ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

עצות זהב לילדים של גיל הזהב

כך תהיו מוכנים ליום שבו הוריכם יצטרכו את עזרתכם

עודכן לאחרונה:06/07/20

1. גלו ערנות למצבם של הוריכם

כאשר אתם מבחינים בירידה בתפקוד (פיזי או מנטאלי) של ההורה מומלץ לא להתעלם מסימנים מדאיגים אלו. הערכה גריאטרית, המתבצעת ע”י רופא גריאטר, תאפשר במקרים רבים לאבחן את הבעיה, לתת טיפול הולם, להאט את ההידרדרות ולהיערך לקראת העתיד.

2. התכוננו לקראת העתיד

מומלץ להיערך בתחומים הבאים :

  • התייחסות למקום מגורים (נגישות, התאמת הבית, קרבה לילדים).
  • כדאי להתכונן מבחינה כלכלית למימון עזרה בסיעוד ההורה, ע”י חסכון מיוחד או ביטוח סיעודי.
  • כמו כן , ברגע הנכון, כדאי לשקול אפשרות של שותפות בחשבון ההורה או קבלת ייפוי כוח ממנו, על מנת שניתן יהיה לסייע לו במקרה שהוא לא יוכל לתפקד באופן עצמאי.

3. צרו קשר עם השירותים העירוניים

כאשר הורה מזדקן ומתחיל לחוות קושי ובדידות, כדאי ליצור קשר עם עובד סוציאלי מהשירות לזקן בלשכת הרווחה המקומית. באמצעות העבוד הסוציאלי ניתן יהיה לארגן להורה מערך תמיכה הכולל: מועדון גמלאים או מרכז יום לקשיש, לחצן מצוקה, שירותי קהילה תומכת, מתנדבים שיבקרו בביתו, חוק סיעוד של ביטוח לאומי, אספקת ארוחות ועוד. כמו כן, בקשו מהעובד הסוציאלי מידע לגבי הטבות והנחות להן זכאי ההורה.

4. חפשו מידע על עמותות רלוונטיות

חשוב לדעת על קיומם של ארגונים רבים המספקים סיוע ותמיכה לאוכלוסיות יעד: ניצולי שואה (“עמך”,”אביב”, “אלה”), חולי אלצהיימר (“עמדא”), נפגעי אירוע מוחי (“נאמן”), כבדי ראייה (נמ”ג), כבדי שמיעה (“בקול”), חולי סרטן (האגודה למלחמה בסרטן) ועוד. כדאי להיעזר בארגונים אלו בהתאם לצורך.

5. עזרו להורה למצות את זכותו לשיקום

במקרה של אירוע פתאומי שבעקבותיו מאושפז ההורה בבי”ח ומאבד את עצמאותו, או אם עבר ניתוח קשה ואשפוז ממושך, מומלץ מאוד לפעול כדי שיזכה לשיקום על מנת להשיב לו, במידת האפשר, את היכולות שאבדו. שיקום אפשרי באשפוז במחלקה שיקומית או בבית, באמצעות קופת החולים.

6. השיגו עזרה בבית

סיעוד בבית ניתן באמצעות חוק סיעוד של ביטוח לאומי המספק שירותי מטפל/ ת למכסת שעות שבועיות. אדם הזקוק לסיעוד מלא זכאי לקבל רישיון להעסקת עובד זר ל-24 שעות. להסדרת העניין נתן להיעזר בעובד סוציאלי בקופ”ח, בבי”ח (במקרה של אשפוז), במחלקה לשירותים חברתיים (רווחה) או דרך חברת סיעוד פרטית.
טיפול רפואי בבית הכולל ביקור רופא, אחות, פזיוטרפיסט , עובד סוציאלי ומרפא בעיסוק ניתן לקבל באמצעות היחידה להמשך טיפול של קופת החולים. ביחידה להמשך טיפול ניתן גם לקבל הדרכה בהתאמת הבית לאדם עם מוגבלות. משרד הבריאות מסייע בממון השינויים בבית וברכישת אביזרי עזר.

7. מסגרת מתאימה להוריכם

סיעוד בבית אבות מתאים להורה המעוניין בכך, או כאשר יש קושי פיזי או כלכלי לטפל בו בבית. בתי האבות נבדלים במחיר, ברקע התרבותי ובעיקר במצב התפקודי של הדיירים (סיעודיים, תשושי נפש , תשושים/עצמאים). מומלץ לבדוק האם בית האבות נמצא תחת פיקוח של משרד הבריאות או משרד הרווחה. כמו כן ניתן לבקש עזרה במימון ממשרדים אלו. המימון ניתן על סמך הכנסות ההורה וילדיו.

לקבלת מידע על בתי אבות אפשר לפנות לעובד הסוציאלי, לחברות העוסקות בייעוץ והכוונה לבתי אבות או לאתרי אינטרנט .

8. מקור תמיכה

קחו בחשבון שיגיע שלב בחיי המשפחה בו תדרשו לשמש מקור תמיכה להוריכם. יחד עם זאת, לאורך כל הדרך חשוב לזכור כי ההורה הוא אדם אוטונומי ויש לכבד את רצונותיו ואת זכותו לבחור את הדרך שבה יחיה את חייו בשנים אלו.

הרצאה בנושא : התמודדות בשעת משבר / מיכל אברהם, עו”ס

למאגר מידע על שירותים לזקנים בארץ הקש כאן

(תמונה להמחשה unsplash)