ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

שפעת החזירים- דגשים לאוכלוסיית הזקנים

תמונת מצב

עודכן לאחרונה:21/09/20

שפעת החזירים- מהי?

שפעת החזירים (וירוס A/H1N1)  נגרמת על ידי  נגיף חדש של שפעת שהתגלה לראשונה במרץ 2009 בארצות הברית, מאז הופעתו אובחנו מקרים רבים ברחבי העולם, כולל בישראל. הנגיף הוא שילוב של שפעת בני אדם, השפעת המועברת בין חזירים ושפעת העופות. מבחינת התסמינים שפעת החזירים זהה לשפעת העונתית הרגילה. מדובר בחום, שיעול, הקאות, בחילות, כאבי גרון, נזלת, עייפות, צמרמורת, כאבי שרירים וכאבי ראש. למרות שבמקרים מסויימים שפעת החזירים הובילה לסיבוכים ואף למוות, לרוב זוהי מחלה קלה החולפת ללא טיפול מיוחד.

דרך העברת שפעת החזירים

דרך ההדבקה של שפעת החזירים דומה לזו של שפעת עונתית – מאדם לאדם, באמצעות מגע המלווה בנוזלי נשימה, לדוגמה – שיעול או עיטוש של אדם חולה בקרבת אדם שאינו מחוסן למחלה, או מגע בחפץ שחולה נגע בו והעברת היד לאף או לפה לאחר מכן. בנוסף, ניתן להדבק במקרה של מגע הדוק הכולל שינה באותו בית, שהייה של יותר משעה בחדר, טיפול בחולה ממרחק מטר או פחות, טיסה עם חולה, וטיפול ללא מסכה או כפפות.
פרק הזמן בו ניתן להידבק מאדם שחלה בשפעת החזירים הוא דומה אף הוא לזה של שפעת עונתית – מהופעת התסמין הראשון ועד 24 שעות מתום הופעת התסמינים.

סימנים המעידים על הידבקות אפשרית שפעת החזירים

אנשים המתגוררים באזורים שבהם אובחנו מקרי שפעת ומופיעים אצלם תסמינים דמויי שפעת (חום, שיעול וכיו”ב), הם בסיכון לשפעת החזירים. משרד הבריאות מגדיר כי אדם הסובל מחום של 38 מעלות ומעלה, בצירוף אחד או יותר מתסמיני השפעת העיקריים (נזלת, כאבי גרון, שיעול, כאבי שרירים ו/או קוצר נשימה) נדרש להבדק אצל רופא. התסמינים הבאים, כאשר הם מופיעים במבוגרים, מחייבים טיפול רפואי דחוף: קושי או קוצר נשימה; לחץ או כאבי חזה או בטן; סחרחורת פתאומית; בלבול; הקאות חמורות או ממושכות; שיפור בתסמינים וחזרתם בחומרה רבה יותר. החברים בקבוצות הסיכון למחלה – הסובלים ממחלת ריאה או לב כרונית, חולי סכרת או חולי סרטן – חייבים לפנות לטיפול רפואי דחוף עם הופעת תסמינים.

שפעת חזירים- הפחתת הסיכוי להדבקות

מומלץ לנקוט בדרכים הבאות למניעת ההידבקות והתפשטות המחלה: מומלץ להימנע ככל האפשר ממגע הדוק עם חולים; לכסות את האף והפה בממחטה בזמן שיעול או עיטוש ולהשליך אותה אל האשפה לאחר מכן; לרחוץ את הידיים לעתים קרובות בסבון או בחומרי חיטוי אלכוהוליים; להמנע ממגע באחרים באזורי הפה, האף והידיים. במידה ומופיעים תסמינים דמויי שפעת, מומלץ להימנע ככל הניתן מיציאה מהבית וממגע עם אנשים נוספים, וללכת להיבדק במהירות האפשרית. על חולים שכבר נדבקו להימנע מיציאה מהבית עד 24 שעות מהעלמות התסמינים.

שפעת החזירים- רמת הסיכון באוכלוסיית הזקנים

קבוצת הגיל הנמצאת בסיכון לסיבוכי נגיף שפעת החזירים אינה דומה לזו של השפעת העונתית “הרגילה”. בעוד ששפעת רגילה מסוכנת בעיקר לבעלי מערכות החיסון החלשות – גיל הזהב (בני 65 ומעלה) והגיל הרך (בני 5 ומטה), נראה כי שפעת החזירים פוגעת בעיקר בצעירים בריאים, יתר על כן, ממצאי בדיקות ראשוניות מראים כי אצל כשליש מבני האדם שמעל לגיל 60 יתכן וקיימים נוגדנים לנגיף, שעדיין לא ברור האם יקנו הגנה נגד שפעת החזירים ובאיזו מידה.