יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  התמודדות עם דלקת ריאות בגיל זיקנה

  כיצד לאבחן, למנוע ולהתמודד עם אחד הגורמים המרכזיים לתמותה בגיל הזיקנה

  עודכן לאחרונה:29/11/20

  מהי דלקת ריאות?

  דלקת ריאות הנה מחלה זיהומית העלולה לגרום לכשלים חמורים במערכות הגוף השונות ואף להסתיים במוות. המחלה מהווה את אחד מגורמי התמותה השכיחים ביותר כיום, בייחוד בקרב האוכלוסייה הזקנה ובייחוד בעונת החורף.

  הדלקת נגרמת כתוצאה מחיידק, וירוס או פטרייה החודרים לריאה ומאיצים תהליך של הפחתת כמות החמצן המועברת מהריאות לחלקי הגוף השונים. הגוף נאלץ לקבוע "סדר עדיפויות" ומרכז את הזרמת החמצן לאיבריו החיוניים ביותר, תוך הפחתת העברת החמצן לאיברים כגון הכליות או מערכת העיכול. לפיכך, ככל שהמחלה מתקדמת ומסתבכת, הסכנה לכשל במערכות הגוף השונות גדלה.

  דלקת ריאות יכולה להתחולל גם כתוצאה משאיפה של מזון לא מעוכל לריאות הגורמת לדלקת ברקמות הריאה. אצל זקנים שאיפה כזו (אספירציה) עשויה להיות תוצאה של התדרדרות בתפקוד הכללי ובעיות באכילה עצמאית.

  בקרב האוכלוסייה הזקנה התפרצויות דלקות הריאות שכיחות יותר גם כתוצאה משהייתם בדיור מוגן או בבתי אבות, כיוון שהנגיפים הגורמים למחלה עשויים לעבור דרך מגע.

  דלקת ריאות – אבחון

  דלקת ריאות מאובחנת באופן ודאי באמצעות צילום רנטגן של הריאות. במידה והרופא שומע רחשים בנשימותיו של הזקן הוא יאובחן כחולה בדלקת ריאות במידה גבוהה של ודאות וישלח לבדיקות דם ולצילום רנטגן על מנת לאשרר את האבחנה ולקבוע את מקום הדלקת ודרגת חומרתה.

  דלקת ריאות – תסמינים עיקריים

  התסמינים העיקריים של דלקת ריאות הנם שיעול המלווה בליחה צהובה או ירוקה, חולשה ועייפות, תעוקת חזה ובעיות נשימה, חום, צמרמורת ובלבול. אצל זקנים ימצא קצב נשימה מואץ ודופק מהיר.

  כבני משפחה מטפלים עלינו להיות ערניים לתסמינים אלה אצל הזקן, כיוון שהוא עצמו לא בהכרח יבחין בחומרת המצב שכן, תסמיני המחלה הראשונים עשויים להיראות כתסמיני שפעת רגילה. בנוסף, אצל חולים זקנים דלקת הריאות לא תלווה בהכרח בחום גבוה, ולעתים התסמינים לא יהיו חד משמעיים. לפיכך, הזקן לא תמיד ידע להצביע על תחושה חריגה מסוימת, כיוון שמערכת החיסון ממילא חלשה והוא הורגל לתחושת החולשה והמחלה.

  מערכת חיסון חלשה היא זו שחושפת את הזקן לרמת סיכון גבוהה יותר לסיבוכי דלקת הריאות, ומכאן לסיכון גבוה יותר לתמותה, בייחוד בשילוב עם בעיות בריאותיות כרוניות נוספות שהוא סובל מהן. גילוי מוקדם של המחלה ישפר את הסיכוי לטפל בה ביעילות ובזמן הרלוונטי.

  כיצד ניתן לפחית את הסיכון להדבקות בדלקת ריאות?

  החיסון נגד דלקת ריאות מפחית את הסיכון לחלות בסוגים הנפוצים של החיידקים הגורמים לדלקת. החיסון מומלץ לכל אדם מעל גיל 65 ויש לחזור עליו מדי חמש שנים. בנוסף, כדאי להתחסן נגד מחלת השפעת, שאצל זקנים הסיכון שתסתבך לכדי דלקת ריאות גבוה יחסית.

  מעבר לכך, יש לשמור על אורח חיים המחזק את המערכת החיסונית– אכילה נכונה, מנוחה ופעילות גופנית סדירה ומתונה.

  על מנת להימנע מהדבקה, כדאי להקפיד על רחיצת ידיים ובריאות הפה– שני "שערים" דרכם עלולים לעבור החיידקים והווירוסים הגורמים לדלקת ריאות.

  דלקת ריאות- דרכי הטיפול

  כאמור, דלקת ריאות עשויה להתפתח כתוצאה מווירוסים או מחיידקים.

  במידה ומדובר בדלקת ריאות ויראלית, ניתן לקבל תרופות אנטי ויראליות, אך מרבית ההחלמה תהיה תוצאה של מנוחה, אכילה נכונה וצריכת נוזלים, ללא טיפול תרופתי.

  במידה ודלקת הריאות בה לקה הזקן היא חיידקית, הטיפול בה ייעשה באמצעות אנטיביוטיקה רחבת טווח, כיוון שברוב המקרים אין ודאות באשר לחיידק המסוים שגרם למחלה.

  בנוסף, ניתן לטפל בתסמיני המחלה באמצעות תרופות להורדת חום ולהקלה בכאבים.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן