יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  תפקידי המטפלים מביטוח לאומי

  מה כולל טיפול אישי בבית הזקן במסגרת חוק סיעוד של ביטוח לאומי?

  עודכן לאחרונה:01/08/23

  במסגרת חוק סיעוד של הביטוח הלאומי מקבלים זקנים הזקוקים לעזרה יום־יומית מכסת שעות טיפול שבועית אותה הם יכולים לנצל, בין היתר, לטיפול אישי של מטפל/ ת הבאים אליהם הביתה לעזור להם בתפקוד היום־יומי.

  קבלת רישיון לעובד זר

  כאשר מתעורר הצורך בהעסקת עובד זר, במידה והמטופל נמצא במסגרת אשפוז בבית חולים או במחלקה שיקומית מומלץ להיעזר בצוות המחלקה ולפנות בהליך מהיר לבקשת רשיון העסקת עובד. הזכאות לרישיון להעסקת עובד תלויה בהערכת תלות אשר מבוצעת על ידי ביטוח לאומי, או על ידי שמרד הבטחון (לזכאים) או על ידי רשות האוכלוסין וההגירה.

  לאחר קבלת הזכאות יש להגיש לרשות האוכלוסין וההגירה בקשה לרישיון העסקת עובד זר. לשם כך יש לפנות ללשכות פרטיות בעלות רישיון והיתר מרשות האוכלוסין א לךחברות סיעוד שיכולות לקשר ללשכה פרטית.

  תרשים מסכם של הטקסט בנושא הצעדים שיש לנקוט לצורך קבלת רישיון להעסקת עובד זר

  תפקידי המטפל/ ת במסגרת גמלת סיעוד ידועים ומוגדרים בחוק הסיעוד והם כוללים:

  1. הלבשה- סיוע בהלבשה והנעלה, וכמו כן בטיפול בכביסה, בגיהוץ ובהתאמת הבגדים לעונה.
  2. שמירה על רחצה והיגיינה- סיוע ברחצה ובטיפול אישי, במידת הצורך סיוע בהחלפת מוצרי ספיגה.
  3. אכילה- סיוע בבישול, בקניית מצרכי המזון עבור הזקן ובמידת הצורך בהאכלה.
  4. ליווי- סיוע בליווי הזקן בהליכה בבית ומחוצה לו, כולל ליווי הזקן לבדיקות אצל רופא ובצאתו לסידורים.
  5. ניקיון- ביצוע משימות ניקיון קלות ובסיסיות, כגון- שטיפת כלים וסידור המטבח, ניקיון שטחי של חדר השינה, החלפת מצעים וסידור המיטה, ניקיון השירותים והמקלחת. תפקידי המטפל/ ת לא כוללים ניקיון יסודי של הבית ומטלות ניקיון קשות.
  6. סיוע בנטילת תרופות- סיוע לקשיש בעת נטילת התרופות שנרשמו לו על ידי הרופא המטפל, והוכנו למטפל מראש. תזכורת לקשיש ליטול תרופות.

  "קצר על"- מה תפקידי המטפלים שמגיעים במסגרת גמלת הסיעוד?

  עצות נוספות לניצול גמלת סיעוד

  • בעוד המטפל/ ת מחויב/ ת למכסת שעות ביום/ בשבוע, חשוב לזכור כי ניצול יעיל ונכון של שעות הטיפול יהיה על ידי הכנת מטלות ידועות ומוכנות מראש (כמו: כביסה ובישול).
  • את מכסת שעות הטיפול המאושרת בגמלה ניתן להמיר בסל שירותים. סל השירותים מגמלת חוק ביטוח סיעוד כולל שירותים נוספים כמו: לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה וביקורים במרכז יום לקשיש. חשוב להתייעץ עם עובד/ ת סוציאלי/ ת באשר לתכנית הטובה ביותר לניצול מקסימלי של מכסת השעות. כדאי לשקול אפשרות של בניית תכנית טיפול המשלבת גם שעות טיפול בבית וגם ביקורים במרכז יום לקשיש.
  • חשוב לזכור כי גם אחרי שנבנתה תכנית טיפול עם עובד/ ת סוציאלי/ ת רכזי הוועדה לחוק סיעוד, ניתן לשנותה ולהתאימה לצרכים המשתנים.

   

  פורסם: 21.1.2015

  (תמונה להמחשה unsplash)

  פורםס: 21.1.2015

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן