יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  בקשה לתביעה מחדש של זכאי לגמלת חוק סיעוד עקב טענת החמרה

  מהי בקשה להחמרה, מהי מטרתה של הבקשה, למי מגישים אותה ומתי?

  עודכן לאחרונה:23/05/23

  מהי גמלת חוק סיעוד?

  גמלת חוק סיעוד מעניקה לזכאים לה שירותים המיועדים לסייע להם בפעולות היום-יום ובהשגחה. הזכאות לגמלת סיעוד מוענקת לתושב/ ת ישראל שהגיעו לגיל פרישה (גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62), התלויים בעזרת הזולת בפעולות היום-יום ו/ או זקוקים להשגחה. בין השירותים הניתנים במסגרת חוק סיעוד ניתן למנות: ביקור במרכז יום, לחצן מצוקה, שירותי כביסה, אספקת מוצרי ספיגה ועזרה של טיפול בבית על ידי מטפל ישראלי או השתתפות במימון העסקת עובד זר. מספר השעות השבועיות של שירותים אלה נקבע על פי מבחן תלות של ביטוח לאומי.

  איך מקבלים גמלת חוק סיעוד?

  תנאי הסף:

  1. אדם שהגיע לגיל פרישה
  2. גמלת חוק סיעוד מגיעה רק לתושב ישראל
  3. אינו מקבל קצבאות אחרות למימון טיפול אישי
  4. גמלת חוק סיעוד תלויה במבחן הכנסות

  שלב ראשון- מילוי טפסים:

  מתחת לגיל פרישה: אדם שעוד לא הגיע לגיל פרישה וזקוק לעזרה במשימות היומיום צריך להגיש לביטוח הלאומי בקשה לשירותים מיוחדים. בפרק הזמן שלאחר הגשת הבקשה ועד קבלת התשובה ניתן לבקש שירות טרום סיוע.

  אדם מגיל פרישה עד גיל 90: צריך לפנות לביטוח לאומי בבקשה לגמלת חוק סיעוד. להגשת הבקשה ניתן להיעזר בחברות סיעוד או בעובדת הסוציאלית האזורית.

  שלב שני – הערכת תלות:

  מגיל פרישה ועד גיל 90: לאחר הגשת הבקשה תבוא אחות לבית המטופל על מנת להעריך את רמת התפקוד שלו.

  מעל גיל 90: יכול לבחור בין הערכת תלות של אחות מטעם הביטוח הלאומי לבין הגשת הערכה של פסיכוגריאטר.

  שלב שלישי – קבלת תשובה:

  קבלת תשובה מביטוח לאומי תוך חודש וחצי מיום הגשת הבקשה.

  שלב רביעי – בניית תוכנית טיפול:

  המרת שעות הגמלה לשירותים. השירותים כוללים: מוצרי ספיגה, השתתפות במימון עובד זר, מטפל או מטפלת ישראלי בבית, לחצן מצוקה או קהילה תומכת, ביקור במרכז יום לקשיש

   

  תרשים בנושא קבלת גמלת סיעוד. סיכום הטקסט בנושא

   

  רמות גמול ושעות טיפול

  בחודש נובמבר 2018 נכנסה לתוקף הפעימה הראשונה של הרפורמה בנושא גמלת סיעוד. בעקבות הרפורמה בוצעה חלוקה למספר רב יותר של רמות זכאות (גמלה ברמה, 1,2,3,4,5,6), וכן בוצעו שינויים נוספים בכללי הזכאות לתוספת בהעסקת מטפל ישראלי, בחישוב תוספת ניקוד לבודדים ועוד. בחודש ינואר 2021 נכנסה לתוקף הפעימה השלישית של הרפורמה, על פי החלוקה החדשה (נכון ל-1.1.2021) רמת הזכאות הנמוכה ביותר, רמה 1, מזכה ב-5.5 שעות טיפול בשבוע, רמה 2 ב-10 שעות טיפול בשבוע, רמה 3 ב-17 שעות טיפול בשבוע, רמה 4 ב-21 שעות טיפול בשבוע, רמה 5 ב-26 שעות טיפול בשבוע והרמה הגבוהה ביותר, רמה 6, מזכה ב-30 שעות טיפול בשבוע. *** הנתונים בטבלה נכונים לינואר 2023.

  טבלה רמות גמול, נקודות תלות ושעות טיפול שבועיות

  מתי ניתן להגיש בקשה להחמרה?

  בקשה להחמרה היא פנייה לביטוח לאומי המצהירה על החמרה במצבו של הזקן ומטרתה להגדיל את שיעור הגמלה שהוא זכאי לה. ניתן להגיש בקשה להחמרה, אם לא אושר לזקן שיעור הגמלה המרבי של חוק סיעוד אלא רק שיעור חלקי, וחלה התדרדרות במצבו. לפנייה יש לצרף את האישורים המתאימים המעידים על ההחמרה במצבו של הזקן. מומלץ לא לפנות לביטוח לאומי בבקשה כזו אם לא חלה החמרה. חשוב לפני הגשת הבקשה להתייעץ עם גורמי טיפול רלוונטיים (דוגמת עובדת סוציאלית ברווחה).

  תהליך הגשת הבקשה

  במקרה בו החלטתם לפנות לביטוח לאומי בתביעה לבדיקה מחודשת בשל החמרה הדבר יתבצע בשני שלבים: ראשית, אתם כבני משפחתו של הזקן תגישו לסניף של המוסד לביטוח לאומי את הטופס המיוחד לבקשה זו ואת המסמכים הרפואיים התומכים בקביעה כי מצבו של הזקן החמיר. בשלב השני, ייערך ביקור בית של מעריך מטעם הביטוח הלאומי בביתו של הזקן לצורך עריכת "מבחן תלות" שיסייע בהערכה מחודשת של מצבו.

  מהו מבחן תלות?

  מבחן תלות הוא בעצם בדיקה שנערכת בביתו של הזקן על ידי אנשי מקצועות טיפוליים (לרוב תהיה זו אחות) שנשלחים מטעם הביטוח הלאומי. המבחן בודק את רמת התפקוד של הזקן בתוך הבית, בפעולות יום-יומיות כגון: אכילה, רחצה, יכולת להתלבש, ניידות ושליטה על הסוגרים. ההתרשמות של איש המקצוע במסגרת בדיקת התלות לגבי הפגיעה ברמות התפקוד, ולגבי הצורך בהשגחה בעקבות מצבים שבהם חלה ירידה קוגניטיבית (כגון: אלצהיימר), תקבע את זכאותו של הזקן לעזרה הטיפולית במסגרת חוק סיעוד ואת היקף הסיוע.

  "קצר על"- מהי הערכת התלות לצורך קבלת גמלת סיעוד?

  לקישור לטופס, לחצו כאן.

  פורסם: 26.4.2015
  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן