לוגו דף הבית JDC

איך לבחור כיסא גלגלים

מאת:  אדוה בובליל / משפחה מטפלת
א א א
נושאים:
תקציר:בבחירת כסא גלגלים עבור בן המשפחה הזקן, עלינו לבחון מספר רב של משתנים. אילו סוגי כסאות גלגלים קיימים, לאילו סוגי נכויות הם מיועדים, ולמי ניתן לפנות לקבלת סיוע ברכישת או השאלת כסא

בבואנו לבחור כסא גלגלים, אנו נמצאים בדילמה. גם בשל ריבוי הדגמים והסוגים של כסאות גלגלים המוצעים היום בשוק, וגם מפני שלכל אחד מהם תפקודים שונים המתאימים לצרכים שונים. להתאמה אישית של כסא הגלגלים לזקן משמעות רבה: כסא לא מתאים עלול לגרום לבעיות רבות למשתמש בו, ביניהן חסימת עורקים, הווצרות עקמת וכאבי גב וצוואר.
אם כן, כיצד נבחר כסא גלגלים שיהלום את צרכיו של ההורה?

שיקולים בבחירת כיסא הגלגלים

בטרם נפנה לבחירת הכסא, עלינו לבחון את הקריטריונים המשמעותיים עבורנו בבחירתו. הכסא האידיאלי הוא כזה שישלב את מירב הניידות האפשרית במסגרת הנכות המסויימת של הזקן, את הנוחות המיטבית ומחיר המתאים לכיסם של הזקן ומשפחתו ובהתחשב במגבלה המסויימת של הזקן ואופן השפעתה על תפקודו.

כסא גלגלים נוח הוא כסא בו אופן הישיבה, התחושה בזמן הישיבה ואפשרות התנועה של הזקן בכסא יהיו המתאימות והנעימות ביותר עבורו. על נוחות הכסא משפיעים גם תוספות כמו גובה המשענות, הזוויות ביניהן, הבד ממנו עשוי הכסא, סוג הגלגלים ועוד.

כדי לבחון את טווח הניידות שמעניק כסא הגלגלים, בדקו האם הזקן יושב בתנוחה יציבה בכסא ואת האופן בו הוא נע בתוכו. שימו לב במיוחד גם למשקל הכסא. כסא כבד מעניק אמנם יציבות רבה יותר, אך קשה יותר לנייד אותו ממקום למקום. כמובן, שבכל מקרה חשוב להתייחס לצרכי המטופל- האם מדובר בניידות בתוך הבית או מחוצה לא, האם יש צורך בכיסא שמתקפל לתוך רכב וכן חשוב להתאים את מידות הכיסא לגודל הפתחים לבית ובתוך הבית.

ניתן לראות, איפוא, כי יש לשקלל קריטריונים רבים מאוד בבחירת כסא גלגלים, וכדאי להיעזר באיש מקצוע, כמו פיזיותרפיסט, לשם בחירת הכסא הנכון. מומלץ לבקר במרכזי התצוגה והייעוץ של עמותות כגון: "יד שרה", ו"מילבת" שם ינתן לכם יעוץ של  של אנשי מקצוע בתחום. ב"יד שרה" תוכלו לשאול כסא גלגלים לתקופה מסויימת, ולבחון באופן זה את הקריטריונים החשובים במיוחד עבורכם.

סוגי הכיסאות הקיימים

ניתן לסכם את מגוון הדגמים הרחב של כסאות הגלגלים לארבע קטגוריות על, המחולקות בהתאם למידת העצמאות או התלות של הנכה בסביבתו:

  1. כסא גלגלים שמנייד מלווה – השימוש בכסא זה תלוי במלווה שידחוף אותו. הוא מיועד לאנשים המוגבלים מאוד או לחלוטין בתנועה בפלג גופם העליון. הנכה אינו יכול להניע את הכסא בעצמו ולפיכך השימוש בכסא זה מחייב תלות מוחלטת במלווה. הוא מיועד לדחיפה על ידי מלווה צמוד, ואין לו אפשרות להנעה עצמית או לעצמאות. הוא לא קל לתמרון, במיוחד במקומות צפופים – אבל לרוב ניתן לקיפול ולהכנסה לרכב רגיל.
  2. קלנועית – כסא גלגלים המונע באמצעות מנוע, ללא צורך בהפעלת כוח מצד הנכה. כסא זה מתאים לנכים המוגבלים גם בפלג גופם העליון או לזקנים בעלי יכולת ניידות מוגבלת. החסרון שבקלנועית הוא הקושי בתמרונה במקומות צפופים.
  3. כסא גלגלים ממונע – כסא המופעל באמצעות מוט היגוי החולש על מערכת פיקוד ממונעת. כסא זה מתאים לזקנים עצמאיים יחסית, כיוון שהוא מופעל ביד ודורש תרגול. לעומת הקלנועית, הכסא הממונע קל יותר לתמרון.
  4. כסא גלגלים בהנעה ידנית עצמית –  כסא המונע באמצעות מנגנון מכני, הוא מונע באמצעות הידיים הדוחפות את הגלגלים. הנעתו דורשת כוח פיזי בפלג הגוף העליון ובזרועות בפרט, והוא מקנה יכולת ניווט ותמרון נוחה בהרבה מהקלנועית וכסא הגלגלים הממונע, ומאפשר מידת עצמאות רבה.

השאלת כיסאות גלגלים

כאמור, אגודות סיוע כגון "יד שרה" ו"עזר מציון" מאפשרות לשאול כסא גלגלים לתקופה מוגבלת. לרוב, תתאפשר השאלת כסא לכשלושה חודשים, במקרים מסויימים ניתן לקבל כסא לתקופה ארוכה יותר. כסא הגלגלים מושאל תמורת פקדון שינתן לאגודת הסיוע (גובהו נמוך משמעותית ממחירו של הכסא) ויוחזר לזקן בתום תקופת ההשאלה. מומלץ מאוד לנצל אפשרות זו לפני קניית כסא גלגלים פרטי. אם יש צורך בכסא לתקופה קצובה, גם אם היא עולה על 3 חודשים, זו האפשרות הכדאית.
לרשימת עמותות המשאילות ציוד רפואי-לחץ כאן.

סיוע משרד הבריאות ברכישת כיסא גלגלים

במקרים מסויימים ניתן לקבל ממשרד הבריאות סיוע במימון רכישת כסא גלגלים. זאת, כשמדובר בחולים הסובלים מנכות קבועה. השתתפות משרד הבריאות ברכישת הכסא היא בשיעור של 90 אחוזים ממחירו או מהתקרה שנקבעה, תלוי בסוג הכסא. ישנן אוכלוסיות הזכאיות לפטור. לפרטים על הסיוע הניתן ממשרד הבריאות ברכישת כסא גלגלים, לחץ כאן.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה