יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מה עושים כשכואב הגב ומה החשיבות של בדיקות הדמיה?

  בעוד שיש צורך באמצעי הדמיה לעזרה באבחון תהליך סרטני, זיהום או חוסרים נוירולוגיים, ברוב המקרים של כאבי גב אמצעי ההדמיה אינם יכולים להעיד על קיום הבעיה

  עודכן לאחרונה:13/08/23

  כאבי גב הם תסמין ולא מחלה ובדומה לתסמינים אחרים, כמו כאבי ראש או בחילות, לכאבי גב יש סיבות רבות ומגוונות. כ-90% מכאבי הגב הם לא ספציפיים, במילים אחרות כאב גב אשר הופיע מסיבה לא ידועה.

  מרכיבים ביו-פסיכו-סוציאליים

  בעוד שלאדם הפונה לעזרה רפואית חשוב למצוא "אחראי" לכאבו במטרה לטפל בגורם האחראי ובכך להבטיח שהתופעה לא תחזור, בפועל רוב כאבי הגב לא ספציפיים ולא ניתן להבטיח כי ימצא גורם "אחראי" לתופעה ושהיא לא תחזור. עם זאת, ניתן לספק כלים שיעזרו בצמצום התופעה ובמידה והיא הופיעה אפשר יהיה לתת כלים לטיפול ולשליטה בה.

  מניעה

  למניעה שלוש דרכי פעולה עיקריות. הראשונה, הדרכה, כלומר הדרכה ארגונומית או מתן הסבר על התופעה. השנייה, שינויים ארגונומיים בסביבת העבודה או הבית והשלישית, תרגול אשר ישלב חיזוק לכלל הגוף, תרגול אירובי ותרגילי גמישות נוסף על תרגילי הגב הספציפיים. נמצא כי הדרכה מתאימה ותרגול הצליחו למנוע הופעה של כאבי גב ב-45% למשך שנה.

  אמצעי הדמיה

  בניסיון לאבחן את מקור הכאב ישנו שימוש נרחב באמצעי הדמיה כגון רנטגן, MRI, אולטרה-סאונד ודומיהם. אולם, כאמור לעיל, 90% מכאבי הגב הם לא ספציפיים, ולבדיקות הדמיה כגון אלו אין תרומה באבחון או בטיפול. לא נמצא קשר בין ממצאי MRI לבין הופעת כאבי גב עתידיים. בנוסף, 30% מבלטי הדיסק בגילאי ה-20 לא עוררו כאבי גב וככל שמתגברים עולה כמות בלטי הדיסק אשר לא מעוררת כאבי גב כך ש-84% מבלטי הדיסק בגילאי ה-80 אינם מעוררים כאבי גב.

  בעוד שיש צורך באמצעי ההדמיה לצורך עזרה באבחון תהליך סרטני, זיהום או חוסרים נוירולוגיים, ברוב המקרים אמצעי ההדמיה אינם יכולים להעיד על קיום הבעיה או על חומרתה.

  כאב גב אקוטי (מיידי)

  בעת הופעת כאב גב מיידי (אקוטי) הבחירה המומלצת כטיפול ראשוני היא פנייה לפיזיותרפיה. הפיזיותרפיסט יבצע בדיקה ותשאול ויציע דרכי פעולה אפשריות או בדיקות נוספות. כאמור, רוב כאבי הגב אינם ספציפיים ולא ניתן לדעת מה מקורם ולכן גם לא ניתן יהיה לספק טיפול ספציפי לכאב הגב.

  באופן כללי ניתן להגיד כי ברוב המקרים כאב הגב האקוטי יחלוף מעצמו ללא התערבות רפואית או עם התערבות רפואית מעטה לאחר כ-6 שבועות מיום הופעתו, כאשר דרגת חומרתו תרד מדי שבוע.

  יש לזכור כי ברוב המקרים הופעת כאב גב אינה מרמזת על מצב רפואי חמור ואין סיבה לבצע בדיקות ולהשתמש באמצעי הדמיה שלא לצורך.

  מנוחה מוחלטת אינה מומלצת ויש להתמקד בהורדת כאב וחזרה לתפקוד. כרית חמה נמצאה יעילה ככלי להורדת כאב. היכרות עם התופעה מורידה רמות חרדה שנמצאו כגורם תורם לכאבי גב, והדרכה לסביבת עבודה נכונה עוזרת בחזרה לתפקוד.

  נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAIDS) נמצאו ככלי יעיל להורדת כאב אולם בזוכרנו כי המהלך הטבעי של התופעה להיעלם כלעומת שבאה יש לשקול כדאיות השימוש בתרופות.

  תרגול אינו מחמיר או מוריד כאבי גב אקוטיים בצורה משמעותית אבל יש לזכור כי תרגול נמצא ככלי יעיל במניעת התופעה ובמידה ופנינו לגורם רפואי יש לדאוג לבניית תוכנית תרגול מתאימה כחלק מהטיפול.

  יחד עם זאת, חשוב לציין כי מצב של Cauda Equina Syndrome המאופיין באובדן שליטה על הסוגרים, באובדן תחושה באזור המפשעות ותחתי הישבן (אזור האוכף) או בסימנים כגון כאב, חולשה או תחושה משונה בשתי הרגליים מחייב פנייה לבירור רפואי מיידי.

   כאב גב כרוני (מתמשך)

  כאב גב הנמשך יותר משלושה חודשים ברציפות מוגדר ככאב גב כרוני. בהתאם לידע העדכני, כפי שפורסם בכתב העת The Lancet, אין טיפול היכול לפתור לחלוטין את כאבי הגב ולכן יש להיזהר מטיפולים או מטפלים המציעים לתת פתרון חד משמעי. בטיפול בכאב גב כרוני המטרה היא להוריד כאב ולהקנות כלים להתמודדות עם התופעה. כאב הגב הכרוני משתנה בעוצמתו בין האנשים הסובלים ממנו ובין התקופות השונות. גם במקרה זה, כמו בכאבי הגב האקוטיים, הדרכה, טיפול מנואלי (טיפול שבו יש מגע להבדיל מטיפולים שבהם יש בעיקר הנחייה ונתינת תרגולים) וטיפול תרופתי נמצאו ככלים יעילים להתמודדות עם התופעה.

  כלי נוסף לצורך התמודדות עם תופעה זו הוא התרגול לו השפעות חיוביות על כאב ועל חזרה לתפקוד. בכאבי גב כרוניים יש לתת התייחסות גם להיבט הנפשי. לזריקות יש השפעה טובה לטווח הקצר, לגירויים חשמליים, לאולטרה סאונד, לחגורות גב ולנעליים מיוחדות יש השפעה מועטה אם בכלל.

  סיכום

  ניתן לחלק את כאבי הגב לשתי קבוצות עיקריות, כאבי גב אקוטיים וכרוניים. בכאבי גב אקוטיים המהלך הטבעי של המחלה הוא לחלוף כפי שהיא באה לאחר כ-6 שבועות עם או בלי התערבות, ודרכי הטיפול המומלצות הן הדרכה, טיפול תרופתי בהתאם לצורך יחד עם טיפול מנואלי ותרגול לצורך מניעה. על אף הפרוגנוזה הטובה יש להיות ערים לסימנים שהוזכרו לעיל ולפנות לגורם רפואי בהקדם במקרה והם מופיעים.

  כאב גב כרוני נפתר לחלוטין לעיתים רחוקות ובהקשר שלו יש לתת התייחסות גם למרכיב הנפשי. לזריקות יש השפעה טובה לטווח הקצר, אך הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם כאבי גב כרוניים הם הדרכה, טיפול תרופתי ותרגול.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

   

  כאבי גב

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן