ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

נופשונים – למי ובשביל מה?

הנופשון מיועד לתקופות קצרות של שבוע עד חודש וניתנים בו שירותים טיפוליים על פי הצורך הרפואי והתפקודי של השוהה בהם

עודכן לאחרונה:21/06/20

נופשון הוא מסגרת זמנית המיועדת לזקנים שצריכים טיפול והשגחה לאחר שחרור מבית חולים. בנוסף, מיועד הנופשון לזקנים שלא יכולים לגור בביתם מסיבות שונות – משפחתיות ועוד.

הנופשון מיועד לתקופות קצרות של שבוע עד חודש וניתנים בו שירותים טפוליים על פי הצורך הרפואי והתפקודי של השוהה בהם. בנופשון יזכה המטופל בד”כ להשגחה רפואית של 24 שעות, ארוחות ופעילות חברתית.

למה מגיעים לנופשון?

חזרה הביתה של חולה לאחר ניתוח או שהייה ממושכת בבית חולים יכולה להיות קשה לחולה וגם לבני משפחתו, שצריכים להתרגל למציאות שונה מזו שהכירו עד כה. מציאות בה צריך לטפל ולדאוג לדברים רבים שלא העסיקו אותם בטרם קרה המשבר שהוביל לאשפוז. על מנת להקל על התהליך הוקמו ברחבי הארץ “הנופשונים” שמסייעים לחולים הנדרשים לכך, רובם אנשים זקנים, להתאושש ולאזור כוחות לקראת החזרה הסופית הביתה. לעתים, משמשים הנופשונים גם כפתרון זמני הנועד להקל על זקנים שמרגישים צורך בתקופת התאוששות בעקבות משבר רפואי, או כפתרון זמני למטפלים בזקנים הסיעודיים בביתם שנמנע מהם לטפל לתקופה מסוימת. מצב זה יכול לקרות, למשל, כאשר המטפל נוסע לחופשה או, למשל, אצל זקנים המעסיקים עובדים זרים שלא מתאפשר להם לטפל בזקן לתקופה מסוימת מסיבות שונות. בנוסף, בתקופת החגים מקבלים הנופשונים מבוגרים בודדים ולעתים אף ניתן לחולה להכניס את בן זוגו לזמן השהייה. דבר זה מקנה לבן הזוג המטפל (או בן המשפחה המטפל) מסגרת בה הוא יכול ללמוד את אופי הטיפול בחולה ולהתכונן בעצמו לקראת החזרה הביתה.

 אילו סוגי נופשונים קיימים?

קיימים מספר סוגי נופשונים, אשר כל אחד מהם מתאים לצרכיו הרפואיים והכלכליים של החולה ומשפחתו.

  • נופשון ציבורי לעצמאיים ותשושים – מספק מסגרת החלמה והתאוששות לעצמאים ותשושים כאשר גובה התשלום הוא בהתאם להכנסתו של הזקן. ניתן לבדוק זכאות לסיוע במימון הנופשון מהלשכות לשירותים חברתיים.
  • נופשון ציבורי לזקנים סיעודיים – מספק מסגרת אשפוזית שמטרתה לספק את צורכי המטופל ולהכינו לקראת המשך הטיפול בביתו. ניתן לפנות ללשכה לשירותים חברתיים ולבדוק אפשרות לסיוע במימון הנופשון.
  • מסגרות החלמה פרטיות – נופשונים שפועלים באופן פרטי ולעתים נמצאים בתוך בתי אבות.

מי זכאי לנופשון?

הזכאות לנופשון נקבעת על ידי עו”ס לשכת הרווחה המקומית ובמקרה של סיעודיים גם ע”י לשכות הבריאות. את הפניות לנופשון יכולים לעשות הזקן עצמו, בני משפחה, מטפל עיקרי אחר במידה ואין בן משפחה, עו”ס בית חולים. יש להגיש טופס מידע רפואי-סיעודי ודו”ח סוציאלי, שיפרט את הצורך בנופשון. מומלץ לעשות את כל עבודת הבירוקרטיה בזמן שהחולה עדיין בבית החולים, כדי למנוע עיכוב בקבלת התשובה. במקרה שהפנייה לנופשון נעשית עקב מצב בו בני משפחתו של המבוגר לא יכולים לטפל בו לזמן מסוים, המטפלים, כמו גם הזקן עצמו, נדרשים לספק התחייבות לכך שהזקן יחזור לביתו בסוף הטיפול. במקרים של נופשונים ציבוריים, התשלום ייעשה בתיאום שירותי הרווחה בהתאם לגובה ההכנסה של המבוגר. יש לציין כי בזמן השהות בנופשון לא זכאי הזקן לשירותיו של המטפל מטעם “חוק סיעוד” לו הוא זכאי בדרך כלל בעת שהותו בביתו. לקראת השחרור יכין הצוות המקצועי חוות דעת ובה המלצות להמשך הטיפול.

לסיכום, הנופשון הוא פתרון נוח שיכול להקל על הזקן לאחר אשפוז ולהכין אותו לקראת החזרה הביתה. במקרים אחרים, הנופשון יעזור למטפלים לצבור כוחות לקראת המשך הטיפול. במסגרת הנופשון יוכלו גם בני המשפחה ללמוד על הטיפול ולדעת כיצד לסייע לבן משפחתם לחזור לשגרה באופן הטוב ביותר.

לרשימת נופשונים הקישו כאן

לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

(תמונה להמחשה unsplash)