לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

תנאי הזכאות לפיצויים מוועידת התביעות (קרן סעיף 2)

מהי "ועידת התביעות" ובאיזה תנאים ניתן לקבל תגמולים קבועים דרכה?

מאת:  ד"ר דורון שגיא/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-01/05/19
א א א
תקציר:עקב נסיבות שונות ישנם ניצולי שואה שעדיין לא קיבלו תגמולים קבועים בעקבות הסבל שחוו בשואה. לא כל ניצולי השואה זכאים לתגמולים אלו אך כדאי לבדוק את העמידה בתנאי הזכאות ואז להחליט לגבי הגשת תביעה. מאמר זה מתייחס לפיצויים מועידת התביעות (קרן סעיף 2) .

פיצויים קבועים ("תגמולים") לניצולי השואה

לאחר תום השואה עלתה שאלת הפיצויים לה זכאים ניצולי השואה על הרדיפות והסבל בזמן השואה. לאורך השנים ועד ימינו אלה מתקיים משא ומתן עם הגרמנים בשאלת תנאי הזכאות לפיצויים. בעקבות המשך הדיונים בשאלת הזכאות, חלק מניצולי השואה שבעבר לא היו זכאים לפיצויים קבועים, יכולים כיום בתנאים מסוימים להיות זכאים לפיצויים זאת למרות שעברו עשרות שנים מפרוץ המלחמה. סיבה נוספת לאי קבלת פיצויים במשך כל כך הרבה שנים (מעבר לשאלת הזכאות) קשורה לכך שחלק מניצולי השואה סירבו לקבל את הפיצויים מכיוון שראו את קבלתם כפיצוי על בני משפחתם שנספו בשואה. במשך השנים רבים הפנימו כי הפיצויים החומריים הם רק בעד האובדנים החומריים שנוצרו כתוצאה מהשואה. כמו כן, עם הזדקנותם של ניצולי השואה, הגיעו חלקם למצב כלכלי קשה ועל כן מביעים לעת זקנתם עניין חדש בזכאות לפיצויים במטרה לשמר איכות חיים סבירה לעת זקנה. עם זאת חשוב לדעת שגם כיום לא כל ניצולי השואה זכאים לפיצויים קבועים.

הרשויות השונות העוסקות בפיצויים קבועים

בעקבות התהליך ההיסטורי הקשור בשאלת הזכאות לפיצויים, נוצר מצב שבו יש כמה גופים האחראים על העברת הפיצויים לניצולי השואה הזכאים. ביניהם ניתן למנות את הרשות לזכויות ניצולי השואה (לשעבר הלשכה לשיקום נכים) במשרד האוצר, ועידת התביעות החומריות נגד גרמניה (Claims Conference). כמו כן, ישנם ניצולי שואה המקבלים פיצויים ישירות מגרמניה (BEG). כל גוף כזה אחראי על חלק אחר מאוכלוסיית ניצולי השואה בהקשר של פיצויים. קביעת זכאותו של ניצול לפנות לגוף זה או אחר בתביעה לפיצויים נקבעת על פי מספר משתנים כגון: שנת עלייתו לארץ, מוצאו, מאורעותיו בזמן השואה ועוד. מצב זה הוביל לחוסר שוויון ובלבול בקרב ניצולי השואה ובקרב קרוביהם המבקשים לברר את זכאותם לפיצויים כאלו.

תיקון מהותי למצב זה נעשה באמצעות התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה 2014.

מאמר זה יסקור את תנאי התגמולים מוועידת התביעות (קרן סעיף 2) .

ועידת התביעות– קרן סעיף 2

הוועידה לתביעות יהודיות חומריות נגד גרמניה פועלת להבטחת פיצויים והשבת רכוש לניצולי שואה וליורשים של קורבנות השואה. החל משנת 1951, ועידת התביעות, הפועלת בשיתוף פעולה עם מדינת ישראל, ניהלה משא ומתן לקבלת תשלומים מגרמניה, מאוסטריה, מממשלות נוספות וממספר תעשיות והשיגה רכוש יהודי שלא נתבע מגרמניה תוך מימון תכניות לשם עזרה לניצולי השואה הנזקקים. לאחר איחוד גרמניה המערבית והמזרחית, הגיעו ועידת התביעות וממשלת גרמניה להסכם בנוגע להקמת תכנית פיצויים נוספת. תכנית זו מיועדת לניצולי השואה אשר קיבלו פיצוי מינימאלי או שלא קיבלו פיצוי בכלל. עבור ניצולי שואה אלה הוקמה קרן סעיף 2.

הקריטריונים לקבלת פיצויים קבועים מוועידת התביעות (קרן סעיף 2)

תנאי הסף לקבלת תגמולים מועידת התביעות (סעיף 2) קובעים כי הכנסת ניצול השואה לא תעלה על  25,000$ והוא אינו בעל נכסים ששוויים נטו גבוה יותר מ-500,000$ או שווה ערך לפי שער החליפין המקומי. נלקחת בחשבון רק הכנסתו של מגיש הבקשה ללא הכנסת בן/בת זוגו, ולא יכללו בחישוב תקרת ההכנסה קצבת ביטוח הלאומי, פנסיה מעבודה או תכנית פרישה. כמו כן אדם שקיבל יותר מ- 35,000 מרקים פיצויים קודמים איננו זכאי לפיצויים מקרן זו. מי שנמצא זכאי יקבל רנטה בסך 1245 יורו המשולמת אחת לשלושה חודשים (415 יורו לחודש).

החל מחודש יוני 2014, זכאים מקבלי קצבה זו גם לקצבת השלמה ממשרד האוצר לניצולי שואה המקבלים קצבה מקרן סעיף 2 וכן להטבות נוספות.

מעבר למבחן ההכנסה עמידה באחד התנאים הבאים תקבע את זכות ניצול השואה לפיצויים מקרן סעיף 2 מוועידת התביעות (על פי פרסומי ועידת התביעות):

  •  היו כלואים במחנה ריכוז * בהתאם לחוק הפיצויים הגרמני (BEG) או במחנה או גדוד עבודה שנכלל ברשימה שפורסמה על ידי ממשלת גרמניה (פרטים באתר ועידת התביעות)
  • חשוב לציין כי הרדיפה היתה חייבת להתקיים בתוך תקופת זמן ספציפיים בכדי שניצול יוכר; או
  • היו כלואים לפחות 3 חודשים בגטו כפי שהוגדר על ידי ממשלת גרמניה; או
  • חיו בסתר לפחות 12 חודשים בתנאים לא אנושיים, ללא גישה לעולם החיצוני, בשטחים שכבשו הנאצים או במדינות בעלות ברית של הנאצים ( השפעה נאצית); או
  •  חיו בסתר לפחות לפחות 6 חודשים בתנאים לא אנושיים, ללא גישה לעולם החיצוני, בשטחים שכבשו הנאצים; או
  •  חיו בצורה לא חוקית בזהות בדויה או עם מסמכים מזוייפים למשך לפחות 12 חודשים בתנאים לא אנושיים, בשטחים שכבשו הנאצים או במדינות בעלות ברית של הנאצים ( השפעה גרמנית); או
  • חיו בצורה לא חוקית בזהות בדויה או עם מסמכים מזוייפים למשך לפחות 6 חודשים בתנאים לא אנושיים, בשטחים שכבשו הנאצים .

לשם בדיקת הזכאות ומילוי טפסים נא ראה/י : טבלת מיצוי זכויות ניצולי השואה

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה