לוגו דף הבית JDC

זוגיות ומחלות הזקנה

לטפל בבן זוג חולה ולשמור על הזוגיות

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-29/02/16
א א א
תקציר:הטיפול בבן זוג חולה הוא תהליך תובעני,אינטנסיבי ושוחק. חשוב לעודד את בן הזוג המטפל לשמור על עצמו ועל בריאותו,לגלות מעורבות ולהיות מקור תמיכה לשני בני הזוג

בניגוד לגיל צעיר יותר, זוגיות בגיל מבוגר מתאפיינת פחות ברצון להקמת משפחה וביסוס עצמי, ויותר בכינון חברות, תמיכה והרצון ליהנות יחד מעמל השנים. אך בגיל זה אנו גם עלולים למצוא את עצמנו עומדים מול בעיות שונות שישפיעו על יכולותינו ויעמידו את הזוגיות מול התמודדויות חדשות.

שינויים בזקנה המשפיעים על המערכת הזוגית

עם השנים המערכת הזוגית חווה מספר רב של שינויים שמשפיעים עליה בצורות שונות. השינוי הראשון והגדול שמתרחש הוא עזיבת הילדים את הבית. "הגוזלים עזבו את הקן" שר אריק אינשטיין, ומצב כזה מוביל את שני בני הזוג להתפנות לפתע מדאגה יומיומית לילדים ולעבור לדאגה נוספת – מה לעשות עם הזמן? בהמשך, בני הזוג יעמדו מול היציאה לפנסיה, שעלולה להביא גם שינוי במצב הכלכלי. אך השינוי המשמעותי ביותר, עליו אין לו שליטה, לרוב, הוא שינוי שעלול חלילה לקרות במצבו הבריאותי של אחד מבני הזוג.

קשיים במקרה של מחלת בן הזוג

בנוסף לכאב ולצער על חוסר יכולתו לרפא את בן זוגו, והקושי בלראות אותו חולה, נמצא בן הזוג הבריא במצב בו הוא הופך למטפל העיקרי ולצד הדומיננטי בזוגיות. עכשיו עליו לקחת על עצמו גם את הטיפול במשק הבית ולדאוג לדברים שאולי לא דאג להם קודם. כך למשל, אם האשה, שהיתה אחראית על תשלומי חשבונות וניהול כספים, חלתה ולא יכולה לעשות זאת יותר, על הגבר לנהל זאת עכשיו, למרות שאינו מכיר עבודה זו. כך מצטברים להם עוד דברים קטנים, שעלולים גם להקשות על הטיפול בבן הזוג.

הזוגיות בזמן המחלה

אופי הזוגיות בזמן המחלה יהיה תוצאה ישירה של אופי הזוגיות בימי שגרה. במידה והקשר מבוסס על אמון וכבוד הדדי, יהיה לבני הזוג קל יותר לעבור את המשבר מאשר אם יש ביניהם קשר של חשד, תובענות או עוינות.

עצות לבן זוג המטפל בבן זוג חולה

מיצוי זכויות חולה –  הביטוח הלאומי וחברות הביטוח השונות מעניקות זכויות וקצבאות לחולים ובני זוגם, על מנת להקל ככל האפשר על הטיפול במחלה. אופי ההקלות (הנחות במסים, עזרה סיעודית וכד\') משתנה בהתאם למחלה, אך כדאי מאוד לבדוק מה מגיע לכם, שכן במקרים אלו, כל עזרה תסיר דאגה מראשכם ותפנה אתכם לטיפול.

שיחה עם בן הזוג – אנו לעתים שוכחים זאת, אך שיחה כנה עשויה להיות פתח לבסיס הטיפול. מכיוון שעצם הטיפול כרוך לעתים בפעולות אינטימיות, מוטב לשאול את בן הזוג אם הוא רוצה שאתם תהיו אלו המטפלים בו כל הזמן. המטופל לא ירצה להרגיש כמי שמהווה נטל עליכם ולכן כדאי לבדוק היכן הוא רואה את הגבולות שלכם כמטפליו. במקרים אלה, מומלץ להיעזר בעזרה סיעודית.

שמירה על שגרה – ההתעסקות במחלה ובטיפול יכולה להיות מתישה וקשה, אך עדיין חשוב לא להפוך אותה למרכז חייכם. במקרים אלה יש לשמור על שגרת החיים שלכם גם כבני זוג, וגם של כל בן זוג בנפרד. המשיכו לצאת עם חברים ולצאת לבילוים האהובים עליכם, כמובן, במידת האפשר, ותמשיכו ליהנות מהתחביבים שלכם, גם אם לא עשיתם אותם ביחד. לעתים דווקא ההפרדה הזמנית בין בני הזוג מסייעת לשניהם לחזור אחד אל השני עם כוחות מחודשים.

קחו פסק זמן – הטיפול בבן הזוג הוא כאמור קשה, פיזית וגם נפשית. לעתים, מתוך רצון לעשות הכל בשביל יקירנו, נשכח את עצמנו ונגמד את חשיבותם של רצונותינו לעומת המצב של בן הזוג. דווקא במקרים אלו, יש חשיבות לקחת פסק זמן ולבקש עזרה מקרובי משפחה, ילדים או חברים, כדי שנוכל לפנות זמן לעצמנו. זמן זה חשוב גם לחיי השגרה שלנו וגם לשמירה על בריאותנו. ניתן להעזר גם בקבוצות תמיכה וטיפול פרטני.

הזוגיות, אם כן, עוברת מהמורות רבות במהלך חיינו, ועלולה להתמודד עם מהמורה קשה בגיל מבוגר. אמון, פתיחות וכבוד הדדי בין בני הזוג מתגלים גם בשלב זה כבסיס לזוגיות מוצלחת, שעשוי לסייע בהתמודדות עם הקשיים.

עוד זוגיות בגיל המבוגר ניתן לקרוא כאן.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה