לוגו דף הבית JDC

המדריך המלא לזכויותיהם של חולי דמנציה ואלצהיימר

כל מה שצריך לדעת על זכויות, גמלאות, קצבאות ושירותים המגיעים לאנשים עם דמנציה ואלצהיימר

מאת:  סיגל איל / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:כל מה שצריך לדעת על זכויות, גמלאות וקצבאות שמגיעות לחולים במחלת האלצהיימר, מאילו שירותים יכולים החולים ליהנות במרכזי יום לקשיש, ועל מה חשוב לתת את הדעת אם החלטתם לאשפז את ההורה במוסד סיעודי

חוק  סיעוד  של ביטוח לאומי

גמלת חוק סיעוד
איך מקבלים גמלת סיעוד?

חוק סיעוד של ביטוח לאומי מעניק גמלת סיעוד לתושבים בגיל פרישה הזקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות כמו: הלבשה, רחצה, סיוע באכילה. הגמלה ניתנת גם לקשישים הזקוקים להשגחה צמודה, בכדי למנוע סיכון לעצמם או לאחרים. גמלת סיעוד כוללת עזרה של מטפל בביתו של האדם, או לחילופין סיוע במימון עובד זר ,שהייה במרכזי יום לקשיש, התקנת לחצן מצוקה בביתו של האדם, מתן שירותי כביסה ואספקת מוצרי ספיגה חד פעמיים.

לגמלת הסיעוד יש מספר תנאי זכאות:

 • האדם הוא תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה ותלוי בעזרת הזולת בפעולות היום יום או זקוק להשגחה. הזכאות התפקודית, נקבעת על פי מבחן תלות (מבחן להערכת התפקוד), על ידי מעריך מטעם הביטוח הלאומי (אח/ות, פיזיותרפיסט/ית) בביקור בבית הזקן .
 • חשוב לציין שבמקרים בהם הרקע לקושי התפקודי הוא ירידה קוגניטיבית-  דמנציה, לעיתים הפגיעה אינה נראית כלפי חוץ. האדם נראה לכאורה עצמאי בתפקוד, אולם כשבודקים את הדברים לעומק מתגלים קשיי התפקוד, למשל יכול להתגלות שהאדם מסוגל פיזית לאכול אך אם לא יזכירו לו הוא לא יעשה זאת. לכן, חשוב לצרף אבחון מגריאטר/פסיכוגריאטר ולבקש לתאם את ביקור המעריך מביטוח לאומי, עם בן משפחה שיוכל לתת מידע על הקשיים.
 • הגמלה ניתנת בתנאי שהזקן מתגורר בבית או בדיור מוגן (לא במוסד).
 • מבחן הכנסות – קבלת הגמלה מותנית במבחן הכנסות. מעל תקרת הכנסות הנקבעת ע"י ביטוח לאומי תוענק רק מחצית הגמלה, או לא תינתן כלל. כמו כן, מתחשבים בקביעת גובה הגמלה גם בהכנסות בן/בת הזוג.
 • הגמלה לא תנתן לזקנים המקבלים קצבת שירותים מיוחדים מביטוח לאומי או קצבת עזרה לזולת ממשרד הביטחון.

לאנשים המקבלים גמלת סיעוד זכויות נלוות . לקבלת מידע על הזכויות, לחצו כאן.

לפרטים מלאים על גמלת חוק סיעוד מטעם ביטוח לאומי, ראה כאן.

מרכזי יום לקשיש

מרכזי יום לקשיש מעניקים מגוון שירותים לאנשים עם קשיי תפקוד על רקע פיזי ו/או על רקע ירידה בזכרון (תשושי נפש), על מנת לשפר את איכות חייהם ולהקל על בני משפחותיהם. אל המרכזים ניתן להגיע ולחזור באמצעות הסעה ,ניתנות במרכז ארוחות בוקר וצהריים. בחלק מהמרכזים יש גם שירותי כביסה, רחצה, תספורת, מניקור ופדיקור. במרכזי היום לקשיש נהנים החברים מפעילויות חברתיות, חוגים, הרצאות, טיולים ועוד. במקום ניתנים גם שירותים מקצועיים כמו: פיזיותרפיה, בדיקות אחות, מתן תרופות וייעוץ גריאטרי.

קיימים מרכזים נפרדים לאנשים עם ירידה בזכרון  או אגפים נפרדים במרכזי יום המשרתים גם אוכלוסיה עם קשיי תפקוד על רק פיזי.

חלק מהמרכזים פועלים בין השעות 8:00 ל-13:00 ואחרים עד 15:00 או 19:00 בתמורה לתוספת תשלום.

ראה כאן על מרכזי יום לקשישים.

קצבת נכות של ביטוח לאומי

קצבת נכות היא קצבה חודשית הניתנת לאדם שלא הגיע לגיל הפרישה, ועקב נכות פיזית, נפשית, שיכלית, כושר ההשתכרות שלו נפגע ב- 50% לפחות. ובמקרה של עקרות בית- כושרן לתפקד במשק בית נפגע ב- 50% לפחות. מטרת קצבת הנכות היא לפצות את האדם הנכה על אובדן כושרו להשתכר ולא על עצם קיום הנכות. את אחוז הנכות קובע רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי, במסגרת וועדה רפואית, ובהתאם לבדיקות רפואיות ומסמכים רפואיים. במקרה שמדובר בעקרת בית, היא תופנה למכון מיוחד לצורך הערכת תיפקודה.

לקריטריונים לזכאות ולמידע המלא על קצבת נכות, לחצו כאן.

קצבת שירותים מיוחדים  של ביטוח לאומי

קצבת שירותים מיוחדים של ביטוח לאומי ניתנת לאנשים מתחת לגיל פרישה. קצבה זו מיועדת, בין השאר, לחולי אלצהיימר ודמנציה שלקו במחלה לפני גיל הפרישה וזקוקים לעזרה של אדם אחר בביצוע פעולות בסיסיות, כמו: הלבשה, רחצה, אכילה. ו/או זקוקים להשגחה על מנת למנוע סיכון לעצמם או לאחרים.
הזכאות לקצבה זו מותנית במספר קריטריונים:

 • האדם מבוטח בביטוח לאומי, חי בישראל, וגילו 18 ועד גיל פרישה.
 • בעקרון מי שהגיע לגיל פרישה אינו יכול להגיש בקשה לשירותים מיוחדים, הוא יכול להגיש בקשה לגמלת סיעוד. יחד עם זאת, אם הוגשה תביעה לכל המאוחר 6 חודשים לאחר גיל הפרישה ורופא של ביטוח לאומי קבע זכאות לקצבה בתקופה שלפני גיל הפרישה תתכן זכאות לשירותים מיוחדים. מי שנמצא זכאי לקבלת קצבה לשירותים מיוחדים בעת הגיעו לגיל פרישה, יימשך תשלום הקצבה לאחר גיל הפרישה כל זמן שהוא עונה על התנאים. גם אנשים שהיו זכאים לפני גיל זקנה לשירותים מיוחדים יכולים להמשיך ולקבלה.
 • נקבעה לאדם, על ידי הביטוח הלאומי, נכות רפואית בשיעור 60% לפחות והוא מקבל קצבת נכות, או שלא משולמת לו קצבת נכות אבל הביטוח הלאומי קבע לו נכות רפואית של 75% והוא אינו  מקבל קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה מן הביטוח הלאומי, או תשלום בעד טיפול אישי או בעד עזרה בבית על פי חוק כלשהו. וכמו כן שהכנסתו החודשית מעבודה אינה עולה על 5 פעמים השכר הממוצע.
 • האדם לא מאושפז במוסד סיעודי או בכל מקום אחר בו ניתנים שירותי רפואה, סיעוד ושיקום.
 • האדם לא מקבל הטבות על פי הסכם ניידות אלא אם כן וועדה רפואית קבעה לו מוגבלות בניידות בשיעור 100% או שהוא זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו או שהוא מרותק למיטה.

למידע מקיף, ראה  קצבת שירותים מיוחדים של ביטוח לאומי .

העסקת עובד זר

העסקת עובד זר לצורך טיפול באדם עם הדמנציה, דורשת הנפקת רישיון להעסקתו. בישראל יש חברות כוח אדם רבות שמתמחות בייבוא עובדים זרים לארץ ממדינות שונות, והן מנוסות מאוד בכל הביורוקרטיה הכרוכה בהעסקת עובד זר. לכן מומלץ להיעזר בהן.

יש מספר קריטריונים לקבלת היתר להעסקת עובד זר:

 • העסקת עובד זר בתחום הסיעוד מותנת בזכאות שנקבעה לאדם על ידי המוסד לביטוח לאומי. או על ידי הערכת תלות שנעשתה על ידי רשות האוכלוסין וההגירה (למי שנדחה על הסף מקבלת גמלת סיעוד בשל הכנסות גבוהות).
 • היתר העסקה לא ניתן למבקשים ששוהים בבתי חולים, בתי חולים שיקומיים, בתי אבות וכדומה.
 • ההיתר יינתן לאנשים בגיל הפרישה ומעלה. בגילאים צעירים יותר יאושר ההיתר לאלה הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי, על פי תנאי ביטוח לאומי.

ראה המדריך המלא על העסקת עובדים זרים .

תו חנייה לרכב נכה

משרד הרישוי הוא זה שמנפיק תווי חנייה לרכבי נכים.

הזכאים לקבלת התג (בכפוף להצגת אישורים מתאימים) הם: נכי משרד הבטחון, בעלי תעודת עיוור ממשרד הרווחה, ניצולי שואה (עם אישור מהאוצר), נכים נפגעי פעולות איבה, מוגבלי ניידות בכל הגילאים- נכים אשר נקבע שזקוקים לרכב כאמצעי תנועה בגלל רגליהם הנכות, או אנשים שנקבעה להם נכות רפואית של לפחות 60% ותנועתם ללא רכב עלולה לערער את מצב בריאותם. ישנם קריטריונים רפואיים המזכים בתעודת נכה, כגון- חולי לב (העונים על קריטריונים  מסויימים), חולי מחלות ריאה כרוניות (העונים על קריטריונים מסוימים), חולי als, חולי פרקינסון במצב מתקדם עם הפרעות בהליכה, מטופלי דיאליזה ועוד.

על מנת לקבל את תו החנייה יש לפנות באמצעות דואר למשרד הרישוי-  ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות  במרכז פניות הציבור ת.ד. 72, חולון, 58100. יש לצרף לפנייה את כל המסמכים הדרושים.

לפרטים נוספים על המסמכים הדרושים ותהליך הפנייה, ראה חניית נכים.

שיקום לזקנים עם דמנציה

שיקום הוא תהליך שמטרתו להחזיר את הפרט לאחר פגיעה או מחלה לתפקוד מרבי בסביבתו הטבעית.

בינואר 2009 משרד הבריאות הוציא חוזר מנהל (4/2009 מ14.1.09) המציין בפירוט מהן אמות המידה לטיפול שיקומי לקשישים (לקריאת החוזר המלא). חשוב לציין בהקשר של אנשים עם דמנציה הזקוקים לשיקום, שעל פי חוזר משרד הבריאות קיומן של מגבלות קודמות בתפקוד הקוגניטיבי לא מהוות סיבה לשלול שיקום. זאת בתנאי שהרופא מעריך , שניתן להחזיר את האדם לתפקוד הקודם או לשפר את תפקודו במידה משמעותית. החוזר קובע כי יש לתת שיקום גם במקרים של ירידה קוגניטיבית בתנאי שהמטופל מסוגל לשתף פעולה ברמה המאפשרת שיקום הניידות שלו ותפקודו הקוגניטיבי.

אשפוז סיעודי

אשפוז במוסד סיעודי אינו בהכרח פתרון רע עבור החולה ומשפחתו. מוסד כזה יכול להעניק לאדם החולה את כל הטיפול המקצועי לו הוא זקוק במקרים בהם הוא אינו יכול לקבלם בבית, ובמקביל להקל על בני משפחתו. במידה ואתם שוקלים את האפשרות, חשוב לבקר במספר מוסדות סיעודיים ולבחון את האווירה במקום, את היחס לחולים וכו'. מאחר ואשפוז סיעודי כרוך בהוצאה כספית גדולה, זכאי כל תושב במדינה לפנות ללשכת הבריאות בבקשה לסייע במימון אשפוזו. על מנת לקבל מימון כזה, על החולה לעמוד במספר קריטריונים:

 • משרד הבריאות יגדיר את הקשיש כתשוש נפש או סיעודי.
 • ההכנסות של המבקש ובני משפחתו מקרבה ראשונה ייבחנו בהתאם לקבוע בחוק.

למידע נוסף על אשפוז סיעודי, לחצו כאן.

לקבלת רשימת שירותים לחולי אלצהיימר הקישו כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה