לוגו דף הבית JDC

איך בוחרים לשכה פרטית (תאגיד) לקראת העסקת עובד זר

כמה עולה רישום לחברה העוסקת בהשמת עובדים זרים, מי אחראי על הכשרתם של העובדים, האם ניתן להחליף עובד זר במידה והוא לא עונה על הדרישות

מאת:  סיגל איל / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-15/03/16
א א א
נושאים:
תקציר:לאחר שהחלטנו להעסיק עובדים זרים כפתרון הטוב והמתאים להורינו נרצה לבחור חברת כוח אדם אמינה ומקצועית שתלווה אותנו ואת העובד הזר בצורה הטובה והיעילה ביותר

רשימת לשכות פרטיות (תאגידים) מורשים נוהל לשכות פרטיות נוהל לשכות פרטיות

לשכה פרטית (תאגיד)
איך בוחרים לשכה פרטית (תאגיד)

בשנים האחרונות הולך ועולה מספר החברות שמציעות שירותי סיעוד והשמת עובדים זרים למשפחות הנזקקות לכך. בשוק הרווי בחברות כאלה, קל מאוד 'ליפול' על חברה שאיננה מספיק מקצועית או לעיתים כזו שפועלת ללא רישיון. על מנת למנוע הסתבכויות עם רשויות החוק ועוגמת נפש לחולה ומשפחתו, חשוב לדעת כיצד לבחור לשכה פרטית להבאה, לתיווך ולטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד (תאגיד) ועל מה היא אמונה במסגרת ההסכם עם המעסיק והעובדים הזרים.

כיצד מתחיל תהליך העסקת עובדים זרים?

כל מעסיק וכל עובד זר בתחום הסיעוד חייבים להיות רשומים בלשכה פרטית (תאגיד). לצורך הרישום יש לפנות לאחת הלשכות המורשות, ולחתום על טופס בקשה להירשם בה. לאחר מכן מקבלים העובד הזר והמעסיק אישור בכתב על רישומם.  על אישור זה חשוב לשמור, משום שהוא מהווה אישור על רישומם כחוק.
עם זאת, העובד הזר והמעסיק יכולים לעזוב את החברה ולעבור להירשם בלשכה אחרת ללא שום הגבלה ובכל זמן שירצו.

בבואנו ליצור התקשרות עם לשכה פרטית חשוב לנו להבין, כמו בכל עסקה אחרת מה בעצם הרווח של הצד השני ובמקרה שלנו של הלשכה הפרטית המייבאת את העובדים הזרים. החברה איננה רשאית לגבות בעבור עצם הרישום אליה. עם זאת היא רשאית לגבות בעבור שירותים שהיא חייבת לספק, כגון- ביקורים רבעוניים בבית המטופל, עזרה בפתרון בעיות בהעסקה של העובדים הזרים, סיוע בהארכת היתרי העסקה לעובדים הזרים, אשרות שהייה בישראל וכדומה.

הלשכות הפרטיות (תאגידים) מורשות לגבות מהמעסיק תשלום חודשי בגין שירותים אלה (דמי התקשרות). גובה התשלום החודשי לא יעלה על 70 ש"ח.

בנוסף, הלשכות יכולות לגבות סכום חד פעמי מהמעסיק של עד 2000 ש"ח עבור השמת העובד אצל המעסיק. הסכום הזה תקף לשנה מיום ההשמה גם אם היו השמות נוספות של עובדים אחרים באותה שנה.

בכל מקרה של פיטורי עובד זר או עזיבה יש לדווח על כך ללשכה הפרטית (תאגיד). אם לאחר מכן מעוניין המעסיק בעובד זר אחר, עליו לקבל אישור השמה חדש מהחברה.  החברה מחוייבת לדווח על כך לרשות ההגירה.

תפקידה של הלשכה הפרטית (תאגיד)

ללשכות פרטיות יש מספר תפקידים:

 1. מיון עובדים זרים ובחירתם בהתאם לכישוריהם והתאמה בינם לבין המעסיקים.
 2. הכשרה והדרכת עובדים זרים בתחום הסיעוד בטרם העסקתם, והדרכה של כל עובד זר בהתאם לצרכים המיוחדים של המטופל.
 3. הכנת חוזה העסקה למעסיק ולעובד הזר. חוזה זה יהיה באישור של עורך דין שווידא כי הוא תואם את דיני העבודה בארץ ואת הנהלים וההתחייבות החלים במקרה של העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד.
 4. סיוע למעסיק בהסדרת תשלומי ביטוח רפואי וביטוח לאומי עבור העובד הזר. עזרה לעובד הזר במידה והוא מעוניין להגיש תביעה לאחד מהגופים האלה.
 5. סיוע למעסיקים בהגשת בקשה להיתר להעסקת עובד זר בתחום הסיעוד, ועזרה בהארכת תוקף ההיתרים.
 6. סיוע בהסדרת אשרות עבודה לעובדים הזרים והארכתן על פי הצורך.
 7. עזרה למעסיק ולעובד הזר מול חברת הביטוח וגופים רפואיים במקרה שהעובד הזר חלה. אם העובד הזר חלילה נפטר, החברה תדווח על כך לרשות ההגירה ולשגרירות ארץ מוצאו של העובד בישראל. החברה תסייע גם בכל הסידורים שנדרשים לאחר המוות.
 8. להבטיח העברת תשלומים מהמעסיק עבור הביטוח הרפואי של העובד הזר. דיווח לממונה בכל מקרה של חריגה מהתשלומים, לרבות שכר עבודה.
 9. ביקור עובד סוציאלי מטעם החברה בביתו של המטופל, על מנת להבין מהם צרכיו ולהתאים לו עובד זר.  לאחר תחילת עבודתו, יעקוב העובד הסוציאלי אחר עבודתו, על ידי שיחות עם העובד הזר וביקורים בביתו של המטופל תוך 30 יום מיום ההשמה. בהמשך, הביקורים יתקיימו לפחות פעם בחצי שנה.  לאחר כל ביקור יכין העובד הסוציאלי דוח על ממצאי הביקור, שיתוייק בתיקו של החולה בחברת הסיעוד. אם קיים חשש לאלימות, הטרדה מינית וכדומה, על העובד הסוציאלי לדווח על כך לממונה.
 10. אם המעסיק מעוניין להחליף את העובד הזר, או במידה והעובד הזר מעוניין להפסיק את עבודתו, על חברת הסיעוד למצוא לעובד הזר מקום עבודה אחר.

לסיכום, בעת בחירת לשכה פרטית, נסו להתרשם מרצינות החברה דרך בחינת התייחסותה לנקודות שהוזכרו לעיל. חפשו חברה שמספקת מגוון פתרונות – מטפלים זרים ממדינות שונות בעולם. בדרך זו ניתן ליצור התאמה מקסימאלית בין העובד הזר, כישוריו והמנטאליות שלו לבין החולה. התאמה בין השניים תבטיח העסקה לאורך זמן ושביעות רצון מצד שני הצדדים. בחירה נכונה של הלשכה הפרטית תתן לכם הרבה שקט גם בנוגע לשאר הזכויות והחובות הכרוכות בהעסקת עובדים זרים.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 20 תגובות

 1. נירה, 2.10.14

  חברה אחת או שתים?
  האם חברת הסיעוד וחברת כח אדם להעסקת עובדים זרים הם גוף אחד או שניים? עד כמה שהבנתי מדובר בשני גופים שונים. הסברתם את המחירים שגובה חברת כח האדם. מה עם חברות הסיעוד? איזה קופון הן גוזרות מכספי הביטוח הלאומי המגיעים לאדם הסיעודי? היום הביטוח הלאומי מאפשר למעסיקים לקבל את כל הקצבה בלי להזדקק לתיווך של חברות הסיעוד. מה זה אוצר?

 2. יפעת קרלמן, עו\"ס רעות- משפחה מטפלת, 12.10.14

  תגובה לנירה
  נירה שלום,
  אני מתנצלת על העיכוב בתגובה.
  חברת הסיעוד וחברת כ"א (לשכה פרטית) הן שני גופים. יש חברות סיעוד שיש להן גם חברות עם היתר לעסוק בהבאה, תיווך וטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד.
  כיום ישנה אפשרות (למעסיקים מטפל/ת צמוד/ה העומדים בקריטריונים) לבחור לקבל את גמלת הסיעוד בכסף, ישירות, ללא תיווך חברת סיעוד. הסכום שמקבלים אומנם גבוה יותר, יחד עם זאת, יש לכך גם חסרונות. מידע מפורט בנושא תוכלי לקרוא במאמר בכתובת האינטרנט הבאה-
  http://www.reutheshel.org.il/index.aspx?id=3255&itemID=13289
  חג שמח,
  יפעת

 3. צילה, 23.12.14

  עובד לא עונה עלהציפיות אנחנו
  אנחנו בבעיה אנחנו צריכם ת יכה. חברתית וגם שפה שזה עיברית

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה), 23.12.14

  עובד דובר. עיברית עולה יותר זה נשמע הגיוני המטופל צריך ללמוד בגיל זקנה שפה לא שלו צחוק הגורל

 5. יפעת קרלמן, עו\"ס רעות- משפחה מטפלת, 24.12.14

  תגובה לצילה
  צילה שלום,
  תפקידו של התאגיד (לשכה פרטית/חברת כ"א) הוא בעצם "לשדך" בין העובד לקשיש בו הוא מתעתד לטפל ולבדוק את התאמתו.
  יפעת

כתיבת תגובה