ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

עובד זר – מהארץ או מחו”ל?

נקודות להשוואה בין העסקת עובד זר שכבר נמצא בארץ להבאת עובד זר מחו"ל

עודכן לאחרונה:27/05/20

תהליך הבאת עובד זר לבית הזקן כרוך, בין היתר, בהזמנת העובד הזר המתאים למשפחה והבאתו מחו”ל. התהליך ממושך וכרוך בהמתנה עד הגעת העובד לארץ ושיבוצו בבית הזקן. חשוב לדעת שכיום לחברות העוסקות בהשמת עובדים זרים ובהבאתם יש מאגר של עובדים זרים שנמצאים בארץ וזמינים לעבודה באופן מיידי.

חשוב להדגיש שבמידה והעובד כבר נמצא בארץ יש צורך לוודא שהוויזה שברשותו תקפה ולערוך רישום מסודר להעסקתו אצל המשפחה באופן חוקי.

ישנם מצבים בהם נכון יותר יהיה להביא עובד מחו”ל ואילו במצבים אחרים נכון יהיה לקחת עובד שכבר נמצא בארץ. מאמר זה, אין בו כדי המלצה על אפשרות כזו או אחרת, אלא הוא מעלה נקודות למחשבה שיסייעו לכם להחליט.

איך מקבלים רשיון להעסקת עובד זר?

האם כדאי להעסיק עובד זר שכבר נמצא בארץ או עדיף לחכות לעובד זר שבא מחו”ל?

להלן חמש נקודות למחשבה ולהשוואה בין שני מסלולי העסקת העובדים:

זמן ההמתנה

הבאת עובד זר מחו”ל היא תהליך הכרוך בהמתנה של עד חודשיים, בעוד שעובדים זרים הנמצאים בארץ במצב של בין עבודות זמינים לעבודה באופן מהיר עד מיידי לאחר הסדרת הרישום במשרד הפנים. עבור קשישים שזקוקים למענה מהיר 24 שעות ביממה, זמן ההמתנה הממושך הוא שיקול חשוב בהחלטה באיזה מסלול לבחור.

יכולת לבחור

במידה והמשפחה בוחרת להעסיק עובד זר הנמצא בארץ יש לה אפשרות לבחור ולראיין את העובד לפני שהוא מגיע לבית הזקן וכן לשוחח עם מעסיקיו הקודמים ולקבל המלצות. כשהחברה מזמינה עובד זר מחו”ל ניתנת למשפחה אפשרות לבחור את העובד על סמך נתונים כתובים הנמסרים לה מהחברה, ללא אפשרות לראיון אישי. ראה מאמר “איך לשדך עובד זר להוריי“.

שכר העובד

עלות השכר של עובד זר חדש שבא מחו”ל היא בד”כ נמוכה יותר מזו של עובד זר ותיק שנמצא בארץ.

שפה

עובד זר המגיע מחו”ל לומד במהלך שלבי ההכנה להגעה לארץ 100-50 מילים בעברית בעוד שעובד זר מנוסה שנמצא בארץ בד”כ למד קצת את השפה ויודע לנהל שיחות קצרות בעברית.

ניסיון

עובדים זרים שנמצאים בארץ מעורים יותר בחיים בארץ, למדו לערוך סידורים וקניות ויכולים להקל על המשפחה בטיפול בסידורים ובניהול משק הבית של הזקן. מצד שני, ישנם מקרים שבהם עובדים זרים שנמצאים בארץ וצברו ניסיון ערכו השוואות עם עובדים זרים אחרים לגבי תנאי ההעסקה שלהם ולמדו לבקש תנאי העסקה מיוחדים הכוללים הטבות והקלות נוספות.

מציאת עובד זר מתאים לזקן היא משימה לא פשוטה. פעמים רבות כורח הנסיבות מכתיב את דרך העסקת העובד, לדוגמה- במקרים דחופים שבהם משפחה שלא יכולה לחכות תנסה למצוא עובד זר ממאגר קיים שכבר נמצא בארץ לעומת משפחה שמעדיפה לחכות להגעת עובד זר מחו”ל ולהעסיק אותו בעלות חודשית נמוכה יותר ולהיות הראשונים ללמדו את העבודה.

לא ניתן לומר איזה מסלול העסקה יבטיח למשפחה פחות קשיים וסיבוכים בעתיד. בדרך כלל הצלחת “השידוך” תלויה ביחס המשפחה לעובד, בליווי והדרכה של חברת הסיעוד, ברמת הקושי בעבודה, באופי העובד וברמת המוטיבציה שלו וכמו בכל שידוך, גם עם עובד זר צריך הרבה מזל.

(תמונה להמחשה unsplash)

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na