אינו בן משפחה.
  • המטפל מועסק בשכר על פי חוזה כתוב.
  • אם אתה מעסיק עובד זר – אתה צריך שיהיה לך היתר של רשות האוכלוסין וההגירה להעסקת עובד זר, והעובד צריך להיות שוהה כדין בישראל.
   אם אתה ממתין להחלטת הוועדה ההומניטרית של רשות האוכלוסין וההגירה בנוגע להיתר, תוכל להמשיך ולקבל את הקצבה, עד להחלטת הוועדה. 

עצות לבחירת חברת סיעוד ו/ או לשכה פרטית

כאשר עומדים בפני בחירת חברת סיעוד/ לשכה פרטית ומטפל סיעודי בעבור בן משפחה זקן, חשוב מאוד לוודא שחברת הסיעוד זכתה במכרז של ביטוח לאומי והיא רשאית לספק שירותים לתושבי האזור במסגרת גמלת חוק סיעוד (לאיתור חברת סיעוד הנותנת שירות באזור מגוריכם, לחצו כאן). לגבי לשכה פרטית- חשוב לוודא שהיא מורשת מטעם רשות האוכלוסין וההגירה לעסוק בתחום של הבאה, תיווך והשמה של עובדים זרים (לרשימת החברות המורשות, לחצו כאן).

חשוב מאוד לא לחתום על מסמכים והתחייבויות מול חברות הסיעוד/ לשכה פרטית בלי להבין את משמעותן לעומק. כדאי לתת תשומת לב לאיכות השירות שניתן על ידי החברה הסיעודית/ לשכה פרטית, ולבדוק האם היא מקצועית, האם היא חברה מומלצת על ידי לקוחות אחרים, האם החברה אמינה ואנושית.

(תמונה להמחשה unsplash)