יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  מהו דיור מוגן ציבורי?

  קיימים בתי דיור לגיל הזהב המנוהלים על ידי משרד הבינוי והשיכון

  עודכן לאחרונה:06/06/23

  דיור מוגן ציבורי הוא מרכז מגורים למבוגרים עצמאיים וחסרי דיור, שרוצים ליהנות מעצמאותם אך גם ממסגרת שמספקת את צורכיהם הבסיסיים. בניגוד לבית אבות, הדיור המוגן נותן יותר חופש לדייריו, שיכולים להמשיך לבשל, לערוך קניות, לנהל לבדם את סדר יומם ולהמשיך לחיות את חייהם העצמאיים בקהילה. דירות הדיור המוגן אמנם קטנות מרוב דירות המגורים הרגילות, אך הן מפצות על כך בכך שהן מספקות שירותים נוספים שלא קיימים בבתים משותפים רגילים– שירותי כונן ואם בית האחראית על התחזוקה ועל הקשר בין דיירי הבית לקהילה, שירותי אחזקה וגינון, עובדת סוציאלית, רכזת חברתית, פעילות פנאי וחברה כגון- טיולים, חוגים. רוב הבתים מנוהלים על ידי חברות ממשלתיות וחלקם על ידי חברות פרטיות.

  מי זכאי לדיור מוגן ציבורי (בתי דיור לגיל הזהב)?

  לבתי דיור גיל הזהב זכאים אנשים שהגיעו לגיל הפרישה-  אישה מגיל 62 וגבר מעל גיל 67, עצמאיים בתפקודם, שאין בבעלותם דירה, או שמתגוררים כיום בדיור ציבורי ומתקיימים מקצבת זיקנה + השלמת הכנסה.

  בדצמבר 2017 פרסם משרד הבינוי והשיכון הוראת שעה המגמישה את גיל הכניסה לבית הדיור (הגיל המזכה). הגמשת הגיל מיועדת רק לזכאים לסיוע בשכר דירה. לפי הוראת השעה, עד סוף שנת 2019 בבתי דיור לגיל הזהב בהם יש מעט זכאים ממתינים יוגמש גיל הכניסה לבית ל-60+. בבתים שבהם אין זכאים ממתינים יוגמש הגיל המזכה ל-55+

  תהליך הפנייה לדיור מוגן

  מי שכבר גר בדיור ציבורי יגיש את הבקשה לקבל יחידת דיור בבית גיל הזהב לסניף החברה המאכלסת המטפלת בדירתו.

  מחוסרי דיור- יגישו את הבקשה לקבלת יחידת דיור בבית גיל הזהב באמצעות אחת מהחברות הנותנות שירותים למבקשי סיוע בשכר דירה.

  בכל מקרה צריך לצרף לבקשה אישור עדכני מביטוח לאומי על הזכאות לקצבת זיקנה+ השלמת הכנסה.

  מה קורה לאחר הגשת הבקשה?

  אחרי שמגישים את הבקשה הזקן יעבור ועדת התאמה בה יבדוק רופא את מצבו התפקודי, על מנת לוודא שהוא אינו סיעודי.

  אם האדם עצמאי בתפקודו, הוא יעבור ראיון קבלה לבדיקת התאמתו על ידי ועדת קבלה של הבית אליו הוא מעוניין לעבור.

  מי שאושרה זכאותו עשוי להמתין עד שיתפנה מקום עבורו. זמינות המקום תלויה במיקום הבית. בתקופת ההמתנה ייתכן ויהיה זכאי לסיוע בשכ"ד.

  דיור מוגן – זכאות לעולים חדשים

  הגדרת "עולה" לצורך קבלת דירה בשיכון הציבורי תיחשב – 15 שנה מיום העלייה. במקרה של עולים חדשים הכתובת לפנייה היא משרד הקליטה. הזכאות נקבעת במקרים הבאים – זקנים עולים חסרי דירה, מתקיימים מקצבת זקנה+ השלמת הכנסה או נכות ממשרד האוצר, הגיעו לגיל פרישה כאשר פנו למשרד העלייה והקליטה, יש להם תעודת זכאות של משרד הבינוי והשיכון כזכאים "קשישים".

  תשלום

  התשלום בדיור המוגן הציבורי הוא הנמוך מבין כל אפשרויות הדיור המוגן האחרות ומסובסד ע"י הממשלה. חוזה השכירות שנחתם בין הדייר לחברת הדיור הוא ברוב המקרים לתשלום חודשי והתשלום עומד על סך של שמונה עד עשרה אחוזים מהכנסותיו הכוללות של הפונה (לא כולל רנטות מגרמניה).

  דיור מוגן ציבורי הוא אם כן לא רק אפשרות זולה שמסייעת לעולים חדשים או בעלי הכנסה נמוכה אלא גם אפשרות דיור נוחה מאוד לאלה שרוצים לשמור על עצמאותם אך זקוקים גם לחברה ומסגרת שתדע לספק את צורכיהם מבלי להגביל את רצונותיהם.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן