יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מבחן (הערכת) התלות לשם קבלת גמלת סיעוד

  מהו מבחן התלות של הביטוח הלאומי, מה הוא כולל וכיצד ניתן להתכונן אליו?

  עודכן לאחרונה:22/05/23

  על מנת לקבוע את זכאותו של בן המשפחה הזקן לגמלת סיעוד מכוח חוק סיעוד, מקיים הביטוח הלאומי הערכת תלות. הערכת התלות נערכת בבית בן המשפחה, על ידי איש מקצוע- אח/ ות, פיזיותרפיסט/ ית. כדאי להיערך אליה על מנת למנוע מצבי מבוכה, עימותים ועל מנת שניתן יהיה להתרשם ממצבו הממשי של בן המשפחה הזקן ומהקשיים התפקודיים עמם הוא מתמודד ביום-יום. לניקוד אותו האדם צובר במהלך ההערכה, יש השפעה על הזכאות להוצאת היתר להעסקת עובד זר מרשות האוכלוסין וההגירה.

  תרשים הערכת תלות מה בודקים וכיצד להתכונן

  מה נכלל בהערכת התלות של הביטוח הלאומי?

  הערכת התלות בודקת את רמת התפקוד של בן המשפחה בפעולות יום-יומיות כגון: אכילה, רחצה, יכולת להתלבש, ניידות, שליטה על הסוגרים. ההתרשמות של איש המקצוע, במסגרת ההערכה, לגבי הפגיעה ברמות התפקוד ולגבי הצורך בהשגחה, בדרך כלל על רקע מחלות הפוגעות בכושר השיפוט (כמו: אלצהיימר), תקבע את זכאותו של בן המשפחה לסיוע במסגרת חוק סיעוד. חשוב לציין שהערכת התלות לא בודקת את קיומן של מחלות, שכן רוב האנשים שנמצאים סביב גיל הזיקנה המתקדמת חולים במחלה זו או אחרת, וכמו כן כל מחלה משפיעה באופן שונה על חולים שונים. מבחן התלות מתמקד בתפקודו של האדם בין כותלי ביתו, מה שקובע למעשה את איכות חייו של בן המשפחה הזקן בחיי היום-יום. מכיוון שהמצבים שנבדקים הם מצבים אינטימיים ביותר, יש לעזור לבן המשפחה לעבור את מבחן התלות בצורה הטובה והנעימה ביותר.

  באוקטובר 2014, בעקבות ועדה מיוחדת שקיים הביטוח הלאומי, הוחלט לערוך שינוי מהותי בהערכת התלות. לאור מסקנות הוועדה, הוחלט על שינוי הגישה ומעבר מתהליך של בדיקה כוללת וזהה לכל הזקנים המגישים תביעה לגמלת סיעוד לבדיקה המותאמת למצבו של כל זקן. במסגרת זו, הוחלט כי לא בכל מקרה תידרש הדגמה ויהיו מקרים בהם ההערכה תסתיים לאחר ראיון. לדוגמה, במקרה של אדם סיעודי המרותק לכיסא גלגלים או למיטה, המדווח כי הוא תלוי לחלוטין בתפקוד שלו באדם אחר, ובנוסף יש מידע רפואי שמעיד על כך, והמעריך שמגיע מביטוח לאומי מתרשם אף הוא ממצב הזקן, הבדיקה תסתיים ללא צורך בהדגמה, אלא לאחר ראיון בלבד.

  דוגמה נוספת היא במקרה של אדם עם ירידה בזיכרון. במקרה של אדם, שעל פי מידע רפואי, דיווח המשפחה והתרשמות המעריך מביטוח לאומי איבד את כושר השיפוט ולפיכך לא ניתן להשאירו לבד, לא יהיה צורך בהדגמה והבדיקה תסתיים בראיון בלבד.

  על פי גישה זו, הדגמה תתבצע רק במקרים בהם לא ניתן להגיע למסקנה על מידת התלות של האדם מתצפית עקיפה בפעולה אחרת. למשל- אדם שמחזיק ומציג את התרופות שלו לא יצטרך להדגים רחיצת ידיים עם סבון.

  האם אפשר לקבל פטור מהערכת התלות?

  ישנם מקרים בהם לא יישלח נציג מביטוח לאומי לצורך הערכת תלות-

  1. מגיל 90 ומעלה ניתן לבחור בין ביצוע ההערכה על ידי רופא מומחה בגריאטריה, שיעשה את ההערכה במסגרת עבודתו במוסד ציבורי (במימון הביטוח הלאומי), או מעריך מטעם ביטוח לאומי. הבחירה תתבצע בעת מילוי טופס התביעה לגמלת הסיעוד.
  2. עיוור שמתגורר לבדו יגיש צילום תעודת עיוור וימלא טופס הצהרה. ביטוח לאומי יבדוק את זכאותו לגמלה בדרגה הנמוכה ביותר. חשוב לדעת כי כבודד נחשב גם מי שמתגורר עם בן/ בת זוג סיעודיים, ואין בן משפחה נוסף שמתגורר עמם.
  3. אדם הסובל מאי ספיקת כליות המטופל בדיאליזה.
  4. מקרים בהם מגישים תביעה לגמלת סיעוד עם מסמך רפואי ובו מידע מפורט שממנו ניתן לקבל החלטה על זכאות לגמלת סיעוד בכל הרמות.

  במידה ומקבלים פטור מבדיקת מעריך ויש אי הסכמה על הדרגה שנקבעה לאדם ניתן לבקש הערכה בבית על ידי נציג ביטוח לאומי.

  כיצד ניתן להקל על בן המשפחה הזקן ולהכין אותו לקראת בדיקת הזכאות לגמלת סיעוד?

  ישנם מספר דברים שכדאי לעשות לפני הערכת התלות או במהלכה על מנת להקל על בן המשפחה-

  • להיות עם בן המשפחה בזמן הערכת התלות– הימצאותו של בן משפחה בזמן ההערכה, עשויה להיות מועילה מאוד לזקן. לא רק התמיכה והידיעה שמישהו עומד לצדו, אלא גם העובדה שבן המשפחה יוכל לעתים להוסיף פרטים משמעותיים על התפקוד היום-יומי של הזקן. מכיוון שבדיקת התלות נערכת במשך זמן קצר, ייתכן והמעריך לא ייחשף לכל הבעיות בתפקוד. לכן, בן המשפחה המלווה צריך לפרט בפני המעריך את הצורך של הזקן בעזרה בפעולות התפקודיות מהן לא התרשם המעריך במו עיניו, וכן עליו לפרט מדוע יש צורך בהשגחה על הזקן. על המטפל/ בן המשפחה להדגיש במהלך בדיקת התלות גם בעיות נוספות שחוזרות באופן קבוע, כגון- נפילות. חשוב לזכור שאחד הקריטריונים לקבלת הזכאות לשעות על פי חוק סיעוד הוא עצם העובדה שהזקן גר לבדו. לכן, אם אתם מלווים את בן המשפחה במבחן התלות, אבל אינכם גרים איתו, אל תשכחו לציין זאת. על מנת ללוות את בן המשפחה הזקן בעת בדיקת התלות, עליכם למלא בטופס הבקשה לבדיקה את פרטי בן המשפחה שיהיה נוכח במבחן ולבקש על גבי הטופס לקבל הודעה על מועד קיומה.
  • הכנה נפשית– כדאי להכין את בן המשפחה הזקן לקראת הפעולות שייתכן ויידרש לבצע במסגרת הערכת התלות. כאמור, הפעולות עשויות להיות אינטימיות מאוד, אולם חשוב להסביר את מטרת הבדיקה ושלאי הנעימות עשויות להיות תוצאות חשובות שיקלו על חייו.
  • להכין את בן המשפחה הזקן לתיאור אמין של מצבו– גם חלקנו, כשאנחנו חולים או פצועים, ננסה להוכיח לכל הסובבים אותנו שלמרות היד השבורה נוכל עדיין לשטוף כלים ולשחק עם הילדים כדורסל. לפעמים, בהערכות כאלה, אנשים ינסו להמשיך להוכיח לסובבים אותם שהם כשירים לתפקד בחיי היום-יום והדבר יכול להיות קיצוני במקרה שמגיע אדם זר לביתם. ישנם מקרים בהם במסגרת מבחן התלות זקנים יתאמצו מעל ומעבר רק כדי לרצות את בקשותיו השונות של הבוחן, זאת בזמן שבחיי השגרה היום-יומיים הם לא מבצעים את הפעולות הללו ללא עזרה. מצב זה עלול להטעות את המעריכים ולהוביל לכך שבן המשפחה לא יקבל את העזרה לה הוא זקוק. לכן יש לומר לבן המשפחה שלא יתאמץ לעשות פעולות שהוא לא מסוגל לעשות בחיי היום-יום שלו כדי להרשים את המעריך וכי בהערכת התלות אין נכון ולא נכון, חשובה רק האמת.

  מה להכין לקראת הערכת התלות?

  בנוסף להכנת בן המשפחה הזקן והיכרות שלנו עם מהלך ההערכה, חשוב להכין גם את כל המסמכים הרפואיים וחוות הדעת, במיוחד אלה שמתייחסות לבעיות תפקודיות ולצורך בהשגחה (כמו: תוצאות הערכה קוגניטיבית שנעשתה על ידי גריאטר/ פסיכוגריאטר או נוירולוג). כמו כן, הכינו את אביזרי העזר בהם משתמש בן המשפחה- הליכונים, מוצרי ספיגה וכד' ודאגו להדגיש בפני המעריך את הצורך של בן המשפחה בכל אלה.

  לסיכום, עקב אי הנוחות שעשויה לעלות בהערכת התלות לקראת קבלת גמלה מכוח "חוק סיעוד", כדאי להכין את בן המשפחה לקראתה. אין הכוונה חלילה שבן המשפחה צריך לעשות "הצגות" ולהחמיר את תמונת מצבו. עם זאת, מצד שני, אין צורך שבן המשפחה יאמץ את שארית כוחותיו כדי להראות לבודק שהוא מתפקד בזמן ההערכה כאשר הוא אינו מצליח בתפקוד בחיי היום-יום.

  "קצר על"- מהי הערכת התלות לצורך קבלת גמלת סיעוד?

  פורסם: 6.11.2014
  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן