ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  טיפול בחולה סיעודי שאינו בגיל פרישה

  אלו שירותים וזכויות עומדים לרשות חולה סיעודי שאינו בגיל פרישה?

  עודכן לאחרונה:02/11/20

  אדם שהופך לחולה סיעודי לפני גיל פרישה, עקב אירוע פתאומי או מחלה, יוצא ממעגל העבודה ונזקק למערך שירותים חברתיים ושיקומיים, לזכויות ולקצבאות שיסייעו לו להתקיים ולקנות את השירותים שהוא זקוק להם. כיום, שירותי הרווחה והמוסד לביטוח לאומי מספקים שירותים וזכויות המיועדים לאנשים שהפכו לחולים סיעודיים לפני שהגיעו לגיל פרישה.

  קצבאות המוסד לביטוח לאומי

  • קצבת נכות– מטרת קצבת הנכות היא לפצות את האדם הנכה על אובדן כושרו להשתכר. גובה אחוזי הקצבה נקבע על פי דרגת אי הכושר להשתכר באופן מלא או חלקי. (למאמר המלא על קצבת נכות לחץ כאן).
  • קצבת שירותים מיוחדים– לקצבה לשירותים מיוחדים זכאים גברים ונשים עד גיל פרישה המבוטחים בביטוח הלאומי וזקוקים לעזרה רבה של אדם אחר בפעולות היום-יום (לבישה, אכילה, רחצה, ניידות בבית ושליטה על הפרשות), או זקוקים להשגחה מתמדת למניעת סכנת חיים לעצמם או לאחרים.. גובה אחוזי הקצבה נקבע על סמך מסמכים רפואיים המציינים את מצבו התפקודי של מבקש הקצבה ואת הצורך שלו בעזרה בטיפול אישי. (למאמר המלא על קצבת שירותים מיוחדים לחץ כאן).
  • גמלת ניידות– גמלה המעניקה הטבות למי שיש להם ליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות. הגדרת "מוגבל בניידות" כוללת מוגבלים היכולים לנוע באופן חלקי, או בסיוע אמצעי עזר כגון: כיסאות גלגלים או קולנועיות. סוג וגובה הגמלה נקבעים על פי ועדה בהתאם לתביעת האדם הנכה ולקריטריונים שהציב המוסד לביטוח לאומי. (למאמר המלא על גמלת ניידות לחץ כאן).

  סיוע ממשרד הבריאות ברכישת אביזרים וציוד עבור החולה הסיעודי

  • התאמת בית– משרד הבריאות מסייע במימון התאמת הבית למצבו של אדם סיעודי. התאמת הבית צריכה להיות בהתאם להמלצות של מרפאה בעיסוק. שיפור תנאי הדיור למוגבלים בתנועה מתבצע באמצעות ועדה משותפת למשרד הבריאות ולמשרד השיכון.(למאמר המלא על סיוע במימון התאמת הבית לחץ כאן).
  • רכישת אביזרי עזר לשיקום– משרד הבריאות משתתף במימון של אביזרי שיקום כגון: תותבות גפיים, אף ואוזן חיצוניות, אביזרי ניידות כגון: כיסא גלגלים ומזרני אוויר חשמליים למניעת פצעי לחץ, הליכונים וקביים וכן במכשירי הליכה. הסיוע ניתן לחולים סיעודיים צעירים וזקנים.

  סיוע במימון בית אבות

  המדינה משתתפת במימון אשפוז אדם במצב סיעודי בבית אבות במחלקה לסיעודיים או לתשושי נפש. הסיוע ניתן על ידי משרד הבריאות בהתאם לגילו של האדם המבקש ולמצבו. מומלץ להיעזר בעובדת סוציאלית מהמחלקה לשירותים החברתיים בהגשת הבקשה לקוד- להשתתפות משרד הבריאות במימון האשפוז בבית האבות. הסיוע ניתן לחולים סיעודיים צעירים וזקנים.

  קופות החולים

  • זכויות לטיפולי שיקום– מומלץ לפנות לרופא המטפל בקופת החולים ולפעול למיצוי הזכאות לטיפולי שיקום בקהילה.
  • היחידה להמשך טיפול בית– קופות החולים מפעילות יחידה להמשך טיפול בית, המעניקה עזרה שיקומית וסיעודית לחולים בביתם. יחידה זו כוללת רופא, מרפאה בעיסוק, עובד סוציאלי ופיזיותרפיסט. היחידה להמשך טיפול מיועדת לחולים סיעודיים, זקנים סיעודיים, זקנים סיעודיים מורכבים ולבעלי מורכבות תפקודית. לקבלת השירות יש לפנות למנהלת הסיעוד בקופת החולים על מנת לבדוק את הזכאות של הזקן לטיפולי היחידה. (למאמר המלא על היחידה להמשך טיפול בית לחץ כאן). הסיוע ניתן לחולים סיעודיים צעירים וזקנים.

  שירותי הרווחה

  מומלץ לפנות לעובדים הסוציאליים במחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית ולקבל את השירותים הניתנים על ידי שירותי הרווחה. שירותי הרווחה שונים מרשות לרשות וכוללים מתן ייעוץ פסיכוסוציאלי, נופשונים, סיוע כלכלי לנזקקים ועוד. הסיוע ניתן לחולים סיעודיים צעירים וזקנים.

  מסגרות חברתיות-שיקומיות

  1. שיקומונים– מסגרות יומיות לטיפול תומך שיקומי ולמפגש חברתי. ראה: שיקומון של יד שרה, שיקומון של עמותת "נאמן" (נפגעי אירוע מוחי) ועמותת "רעות" ביד אליהו- למטופלים עד גיל פרישה.
  2. מרכזי יום לקשישים– מעל גיל 65-60. חולים סיעודיים מתחת לגיל פרישה יכולים לפנות בבקשה מיוחדת לשירותי הרווחה על מנת לבקר במרכזי היום לקשיש.
  3. מרכז שיקום של "עזרה למרפא" בבני ברק באזור המרכז.

   לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך   *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

   (תמונה להמחשה צילום גיל דור)