לוגו דף הבית JDC

מימון בתי אבות

על אפשרויות מימון לבתי אבות

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:שיקול מרכזי בהחלטה על מעבר לבית אבות הוא השיקול הכלכלי. מהן הדרכים המקובלות למימון בית האבות ומתי ניתן להיעזר במדינה לצורך זה
אפשרויות לסידור מוסדי
אפשרויות לסידור מוסדי

בישראל קיימות כיום אפשרויות מגורים רבות לאוכלוסייה המבוגרת, שמציעות פתרונות לכל אדם בהתאם למצבו הבריאותי, צרכיו ורצונותיו. עם זאת, עלות מגורים אלה עלולה להיות גבוהה עבור אנשים רבים. לכן, חשוב לדעת באילו דרכים ניתן לממן את השהייה בבית האבות ולהבטיח ליקיריכם סביבה בטוחה ובריאה.

מהם התעריפים המקובלים כיום לשהייה בתי האבות?

קשה לציין תעריף אחד קבוע, התעריף נקבע בהתייחס למספר גורמים: מיקום המעון (מרכז מול פריפריה), המגזר אליו שייך המעון  – ציבורי, פרטי או ממשלתי – סוג המעון הדרוש לזקן (בהתאם למצבו התפקודי) – סיעודי, בית אבות לתשושים וכד'. באופן עקרוני ניתן לומר, שאמנם העלויות האובייקטיביות הן גבוהות, אך בפועל ישנן דרכים שונות שנועדו להקל על המעמסה הכלכלית ולעזור למיעוטי יכולת לקבל את השירות כשהמימון נקבע על פי יכולותיהם. לגבי האוכלוסייה העצמאית המעוניינת בסביבה מוגנת ובטוחה בקרב בני גילם, ניתן להציע את האפשרות של דיור מוגן פרטי או ציבורי.

מהן אפשרויות המימון העומדות לרשותי?

מכיוון שמחירים אלה אינם שווים לכל נפש, ניתן למצוא פתרונות רבים ושונים למימון השהייה בדיור מוגן או בבתי אבות לאוכלוסיה המבוגרת.

  • ניצול משאבים קיימים – במקרה זה יש להסתמך על חסכונות עבר, פנסיות וזכויות שצבר האדם במהלך חייו. בנוסף, אחד הדברים הנוחים לעשות הוא להשכיר את דירת המגורים הקודמת של האדם שלה איננו נזקק בהווה. אפשרות זו תכסה בד"כ חלק נכבד מההוצאה.
  • משכנתא הפוכה – אופציית מימון נוספת הקשורה לדירה. משכנתא הפוכה היא למעשה הלוואה כנגד שיעבוד דירת המגורים. במקרה זה מקבל בעל הבית הלוואות, אשר אין צורך להחזיר עד מותו. לאחר מותו, בני משפחתו ידאגו להחזר ההלוואה, בד"כ ע"י מכירת הבית או חלוקת הנכס עם חברת ההלוואות, שתמשיך להחזיק בבית. חשוב לציין כי לא כל בית ניתן לשעבוד באופן זה, מכיוון שהחברות המתעסקות בכך מעדיפות דירות באזורים הנחשבים יוקרתיים יותר. כמו כן, גובה ההלוואה משתנה, כאשר בד"כ אדם מבוגר יותר יקבל יותר כסף מאדם צעיר יחסית.
  • מיצוי זכויות מול ביטוחים פרטיים וקופות החולים – זכויותיכם מול חברות הביטוח וקופות החולים תלויות בסוג הביטוח אותו רכשתם. קופות החולים מציעות לרכוש דרכם ביטוח סיעודי, שעשוי לסייע בבוא היום במימון בית אבות סיעודי.
  • מיצוי זכויות מול משרדי ממשלה שונים – בנוסף לדרכים הפרטיות הנ"ל, לכל קשיש מגיעות מספר הטבות ממשרדי הממשלה השונים:
  1. קוד ממשרד הבריאות –  הקוד הוא למעשה מסמך שמהווה אישור מטעם משרד הבריאות, שמסייע במימון האשפוז של חולה סיעודי או חולה תשוש נפש. הקוד ניתן לפי קריטריונים של מצב  תפקודי וכלכלי ורק במידה ויש מקום פנוי באחד המוסדות.
  2. הנחות במס הכנסה – קשישים הגרים במעונות זוכים להטבות מס שונות. בנוסף, מסייע משרד האוצר גם לבני משפחתם של הדיירים. אלה זכאים להקלות מס בסך 35 אחוזים מההפרש שבין הסכום ששולם עבור המוסד לבין 12.5 אחוז מההכנסה החייבת של מבקש הניכוי. חשוב לציין שרק בן משפחה אחד יכול לקבל הטבה זו.
  3. הטבות מטעם הרשות המקומית – המחלקה לטיפול בקשיש של שירותי הרווחה ברשויות המקומיות מסייעת לזקנים אשר מתקשים לתפקד באופן עצמאי אך אינם תלויים לחלוטין בעזרת הזולת ודואגת להעבירם לבתי אבות במקרה הצורך. במקרה זה המחלקה משתתפת במימון יחד עם בני המשפחה, כאשר נלקחות בחשבון הכנסות הקשיש/ה, בן/בת הזוג, ילדיהם, ונקבעת השתתפות, בהתאם למצבם הכלכלי.

לחוזר מנכ"ל מיוחד של משרד הרווחה העוסק בעדכון תחשיב ההשתתפות של האזרח הוותיק ובני משפחתו בסידורו בבית אבות, לחצו כאן.

השהייה בסידור מוסדי לאוכלוסיית גיל הזהב היא אמנם לא פתרון זול. גם להשגת ההקלות השונות יש לעבור לעתים הליכים בירוקרטיים ארוכים מול המשרדים השונים. עם זאת, אין ספק כי תהליך זה משתלם בסופו של דבר לא רק לכיס ולחשבון הבנק, אלא במיוחד לבני גיל הזהב שזוכים לקבל מענה לצרכיהם ולשפר בכך את איכות חייהם.
למידע נוסף על אפשרויות מימון הדיור על פי חוק ראה כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה