יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  זכאות לתגמולים מהרשות לזכויות ניצולי השואה

  באיזה תנאים ניתן לקבל פיצויים קבועים מ"הרשות לזכויות ניצולי השואה" במשרד האוצר וכיצד פונים?

  עודכן לאחרונה:17/04/22

  פיצויים קבועים ("תגמולים") לניצולי השואה

  לאחר תום השואה עלתה שאלת הפיצויים לה זכאים ניצולי השואה על הרדיפות והסבל בזמן השואה. לאורך השנים ועד ימינו אלה מתקיים משא ומתן עם הגרמנים בשאלת תנאי הזכאות לפיצויים. בעקבות המשך הדיונים בשאלת הזכאות, חלק מניצולי השואה שבעבר לא היו זכאים לפיצויים קבועים, יכולים כיום בתנאים מסוימים להיות זכאים לפיצויים זאת למרות שעברו עשרות שנים מפרוץ המלחמה. סיבה נוספת לאי קבלת פיצויים במשך כל כך הרבה שנים (מעבר לשאלת הזכאות) קשורה לכך שחלק מניצולי השואה סירבו לקבל את הפיצויים מכיוון שראו את קבלתם כפיצוי על בני משפחתם שנספו בשואה. במשך השנים רבים הפנימו כי הפיצויים החומריים הם רק בעד האובדנים החומריים שנוצרו כתוצאה מהשואה. כמו כן, עם הזדקנותם של ניצולי השואה, הגיעו חלקם למצב כלכלי קשה ועל כן מביעים לעת זקנתם עניין חדש בזכאות לפיצויים במטרה לשמר איכות חיים סבירה לעת זיקנה. עם זאת חשוב לדעת שגם כיום לא כל ניצולי השואה זכאים לפיצויים קבועים .

  הרשויות השונות העוסקות בפיצויים קבועים

  בתהליך ההיסטורי הקשור בשאלת הזכאות לפיצויים, נוצר מצב שבו יש כמה גופים האחראים על העברת הפיצויים לניצולי השואה הזכאים. ביניהם ניתן למנות את "הרשות לזכויות ניצולי השואה (לשעבר הלשכה לשיקום נכים) במשרד האוצר, ועידת התביעות החומריות נגד גרמניה (Claims Conference). כמו כן ישנם ניצולי שואה המקבלים פיצויים ישירות מגרמניה (BEG). כל גוף כזה אחראי על חלק אחר מאוכלוסיית ניצולי השואה בהקשר של פיצויים. קביעת זכאותו של ניצול לפנות לגוף זה או אחר בתביעה לפיצויים נקבעת על פי מספר משתנים כגון: שנת עלייתו לארץ, מוצאו, מאורעותיו בזמן השואה ועוד. מצב זה הוביל לחוסר שוויון ולבלבול בקרב ניצולי השואה ובקרב קרוביהם המבקשים לברר את זכאותם לפיצויים.

  תיקון מהותי במצב זה נעשה באמצעות התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה (2014).

  מאמר זה יסקור את תנאי הזכאות העיקריים לקבלת פיצויים קבועים דרך הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר.

  זכאות לתגמולים קבועים על פי "חוק נכי רדיפות הנאצים"

  גם כיום ניצולי שואה יכולים עפ"י חוק לפנות אל "הרשות לזכויות ניצולי השואה" במשרד האוצר כדי לברר אפשרות של זכאות לפיצויים.

  חוק נכי רדיפות הנאצים קובע כי ניצולי השואה הזכאים לפיצויים קבועים הם:

  1. ניצול שואה שנרדף בזמן מלחמת העולם השנייה ועלה לישראל לפני 1.10.1953
  2. ביום 1.4.1957 היה ונשאר לאחר מכן אזרח ותושב ישראל.
  3. דרגת נכותו של ניצול השואה אינה פחותה מ-25%. כלומר: ועדה רפואית קבעה לניצול השואה לפחות 25% אחוזי נכות  שנגרמו לו כתוצאה מרדיפות הנאצים.
  4. ניצול השואה איננו מקבל תגמול בגין נזקי בריאות ישירות מהשלטונות הגרמנים.

  התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה

  החל מחודש יוני 2014 הושוו זכויותיהם של ניצולי שואה המקבלים "קצבה ליוצאי מחנות וגטאות" ממשרד האוצר ושל ניצולי שואה המקבלים קצבה מקרן סעיף 2 של ועידת התביעות עם התנאים והזכויות של ניצולי שואה המקבלים תגמול ממשרד האוצר לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. המשמעות היא שהזכויות והתנאים של ניצולי שואה יוצאי מחנות וגטאות שעלו לישראל לאחר 1.10.1953 הושוו לזכויותיהם של ניצולי המוכרים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. כמו כן, ניצולים שקיבלו תגמול באמצעות "ועידת התביעות" (קרן סעיף 2) בלבד זכאים גם הם כיום להשלמת התגמול לפחות עד גובה הפיצוי המינימאלי במשרד האוצר (2,453 ₪, נכון לינואר 2021) באמצעות תשלום הניתן להם באמצעות הרשות, הנוסף לתשלום אותו הם מקבלים מוועידת התביעות. השינויים בחוק כוללים הטבות ושיפורים נוספים בזכויותיהם של ניצולי השואה.

  לשם בדיקת הזכאות לפיצויים ממשרד האוצר (לפי שני החוקים הנ"ל) ומילוי טפסים  ראה: טבלת מיצוי זכויות ניצולי השואה.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן