לוגו דף הבית JDC

תחבורה נגישה לזקנים ולמוגבלים בניידות

אמצעי תחבורה נוחים וזמינים לאנשים עם מוגבלויות הם חיוניים מאוד לשמירה על איכות חייהם ובריאותם

מאת:  יובל סויברט / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-09/03/16
א א א
נושאים:
תקציר:התחבורה הציבורית נועדה להיות אמצעי זמין, נוח וזול שמאפשר לכלל האוכלוסייה הגעה לפעילויות חיים חשובות כמו לימודים, עבודה ופנאי. אך מסתבר כי התחבורה הציבורית אינה נגישה כמעט לאוכלוסיית הנכים בישראל. מציאות זו מגבילה את עצמאותם ומאלצת אותם להשתמש בתחבורה חלופית שלרוב היא גם יקרה יותר

התחבורה הציבורת נועדה להיות אמצעי זמין, נוח וזול שמאפשר לכלל האוכלוסייה הגעה לפעילויות חיים חשובות כמו: לימודים, עבודה ופנאי. אך מסתבר כי התחבורה הציבורית אינה נגישה כמעט לאוכלוסיית הנכים בישראל. מציאות זו מגבילה את עצמאותם ומאלצת אותם להשתמש בתחבורה חלופית שלרוב היא גם יקרה  יותר.

נגישות למוגבלים בניידות באמצעי התחבורה כיום

למרות שישנה עלייה במודעות לצורך בנגישות התחבורה הציבורית ולמרות תהליכי חקיקה שהחלו בשנים האחרונות, ביצוע התקנות מתמהמה. בעקבות כך ציבור מוגבלי הניידות עדיין איננו יכול להשתמש בתחבורה הציבורית.

הרכבת: אנשים הנעזרים בכיסא גלגלים מחויבים להודיע 24 שעות מראש על כוונתם לנסוע ברכבת כדי שעובדי הרכבת יוכלו להכין עבורם את המעליות המיוחדות הקיימות בחלק מהתחנות. בנוסף,יש לשים לב כי חלק מתחנות והקרונות של הרכבת אינם נגישים לאנשים וזקנים המרותקים לכיסאות גלגלים ומספר האנשים המוגבלים שיכולים להשתמש ברכבת בכל נסיעה הוא מוגבל כיוון שרכבת ישראל שומרת בדרך כלל רק מקום אחד או שניים המתאימים לבעלי כיסא גלגלים.

אוטובוסים: האוטובוסים הציבוריים אינם נגישים לציבור הזה, ואנשים על כסא גלגלים נמנעים מלהשתמש בו.בחלק מהאוטובוסים הציבוריים מותקנת רמפה המיועדת להעלאת אדם בכיסא גלגלים,אך לעיתים השימוש בה נמנע בגלל שהיא נעולה,או משום שהנהג עצר במקום שבו לא נוח להעלות אדם בכיסא גלגלים. בנוסף שעות הנסיעה של האוטובוסים הנגישים אינם מפורסמים ולכן  לא ניתן לדעת מתי  לעלות לאוטובוס ומתי לא.

מוניות: על פי החוק, נהג מונית חייב להסיע כל נוסע, כולל נוסעים עם מוגבלויות ואף מוטלת עליו החובה לסייע לנוסע בהיכנסו למונית ובצאתו ממנה. אך בפועל, רבים מהנהגים מתחמקים מחובה זו ומנסים להימנע מהסעה של אנשים עם מוגבלויות.‬

כאשר נהגי מוניות לוקחים נוסעים עם כיסא גלגלים הם דורשים תוספת תשלום עבור הובלת כסא הגלגלים.חשב לדעת כי . בצו פיקוח על מחירי מצרכים ושרותים ( מחירי נסיעה במונית ) התשס"ה – 2005 בסעיף 4 בתוספת מצויין כי : " לא יגבה נהג המונית מחיר הסעה  בעד הובלת עגלת נכים של נוסע במונית , אולם רשאי נהג המונית שלא להוביל יותר מעגלת נכים אחת ".  לפיכך, גביית תעריפים מופקעים מאנשים המתניידים על כסא גלגלים בגין הספקת שירות מוניות אסורה ומהווה עבירה על החוק.

טיסות: שדות התעופה מפעילות שירות ליווי/הסעה ברכב חשמלי/ השאלת כיסא גלגלים עד המטוס. במקרה הצורך יש להזמין את השירות הרצוי בעת הזמנת הטיסה או עד 48 שעות לפני הטיסה.

בנוסף אנשים שנעזרים בכיסא גלגלים ומבקשים לעלות למטוס עם הכיסא האישי שלהם צריכים לציין זאת בעת הזמנת הטיסה. יש מטוסים המאפשרים העלאת כיסאות גלגלים במידות מסויימות למטוס.

אמצעי תחבורה מיוחדים לאנשים מרותקים לכיסא גלגלים

הסעות לנכים: הסעיות הן רכבים גדולים המיועדים להסעת נוסעים. ישנן הסעיות המיועדות להסעת נכים וזקנים על כסא גלגלים ובהם מותקנת מעלית להעלאת כסאות גלגלים. ניתן להזמין רכבים אלה לנסיעות קצרות, טיולים ועוד.

קלנועית: קלנועית היא כלי רכב בעל שלושה או ארבעה גלגלים המונע על ידי מנוע חשמלי ומצברים והמיועד בעיקר למבוגרים,נכים , קשישים המתקשים בתנועה עצמאית.  הקלנועית מיועדת לאדם אחד או שניים ואין צורך ברשיון נהיגה או רשיון רכב לקלנועית ולנוהג בה. לקלנועית משקל רב ואין אפשרות לקפלה או להכניסה בצורה נוחה למכונית. קלנועית יכולה לשאת משקל של עד כ-250 ק"ג. הקלנועית מיועדת לנסיעה מחוץ לבית והיא נחשבת יציבה יחסית ומאפשרת תנועה בעיר או בקיבוץ בנוחות מירבית.

כיסא ממונע: כיסא גלגלים ממונע הינו כלי הרכב החשמלי הקטן ביותר במידותיו. כסאות ממונעים מאפשרים ניידות מקסימלית בתוך הבית ומחוצה לו. הכסא הממונע מתקפל בקלות ונכנס לתא מטען של כל מכונית והוא בעל משקל עצמי נמוך. כסא גלגלים ממונע יכול לשאת עד 130 ק"ג ומהירות הנסיעה שלו היא כ-6 קמ"ש. טווח הנסיעה של כסא ממונע הינו 30-12 ק"מ.

אמבולנסים: זקנים חולים או מוגבלים הזקוקים לטיפול רפואי בבית חולים או במרפאה יכולים לקבל שירותי הסעה בתשלום באמבולנסים. ישנם מספר ארגונים ועמותות שמציעים עזרה או השתתפות בתשלום לציבור הנכים וזקנים עם הגבלה בתנועה, עבור שירות זה.

עמותות המסייעות בהסעות נכים וזקנים מוגבלי תנועה

לב מלכה
ארגון שהוקם במטרה לסייע לחולים ובני משפחותיהם.לארגון, אמבולנסים המאובזרים במיטב הציוד להסעת חולים, ומצוידים במעלון חשמלי עבור כסאות גלגלים. נהגי האמבולנס של הארגון הוכשרו ע"י מגן דוד אדום. נהגי האמבולנס והחובשים של הארגון זמינים 24 שעות ביממה למקרי חירום לפי הצורך.
הסעת קשישים לקבלת טיפול רפואי ובחזרה לבתי אבות ובתי החלמה בצורה נוחה ונעימה,
שדה תעופה: הסעת חולים הזקוקים להעברה לשדה התעופה או ממנו, בליווי צוות רפואי וציוד מיוחד. ארגון "לב מלכה" דואג להשגת האישורים הנדרשים מחברות התעופה לכניסת אמבולנס לשטח המטוס, וכן לכל הסידורים המשרדיים הכרוכים במבצע מעין זה. שירות זה נעשה ללא תשלום, צוות רפואי מטעם הארגון מלווה את החולה במהלך הטיסה עד הגיעו ליעדו בחו"ל לקבלת הטיפול הרפואי לו הוא נזקק.

אגודת מגן לחולה

ניוד מטופלים: הסעת המטופלים אל בדיקות רפואיות באמבולנסים פרטיים של האגודה, האמבולנסים חדישים ומאובזרים היטב, ומותאמים על פי כל התקנים והדרישות לביצוע מטרה זו, האמבולנסים מותאמים לכל מטרה החל מניוד אנשים מבוגרים, ניוד נכים המרותקים לכסא גלגלים שמחייבים טיפול נמרץ, וכלה באינקובטורים משוכללים לניוד הבטוח ביותר של תינוקות.

לפרטים נוספים, ניתן לפנות לאגודת "מגן לחולה", טל- 02-6442000

יד שרה

נכונית: שירות הסעה הפועל ברחבי הארץ ומיועד לאנשים הסובלים מקשיי ניידות . ב"נכוניות" מותקנת מעלית המאפשרת העלאה והורדה של אדם בכיסא גלגלים. שירות הנכוניות מאפשר לאנשים המרותקים לכסאות גלגלים להגיע לבדיקות ולטיפולים רפואיים קבועים (כגון דיאליזה, עירוי דם תקופתיים

רפאנו

שרות אמבולנס לחולים ונכים וקשישים באמצעות אמבולנסים משוכללים המצוידים ברמה טכנולוגית רפואית גבוהה ובמאות רכבי מתנדבים המסייעים ומסיעים את החולים למחוז חפצם. חולים שאינם חייבים בנסיעה באמבולנס נהנים ממאות רכבי מתנדבים המגיעים לקחתם מביתם או מבית החולים למחוז חפצם

עזר מציון

הסעות חינם באמבולנסים: כ- 20 אמבולנסים המסיעים חולים ומוגבלי ניידות ליעדם בכל רחבי הארץ, כאלף נהגים המסיעים חולים וקשישים ליעדים שונים – ברכבם הפרטי בהתנדבות, ההסעות הן עבור טיפולים רפואיים וכן לשמחות משפחתיות ולאירועים מיוחדים ועוד. שירות ההסעות באמבולנסים ניתן לכל פונה, וללא כל תמורה, האמבולנסים מצויידים בציוד המשוכלל ביותר

עזרה למרפא
שרותי אמבולנסים בכל רחבי הארץ: האמבולנסים של האגודה מצויידים בכל המיכשור הנדרש על מנת להבטיח את העברת החולה בשלום ובבטחה ליעד שאליו הוא אמור להגיע ובמקרים מסויימים מוסיפים ציוד טיפול נמרץ שלם וזאת כשמצבו של החולה מחייב זאת. שרות זה של האגודה ניתן אף הוא לכל דורש,וללא כל תמורה!

לרשימת הארגונים הוולונטריים והסעות הקישו כאן.

עוד באותו הנושא:

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמה תגובה אחת

      Array
(
  [0] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 17134
      [comment_post_ID] => 6923
      [comment_author] => יעל
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2010-10-07 19:55:17
      [comment_date_gmt] => 2010-10-07 19:55:17
      [comment_content] => תלונות שונות על קהילה תומכת של "לב העיר"
האם אין ברירת מחדל אחרת בשכונות מערב ירושלים?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

)
    
 1. יעל, 7.10.10

  קהילה תומכת
  תלונות שונות על קהילה תומכת של "לב העיר"
  האם אין ברירת מחדל אחרת בשכונות מערב ירושלים?

השאר תגובה