לוגו דף הבית JDC

תנאי הזכאות לפיצויים מגרמניה

מי מבין ניצולי השואה מקבלים רנטת בריאות מגרמניה ומה ניתן לעשות בעניין כיום?

מאת:  דר. דורון שגיא / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:עקב נסיבות שונות ישנם ניצולי שואה שעדיין לא קיבלו פיצויים קבועים בעקבות הסבל שחוו בשואה. לא כל הניצולים זכאים לפיצויים אלו ובחלק מתוכניות הפיצויים, כמו רנטת הבריאות מגרמניה שעליה מדבר הנוכחי כבר עבר המועד המאפשר תביעה חדשה. עם זאת בתנאים מסוימים ניתן לפתוח את התיק מחדש. מאמר זה הוא חלק מסדרה של שלשה מאמרים בענין פיצויים קבועים לניצולי השואה

פיצויים קבועים ("רנטות") לניצולי השואה

לאחר תום השואה עלתה שאלת הפיצויים לה זכאים ניצולי השואה על הרדיפות והסבל בזמן השואה. לאורך השנים ועד ימינו אלה מתקיים משא ומתן עם הגרמנים בשאלת תנאי הזכאות לפיצויים.  בעקבות המשך הדיונים בשאלת הזכאות, חלק מניצולי השואה שבעבר לא היו זכאים לפיצויים קבועים, יכולים כיום בתנאים מסוימים להיות זכאים לפיצויים זאת למרות שעברו 70 שנים מפרוץ המלחמה. סיבות נוספות לאי קבלת פיצויים במשך כל כך הרבה שנים (מעבר לשאלת הזכאות) קשורה לכך שחלק מניצולי השואה סירבו לקבל את הפיצויים מכיוון שראו את קבלתם כפיצוי על בני המשפחה היקרים מכל שנספו בשואה. במשך השנים רבים הפנימו כי הפיצויים החומריים הם בעד האבדנים החומריים בלבד שנוצרו כתוצאה מהשואה. כמו כן, עם הזדקנותם של ניצולי השואה, הגיעו חלקם למצב כלכלי קשה ועל כן מביעים לעת זקנתם עניין חדש בזכאות לפיצויים במטרה לשמר איכות חיים סבירה לעת זקנה. עם זאת חשוב לדעת שגם כיום לא כל ניצולי השואה זכאים לפיצויים קבועים.

הרשויות השונות העוסקות בפיצויים קבועים ("רנטות")

בעקבות התהליך ההיסטורי הקשור בשאלת הזכאות לפיצויים, נוצר מצב שבו יש כמה גופים האחראים על העברת הפיצויים לניצולי השואה הזכאים. ביניהם ניתן למנות את הלשכה לשיקום נכים במשרד האוצר, ועידת התביעות החומריות נגד גרמניה (Claims Conference) וכן ניצולי שואה המקבלים פיצויים ישירות מגרמניה. כל גוף כזה אחראי על חלק אחר מאוכלוסיית ניצולי השואה בהקשר של פיצויים. קביעת זכאותו של ניצול לפנות לגוף זה או אחר בתביעה לפיצויים נקבעת ע"פ מספר משתנים כגון: שנת עלייתו לארץ, מוצאו, מאורעותיו בזמן השואה ועוד. בכל מקרה ניצולי שואה זכאים לקבל פיצויים קבועים מידי גוף אחד בלבד. מצב זה יוצר לעיתים בלבול בקרב ניצולי השואה שעדיין לא מקבלים פיצויים קבועים ובקרב קרוביהם המבקשים לברר את זכאותם לפיצויים כאלו. מאמר זה הוא חלק מסדרה של שלשה מאמרים המבקשים ליצור סדר בשאלת הזכאות לפיצויים קבועים. המאמר הנוכחי יסקור את הפרטים הנוגעים לרנטת הבריאות מגרמניה (BEG) .

רנטה בריאות מגרמניה (BEG)

למעשה המועד האחרון להגשת תביעות חדשות ישירות מגרמניה לפי חוקי ה- BEG עבר. עד סוף שנות ה-60 ניצול שואה שהוכיח (במבחן) שייכות לשפה ותרבות גרמנית ורופא מטעם הגרמנים קבע לו אחוזי נכות, היה זכאי לקבל פיצויים  אלו ("רנטה"). רבים מתבלבלים בין תכנית פיצויים זו לתכנית פיצויים שמנוהלת ע"י ועידת התביעות (סעיף 2) בעקבות הסכמים מאוחרים יותר עם גרמניה ושאותה ניתן לדרוש גם כיום, בתנאי שהניצול אכן עומד בתנאים. מאמר נפרד בסדרה זו עוסקת בפיצויים הניתנים דרך ועידת התביעות (ראה קישור במעלה הדף).  השיטה הקלה להבדיל בין שני סוגי הפיצויים קשורה לכך שניצולים המקבלים פיצויים מועידת התביעות, מקבלים סכום קבוע של כסף (870 יורו) לחשבון הבנק כל שלשה חודשים, בעוד שרנטת הבריאות מגרמניה עליה מדובר במאמר מתקבלת כל חודש וגובהה תלוי באחוזי הנכות.
למרות שאין אפשרות להגיש תביעה חדשה לרנטת בריאות מגרמניה, ניצול שואה שהגיש תביעות בעבר ונדחה, או שהוכרו לו אחוזי נכות נמוכים מדי בכדי לקבל פיצויים מגרמניה, יכול לפתוח את התיק מחדש. יש להבדיל בין תכנית פיצויים זו שקשורה לבריאותו של ניצול השואה לבין קצבה של רנטה סוציאלית שמקבילה לקבלת דמי ביטוח לאומי, ושאותה קנו מהגרמנים בכסף חלק מניצולי השואה.

ענין נוסף קשור בשאלת הזכות של אלמנ/ה של ניצול שהיה זכאי לפיצויים מגרמניה, להמשיך ולקבל את הקצבה. בעניין זה ההסכמים קובעים כי  האלמן/נה אינם זכאים לקצבת בריאות על שם בן זוגם.
כל זאת אלא אם כן יוכיחו קשר חד-משמעי בין סיבת המוות לרדיפות מה שבפועל קשה להוכיח.  מי שמקבל קצבת בריאות מגרמניה, ולא חתם על הסכם פשרה עם הגרמנים זכאי להטבות נוספות שמפורטות במאמר נוסף באתר.

לשם קבלת פרטים נוספים נא ראה/י טבלת מיצוי זכויות ניצולי השואה עמותת "אביב".

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה