ייעוץ חינם וקביעת תור*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

תוספי תזונה

מה מספקים תוספי התזונה לגוף? מהם הסוגים הפופולאריים ביותר של תוספים? ואיזה סכנות עלולות להיות בנטילתם?

עודכן לאחרונה:11/12/19

בשנים האחרונות, הולכת וגוברת הפופולאריות של נטילת תוספי תזונה שונים, למרות שלא קיימות הוכחות חותכות להשפעתם של חלק מתוספים אלה על גופנו. עם זאת, סקרים שנערכו על ידי משרד הבריאות וקופות החולים מגלים כי למעלה משליש מהמבוגרים בישראל נוטלים תוספי תזונה. גם בקרב אוכלוסיית הזקנים והמטפלים בהם תוספי המזון הופכים ליותר ויותר פופולאריים.
תוספים אלה מתיימרים לספק לגוף את הרכיבים שחסרים וחיוניים לפעילותו התקינה והם כוללים ויטמינים, חומצות שומן, חומצות אמינו ומינרלים.

סוגים של תוספי תזונה והשפעתם על הגוף

מספר סוגי תוספי התזונה שנמכרים כיום בשוק הוא עצום. להלן רשימה של העיקריים שביניהם והתכונות המיוחסות להם:

 • אומגה 3– קבוצת חומצות שומן רב לא רוויות הנדרשות לתפקוד תקין של הגוף.
 • סידן– נדרש לבניית עצמות ושיניים. חיוני לקרישת דם ולתפקוד מערכת העצבים והשרירים.
 • ברזל– מחסור בברזל עלול לפגוע בהובלת החמצן ב דם ולהביא לאנמיה. ברזל מצוי בהמוגלובין ובתאי הדם האדומים. קיימים תוספים רבים לטיפול באנמיה ובחוסר ברזל.
 • ויטמין D– מגביר את ספיגת הזרחן והסידן מהמעי ואת הובלתם לעצמות. חשוב מאוד לחיזוק העצמות והשיניים. יש להימנע מנטילת כמות גדולה מהמומלץ.
 • ויטמין A– חיוני לבניית עצמות ושיניים חזקות, מגן מפני זיהומים על הקרומים הריריים באף ובפה, במערכת העיכול ובגרון. עוזר לבריאות העור והשיער ולשיפור הראייה בלילה.
 • ויטמין E– מגן על הריאות מפני חומרים מזהמים, שומר על תאי הדם האדומים מפני הרס על ידי רעלים.
 • ויטמין K– חשוב לתפקוד תקין של הכבד, חיוני לקרישת דם. מחסור בוויטמין זה הוא נדיר, משום שהוא מיוצר על ידי חיידקים במעי הגס.
 • ויטמין C–  חיוני לבריאותם של כלי הדם, העצמות, השיניים והחניכיים. מחזק את הגוף מפני זיהומים ועוזר בריפוי פצעים.
 • מגנזיום– חשוב לתפקוד תקין של השרירים והעברת אותות עצביים בגוף. מינרל חיוני מאוד, שיש לו גם חלק בתהליכים גופניים שמייצרים ומשחררים אנרגיה.
 • אבץ–  חיוני לריפוי פצעים ולהתפתחות תקינה של הגוף. עוזר בהפעלת למעלה מ-200 אנזימים וחשוב מאוד בחלוקת תאים בגוף.

אזהרות בשימוש בתוספי תזונה

תוספי תזונה אינם דורשים מרשם רופא וניתן לרכוש אותם בבתי מרקחת, ברשתות הפארם ובבתי טבע. אלא שלשימוש בתוספים אלה עלולות להיות גם סכנות:

 1. שילוב תוספי תזונה עם תרופות מסוימות עלול לגרום לנזקים בריאותיים. כך, למשל, שילוב של תרופה בשם קומדין המיועדת לדילול הדם או אספירין עם ויטמין E או אומגה 3 עלול להביא לדילול יתר בדם או לדימום. חשוב אפוא להתייעץ עם רופא לפני שנוטלים תוספי תזונה. הרופא ידע להתאים לכם את התוסף הנכון אם בכלל, בהתאם למצבכם הבריאותי ולהרגלי התזונה שלכם.
 2. אם אתם עומדים לעבור ניתוח ואתם נוטלים תוספי תזונה, עדכנו בכך את הרופא על מנת שיסביר לכם כיצד להפסיק את נטילת התוספים, מתי ולמשך כמה זמן.
 3. לחלק מתוספי התזונה יש תופעות לוואי. אם אתם נוטלים תוסף כלשהו והתחלתם לסבול מתופעה שלא סבלתם ממנה לפני כן, חשוב להתייעץ עם רופא.
 4. דאגו לרכוש תוספי תזונה של חברות מוכרות, המיוצרים בהתאם לתקנים ותחת בקרת איכות גבוהה.
 5. אל תצרכו כמות גבוהה מהמומלץ ליום. מחקרים גילו, למשל, כי בקרב חולים כרוניים שצרכו כמויות מופרזות של ויטמין  E, אשר מצטבר בגוף משום שהוא מסיס בשומן, נרשמה עלייה בתמותה.

לסיכום, אל תטעו- תוספי תזונה הם אמנם חומרים “טבעיים” אך השפעתם יכולה להיות הרסנית אם אין פיקוח על לקיחתם. אם החלטתם לקחת תוספים כאלו, ודאו עם הרופא את הצורך שלכם בהם ואת מידת התאמתם לטיפול שאתם כבר מקבלים.

(תמונה להמחשה unsplash)