יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זהירות – ניצול כלכלי

  מספר דרכים שיעזרו לכם להגן על הוריכם מפני ניצול כלכלי

  עודכן לאחרונה:02/08/23

  בחיי היום-יום אנחנו נתקלים בהצעות רבות ומפתות. כל הצעה כזו נבחנת על ידינו בקפידה, מתוך חשש שאולי באותיות הקטנות קיים מלכוד מסוים, וחשד שאולי מנסים לנצל אותנו. הורינו, לעומת זאת, לא תמיד יכירו את הטריקים של הנוכלים ולכן עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע מהם להגיע למצב של ניצול כלכלי.

  מהו ניצול כלכלי ומי חשוף לו?

  ניצול כלכלי מוגדר כשימוש לא חוקי ולא הוגן בכספים של אדם, שהמשתמש בהם השיגם באמצעי כוח ומרמה. כאמור, כל אחד מאתנו חשוף לניצול מסוג זה. רק תחשבו על עשרות ההודעות המגיעות בדואר או באימייל ומפתות אותנו לחופשות, לקניות ולשאר הרפתקאות. אך, בזמן שקהל צעיר יודע יותר להתעלם מסכנות אלו, קהל מבוגר עלול בטעות ללכת שולל אחרי ההבטחות והפיתויים ולהגיע לנזק כלכלי משמעותי.

  מדוע מבוגרים נמצאים בסיכון רב יותר?

  מצב בריאותו או מצבו הכספי של המבוגר עלולים להיות פחות טובים מאשר בעבר והוא נוטה להישאר בביתו במשך רוב היום. דברים אלה הופכים אותו למטרה נוחה יותר עבור נוכלים שרוצים לגנוב את כספו. נוכלים אלה ינסו להתקרב אליו בשיחות טלפון או בפגישות אישיות בהן ישתמשו בשפה גבוהה ומלאת חנופה, כדי להגיע אל לבו. במהלך השיחה הם יבינו את מצבו של המבוגר ויציעו לו "פתרון" מתאים. לדוגמה, אדם שחרד למצבו הכלכלי, יכול לקבל הצעה לקרנות השקעות ואדם שרחוק ממשפחתו, יכול למצוא עצמו קונה מתנות שונות עבור ילדיו ונכדיו.

  איך ניתן להגן על הוריי מניצול כלכלי?

  על מנת להגן על הורינו מניצול, יש להפנות את תשומת לבם אל מספר משפטים או פעולות שמהווים "תמרור אזהרה". כאן כדאי להפריד בין שתי שיטות ניצול שונות– ניצול באמצעות טכנולוגיה וניצול שנעשה דרך מפגש בין-אישי.

  הגנה בפני ניצול באמצעות הטלפון והאינטרנט

  שיחות טלמרקטינג בטלפון הן הגורם הנפוץ ביותר להונאה ובהן מנסים הנוכלים לעניין את המבוגר בהשקעות, בהתרמות לנזקקים או בחבילות נופש, עליהן יגידו שהן ב"מבצע מיוחד" שתקף רק לאותו יום. בשל האופן הנעים בו הם מדברים, הורינו עלולים לטעות שאכן כך הדבר ולהתפתות להצעה. לכן, יש להזהיר את הורינו שלא לשלם מראש עבור סחורה שעדיין לא קיבלו ולעולם לא לתת את מספר כרטיס האשראי שלהם בטלפון לאדם שאינם מכירים. על מנת להפחית את השיחות הללו אפשר לקנות טלפון עם אפשרות ל"שיחה מזוהה", כדי שהוריכם יענו רק למספרים שהם מכירים.

  הגנה בפני ניצול במפגשים יום-יומיים

  כאמור, הניצול יכול להתבצע גם דרך מפגשים יום-יומיים שנראים שגרתיים אך טומנים בחובם סכנה. יש להימנע מלהכניס הביתה אדם זר שיכול להציג עצמו, למשל, כנציג חברת החשמל או לומר שהוא שכן שצריך לבצע שיחת טלפון. גם אם הכנסתם את האדם לביתכם, אין להשאיר אותו לבד בחדר, במיוחד לא בחדר בו נמצאים מסמכים חשובים. שמירה על המסמכים והכרטיסים צריכה להתבצע גם כאשר יוצאים אל הרחוב, אז יש לשמור אותם בתיק שצמוד לגוף באופן שיקשה על גניבתו. במקרה של ניסיון גניבה, עדיף לא להתעמת, כדי להימנע חלילה מפגיעה פיזית. חשוב להזכיר להורינו שבמקרה של גניבה יש ליצור מיד קשר עם סניף הבנק ועם חברת כרטיסי האשראי ולדווח על המקרה.

  ניצול כלכלי על ידי בן משפחה

  בניגוד להונאות הנ"ל, שנעשות על ידי אנשים זרים, עלול להיווצר מצב כואב וקשה עוד יותר של ניצול על ידי בן משפחה. מצבים אלה הם כמובן מורכבים יותר ולכן הטיפול בהם צריך להיעשות ביתר רגישות. במקרים רבים הניצול נעשה על ידי בן משפחה שעדיין גר עם ההורים וזקוק למסגרת המשפחתית. זה יכול להיות אדם עם מגבלה כלשהי, או אדם שסובל ממחלה או התמכרות מסוימת. אנשים אלה עלולים לנצל את הקרבה להורה (ולכרטיסי האשראי שלו) ולשכנע אותו להעביר כספים לחשבונם. ההורים לא יודו בד"כ כי הם מנוצלים ולכן מומלץ לשאר בני המשפחה לגלות ערנות לנושא ולפנות לפקיד הסעד. סמכות בני המשפחה לטפל במקרה, כשבראש מעיינם אך ורק דאגה להורה ורווחתו. טשטוש הגבולות בין נתינה מרצון לניצול יכול להוות במקרה זה בעיה ולכן מומלץ לבני המשפחה להתייעץ עם איש מקצוע.

  הורינו החלו להשתמש במחשב, באינטרנט ובהמצאות נוספות. הם לעתים חלשים מכדי לומר "לא" ועלולים להתפתות בקלות להצעות שונות. הכנה נכונה תסייע להם להתמודד מול פשעים קשים שעלולים לפגוע בכיסם ולא פחות חשוב– בביטחונם.

   

  חשוב לזכור שניצול כלכלי כלפי קשישים הוא עברה פלילית ויש לדווח על כל חשד למקרה כזה לפקידת סעד או לשירותי המשטרה.

  מידע מפורט למי צריך לפנות במקרה של חשד להתעללות והזנחה בזקנים

   

  פורסם: 27.5.2015

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן