לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

שיקום לאנשים הסובלים מליקויי ראייה

אילו שירותים קיימים להתמודדות עם ליקויי ראייה?

מאת:  אדוה בובליל/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-12/09/19
א א א
נושאים:
תקציר:השירות לעיוור של משרד העבודה והרווחה מציע מגוון שירותי סיוע ושיקום (תפקודי וחברתי) ללקויי ראייה ולעיוורים.

לאוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה בישראל מוצעים שירותי שיקום, הנחות והטבות במטרה לסייע להם לבנות חיים עצמאיים ככל הניתן. שירותים ומענים אלה הנם באחריות השירות לעיוור שבמשרד העבודה והרווחה. על מנת לממש את הזכות לשירותי השיקום המוצעים, יש לפנות אל המחלקה לשירותים חברתיים של הרשות המקומית בה גר לקוי הראייה.

זכאות לתעודת עיוור/ לקוי ראייה

החזקה בתעודת עיוור/ לקוי ראייה הנה התנאי לקבלת השירותים שיפורטו בהמשך באמצעות ובמימון משרד העבודה והרווחה. פירוט מלא של ההנחות וההטבות על השירותים והמוצרים המוצעים ניתן לקבל במשרדי השירות לעיוור של משרד העבודה והרווחה.

הזכאים לתעודה זו הם מי שסובלים מעיוורון מוחלט, או מליקויי הראייה הכוללים:

  • חדות ראייה מרבית של 3/60 מטר בעין הבריאה יותר גם בעזרת משקפיים.
  • צמצום שדה הראייה לזווית שאינה עולה על 20 מעלות בעין הבריאה יותר.

שיקום תפקודי ללקויי ראייה ועיוורים

כאמור, אוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה זכאים ליהנות ממגוון שירותים לסיוע בשיקום תפקודם היום-יומי. בין השירותים:

א. הדרכה שיקומית– הקניית טכניקות לשיפור התפקוד האישי ורכישת מיומנויות לניהול חיים עצמאיים. ההדרכה השיקומית מסייעת בתחומים כגון ניידות, תקשורת, ניהול חיי יום-יום, מלאכת יד, טיפול עצמי, עבודות מטבח, תחזוקת בית ובילוי שעות הפנאי. לקבלת שירותים אלה יש לפנות למחלקה לשירותים חברתיים שברשות המקומית.

ב. שיקום תפקודי הראייה– סיוע לאדם לקוי הראייה לנצל באופן מיטבי את השרידים שנותרו מראייתו. זאת באמצעות ייעוץ אופטי, התאמת עזרי ראייה וטיפול תומך (אישי וקבוצתי) להתמודדות עם המגבלה. לקבלת השירות יש לפנות ישירות למכונים לראייה ירודה הפזורים ברחבי הארץ.

ג. ניידות באמצעות כלב נחייה– מרכזי הדרכה לכלבי נחייה מציעים תכנית הכשרה הנמשכת חודש ימים בתנאי פנימייה ומלמדת את יסודות ההיעזרות בכלב נחייה.

ד. מכשירי עזר לשיפור התפקוד קיים מגוון רחב של מוצרי סיוע במחיר מסובסד. ביניהם ניתן למצוא מכשור אופטי, אלקטרוני, מכני, אבזור בית מיוחד ועוד.

שיקום חברתי ללקויי ראייה ועיוורים

לאוכלוסיית לקויי הראייה מוצעות מספר תכניות ואפשרויות לניצול נעים ויעיל של שעות הפנאי:

א. מסגרות חברתיות מועדונים חברתיים המקיימים פעילות תרבותית וחברתית. המועדונים מופעלים ע"י האגודה למען העיוור והרשויות המקומיות.

ב. שירותי ספרייה– השאלת ספרי קריאה ולימוד ו כתבי עת בכתב ברייל ובקלטות. ניתן לשאול אותם בספרייה המרכזית לעיוורים.

ג. מרכזי ספורט וחדרי כושר המופעלים בייחוד עבור האוכלוסייה.

המרכז לעיוור בישראל

המרכז לעיוור בישראל הנו ארגון הגג של הארגונים והאגודות המקומיות למען העיוור ברחבי הארץ, ומשמש כארגון המייצג של האוכלוסייה מול גורמים ממשלתיים ומנהליים. המרכז מפעיל מגוון שירותים, שאחד החשובים בהם הוא שמירה על קשר עם בתי אבות. המרכז מעסיק עובדת סוציאלית המקיימת קשר רציף עם זקנים לקויי ראייה בבתי אבות ברחבי הארץ, ומיידעת את האוכלוסייה אודות זכויותיה והשירותים המוצעים לה. כמו כן, היא מקיימת ימי עיון לקהילה וממפה את אוכלוסיית לקויי הראייה וצרכיה. המרכז לעיוור מעניק גם סיוע משפטי לאדם הנתקל בבעיה בהקשר למימוש זכויותיו.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה