יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  אבחון קוגניטיבי כחלק מתהליך השיקום

  מה כולל אבחון קוגניטיבי ולמי הוא מיועד?

  עודכן לאחרונה:17/05/23

  מה זה אבחון קוגניטיבי?

  אבחון קוגניטיבי בודק את יכולת התפקוד הקוגניטיבית (ההכרה). חולים הנדרשים לאבחון מסוג זה הם חולים שסובלים מפגיעה נוירולוגית קלה או חמורה עקב חבלה, אירוע מוחי או מחלה. מטרת האבחון היא לזהות מבעוד מועד ליקויים בדרך החשיבה של החולה, שעלולים להשפיע או שכבר משפיעים על תפקודו התקין. הגורמים הנבדקים באבחון כוללים: תחומים מוטוריים ומחשבתיים, למידה וזיכרון של מידע, תכנון וארגון פרטים ופתרון בעיות, יכולת קשב וריכוז, תפיסה חזותית ומרחבית, מודעות ומיון מידע. בנוסף, מתבצעת הערכת מצבו הרגשי של החולה.

  תפקיד האבחון הקוגניטיבי בתהליך השיקום

  לאבחון הקוגניטיבי תפקיד מהותי בתהליך השיקום של החולה. ההערכות והמסקנות העולות מהאבחון מספקות בסיס לטיפולים שיינתנו לחולה במסגרת תכנית השיקום התואמת את מצבו. האבחון הקוגניטיבי הוא מדד מדויק להתקדמות והתאוששות חולים שסובלים מפגיעה נוירולוגית, ויכול לתת מושג על החמרה או שיפור במצבם הבריאותי. אבחון קוגניטיבי יעיל במיוחד לאיתור מחלות מוח ניווניות כאלצהיימר בשלביה המוקדמים, ובעזרתו ניתן להאט את התקדמות המחלה על ידי טיפול תרופתי קבוע. הערכות האבחון הקוגניטיבי נותנות לחולה ולבני משפחתו מושג כיצד עליו להתנהל הלאה בתהליך השיקום: אלו מצבים רפואיים דורשים תשומת לב מיוחדת, ואלו פעילויות ותרופות יכולות לשפר את מצבו, וכן כיצד להיערך לקראת שחרור החולה חזרה לביתו.

  מה כולל האבחון הקוגניטיבי?

  האבחון הקוגניטיבי כולל הערכה ראשונית של מצבו של החולה. האבחון כולל בדיקות דם מגוונות, ובדיקה תפקודית של בלוטות התריס. במקרים ספציפיים נערכת הדמיה מוחית ממוחשבת הבודקת אפשרות של פגיעות בכלי דם מוחיים. לצד בדיקות אלו, מתבצע גם אבחון פרונטלי הכולל מטלות ממוחשבות ומטלות בכתב, מילוי שאלונים, ושיחה עם רופא, פסיכולוג, אחות ו/ או עובדת סוציאלית. משך פגישת אבחון היא שעה וחצי. חשוב לדעת כי במקרים רבים האבחון הקוגניטיבי אורך יותר מפגישה אחת. בתום האבחון נקבע מצבו הקוגניטיבי של החולה ונבחרת הגישה הטיפולית האידיאלית ביותר לשיפור מצבו. (על מבחני הזיכרון בזקנה ראה כאן).

  לאן פונים על מנת לבקש אבחון קוגניטיבי לבן משפחה?

  על מנת לבקש אבחון קוגניטיבי לבן משפחה כדאי לפנות אל רופא המשפחה או, במקרה של אשפוז, אל הרופא השיקומי המטפל בחולה. מומלץ להתייעץ עם עובד סוציאלי שינחה את החולה ומקורביו לגבי הליך האבחון. אבחון קוגניטיבי מתבצע במרפאות זיכרון בכל רחבי הארץ, ונערך על ידי רופאים מומחים מתחום הנוירולוגיה הפסיכיאטריה והגריאטריה וכן על ידי מרפאים בעיסוק שמוסמכים לבצע הערכות קוגניטיביות בתחום התפקוד הקוגניטיבי : זיכרון, קשב, תפיסה חזותית, מרחבית ועוד.

  (תמונה להמחשה unsplash)

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  פרסום ראשון: 8.10.2013

  אבחון קוגנטיבי

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן