לוגו דף הבית JDC

האם הוריי זכאים לשיקום?

זכות האדם לשיקום מעוגנת בחוק ביטוח הבריאות הממלכתי ותקפה ללא קשר לגילו של האדם

מאת:  יובל סויברט / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:אדם שתפקודו נפגע עקב מחלה או ארוע גופני זכאי לשירותי שיקום במסגרת חוק הביטוח הממלכתי

מחלה או פגיעה גופנית, בגיל המבוגר עשויות להוביל להתדרדרות וירידה בתפקוד. ההחלמה והחזרה לתפקוד בגיל הזקנה עשויה להיות מורכבת ומחייבת בדרך כלל תהליך שיקומי מטרת השיקום היא להחזיר את האדם לאחר פגיעה או מחלה, לתפקוד מרבי בסביבתו הטבעית. העדר או הפסקה של תהליך שיקומי, עלול לגרום  לאיבוד עצמאותו של הזקן.

בשל מורכבותו של תהליך השיקום, נדרשת עזרה ותמיכה מהמשפחה המטפלת בכל שלבי השיקום.

מתי החולה זכאי לשיקום?

כאמור, השיקום בגיל המבוגר הוא זכות המעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי והוא באחריות קופת החולים בה מבוטח ההורה שנפגע.

המצבים השכיחים בהם נדרש שיקום בגיל הקשיש הם: אירוע מוחי או בעיות נוירולוגיות אחרות, שבר בצוואר הירך או בעיות אורתופדיות אחרות וירידה חדה בתפקוד, או לאחר פגיעה של מחלה חמורה או ממושכת שכללה ריתוק למיטה.

הטיפול השיקומי ניתן בהתאם לבעיות שמהם סובל ההורה. בחירת מרכז השיקום מתקבלת בקופת החולים בהתאם לאופי הפגיעה.

השיקום כולל צוות רפואי רחב ביניהם: רופאים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מרפאים בדיבור, אחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ודיאטנים. כאמור, מטרת השיקום היא להחזיר למטופל את עצמאותו ולהקנות לו כלים שיעזרו בהתמודדות עם המוגבלות, וישפרו את תפקודו.

לחוזר משרד הבריאות בנוגע לאמות מידה למתן טיפול שיקומי, לחצו כאן.

עצמאות בתפקוד הינה אחד הדברים החשובים ביותר לאדם. אבדן העצמאות והתלות בזולת בעקבות המחלה הממושכת היא בעלת השפעה רגשית על האדם, על איכות חייו. היא מהווה משבר בחייו של הזקן ומשפחתו. לכן חשוב שהמשפחה, תלווה את התהליך המורכב עם רגישות, אופטימיות והרבה עידוד ותמיכה.

המאפיינים של הטיפול השיקומי

ההחלטה על דרך הטיפול השיקומי מותאמת למצב הרפואי והכללי של ההורה, ולתנאים הקיימים בסביבת מגוריו.

ישנם סוגים שונים של מסגרות שבהם יכול להתבצע תהליך השיקום.

מרכזי שיקום

השיקום יכול להיערך באשפוז במחלקה ייעודית לשיקום. מסגרת זו מאפשרת שהייה של עד 3 חודשים בהתאם למצב הרפואי,המלצת הצוות המטפל ואישור הגורם המבטח. חשוב לציין כי יש אפשרות להאריך את משך השיקום בהתאם לצורך רפואי, (אולם זאת רק באמצעות ועדה מקצועית של קופ"ח שרק היא תוכל לאשר הארכת התקופה).

מכוני שיקום בקהילה

בקהילה קיימים מכוני שיקום ומרכזים לאשפוז יום. מסגרות אלה מופעלות על ידי קופות החולים או עמותות פרטיות ומהוות מסגרות לשיקום אינטנסיבי לחולים הזקוקים לשיקום ללא צורך באשפוז.ההפניה למכונים ומרכזים אלה נעשית על ידי קופות החולים או גורם מממן אחר(חברות ביטוח/משרד הביטחון)

שיקום בית וטיפולי בית

קופות החולים מפעילות יחידות להמשך טיפול שמטרתן לתת טיפול לחולים במצבים רפואיים מורכבים או לחולים הזקוקים לשיקום במסגרת הבית. צוות היחידה כולל: רופא, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, מרפאה בדיבור ועובדת סוציאלית. מומלץ לבדוק מהו השירות שהקופה מספקת באזור המגורים, כיוון שהשירות והזמינות משתנים ממקום למקום.

מה עושים במקרה שלא אושר להורה שיקום?

במידה ויש השגות לגבי בחירת מרכז השיקום עבור ההורה, יש לפנות למקבלי ההחלטות בקופת החולים- שנציגיהם נמצאים בד"כ במחלקות האשפוז שמהם ההורים משתחררים הביתה. במידה והומלץ על ידי הגורמים הרפואיים בבית החולים על שיקום ואילו קופת חולים לא מאשרות זאת, או במקרים בהם האדם או המשפחה רוצים לערער על המקום בו קופת החולים בחרה לערוך את הטיפול השיקומי, ניתן לפנות לנציב קבילות הציבור במשרד הבריאות /או לאגודה לזכויות החולה.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה