ייעוץ חינם וקביעת תור

  1-700-700-204  *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

  התנדבות

  לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

  שיקום נשימתי מטיפול נמרץ עד הבית

  כיום ניתן לשקם חולים מונשמים ואף לטפל בהם בביתם

  עודכן לאחרונה:10/06/20

  בשנים האחרונות, עם התפתחות הרפואה והגברת הגישה המדעית לטיפולים ושדרוג טכניקות ההחייאה והנשמה, ישנה עלייה במספר המטופלים אשר ניצלו ונותרו סובלים מאי ספיקה נשימתית כרונית. מצב זה לעתים מצריך הנשמה מלאכותית לאורך זמן רב. שיקום נשימתי מבוסס על גישה טיפולית רב מקצועית המבוססת על עובדות מדעיות, הכוללת טיפולים יעילים לחולים כרוניים עם בעיה נשימתית כרונית. קושי נשימתי משפיע על ירידה בתפקוד הכללי ובפעילות היום-יומית ולכן יש צורך להקל על קושי זה.

  גישה טיפולית של שיקום נשימתי מתחשבת בפרט ובבעיותיו הפיזיות, הקליניות, התזונתיות, הנפשיות והחברתיות ומטרתה להקטין את הקושי הנשימתי מחד ולשפר את יכולת התפקוד הנשימתי והכללי ע"י חיזוק שרירי הנשימה, הגמשת בית החזה ושיפור היכולת לסילוק הפרשות מאידך. שיפור בתפקוד הנשימתי והכללי ישפר את איכות החיים של החולה.

  כמו כל חולה אחר, כאשר תפקודו ואיכות החיים של חולה עם בעיות נשימה טובים יותר הוא משתמש פחות בטיפולים בחדרי מיון ואשפוזים, מבקר פחות אצל הרופא המטפל, ומשתמש פחות בתרופות. זה נכון גם לגבי החולה המונשם הכרוני כאשר הוא יותר יציב כתוצאה משיקום נשימתי. חולים יותר יציבים בין אם הם מונשמים או לא עלותם למערכת הבריאות היא פחותה במידה משמעותית ואיכות החיים שלהם יותר טובה.

  תכנית שיקום נשימתי יכולה להיות מיושמת בחולים במחלות שונות ובדרגת חומרה שונה. כלומר – בחולים הקשים ביותר, שמונשמים ומטופלים בטיפול נמרץ עקב המצב החריף הנובע מכל סיבה שהיא, במחלקות למונשמים כרוניים, במחלקות שיקום או סיעוד, במרפאות החוץ ובבית.

  בגישת שיקום נשימתי אפשר לטפל בחולים הסובלים מבעיות נשימה עקב:

  מחלות ריאה (מחלת ריאות חסימתית כרונית, ציסטיק פיברוזיס, מחלות אינטרסטיציאליות, מחלות רסטרקטיביות אסטמה וכו').

  מחלות ניוון שרירים למיניהן (ALS, PMD, MG, MSA, ועוד) אשר בעיית הנשימה היא משנית לחולשת שרירי הנשימה ונוקשות הריאות ובית החזה.

  טראומות (פגיעות עקב תאונות דרכים, סיבוך לאחר ניתוח, פעולות מלחמה ועוד).

  סיבוכים לאחר ניתוחים או לאחר דלקת ריאות חריפה.

  בנוסף, אפשר ליישם טיפולים אלו בחולים הסובלים מקושי נשימתי עקב מחלות לב, עודף משקל משמעותי (morbid obesity), תת משקל ותת תזונה או כל גורם אחר.

  תכנית שיקום נשימתי, בכל הרמות כוללת:

  1. הערכת החולה וההיסטוריה הרפואית, פיזית, סוציאלית, מנטאלית ורגשית שלו.
  2. תרגילי נשימה.
  3. פיזיותרפיה נשימתית וכללית.
  4. פעילות גופנית המותאמת לחולה (לחולים שיכולים לבצע).
  5. הערכה וטיפול תזונתי.
  6. ריפוי בעיסוק.
  7. תמיכה נפשית.
  8. פעילות טיפולית אינטראקטיבית עם שיתוף פעולה בין החולה, משפחתו ו/ או המטפלים הישירים עם הצוות הרפואי והפרא-רפואי.
  9. הנשמה מלאכותית לא חודרנית.
  10. הנשמה מלאכותית חודרנית לאורך זמן, גמילה מהנשמה והוצאת צינור ההנשמה (טרכאוסומיה).

  גישה זו מיועדת לחולה המונשם הכרוני במחלקות למונשמים כרוניים ולחולה המונשם בבית וכמובן לחולים שאינם מונשמים או אלו שנגמלו מהנשמה.

  ירידה ביכולת הנשימתית נובעת משתי סיבות עיקריות:

  1. כשל בתפקוד הרקמה הריאתית מסיבות שונות, אשר בדרך כלל מתבטא בכך שיש ירידה ברמת החמצן בדם עקב עומס נשימתי גבוה חריף או כרוני המקשה על שרירי הנשימה להתמודד עם הספקת החמצן לו זקוק הגוף ושחרור דו תחמוצת הפחמן אותה מייצר הגוף הפעיל. לדוגמה: חולים הסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) או נוקשות בית החזה או הרקמה הריאתית עצמה, תמט ריאתי, או דימום ריאתי (Restrictive Lung Diseases).
  2. כשל נשימתי עקב חולשה או שיתוק שרירי הנשימה (כאשר הריאות עצמן תקינות) אשר לא מאפשר נשימה רגילה. כלומר, כשל איוורורי כאשר המערכת הנשימתית נכשלת בתפקידה כגורם מאוורר או מחמצן או שילוב של שניהם, ושחלוף הגזים אינו תקין, כלומר, ירידה בחמצון או עלייה משמעותית ברמת דו תחמוצת הפחמן, כאשר כל טיפול אחר אינו עוזר, יש לחבר את החולה להנשמה ע"י החדרת צינור לקנה הנשימה (Endotracheal tube) ובאמצעותו מחובר החולה למכונת הנשמה.

  כאשר החולה התגבר על המצב החריף, יש לנסות לגמול אותו מהנשמה מלאכותית. ב-90% מהמקרים חולים נגמלים וחוזרים לתפקוד סביר, משתחררים מטיפול נמרץ ובחלקם הגדול משתחררים הביתה עם הנחיה לטיפולים שונים. בשנים האחרונות רוב החולים הללו מופנים לטיפול של שיקום נשימתי. במקרים שלא מצליחים לגמול את החולה מהנשמה מלאכותית בתוך תקופה קצרה (עד ל-21 יום) חייבים לפתוח פתח בקנה הנשימה לשם המשך הנשמה לתקופה בלתי מוגבלת. פתח זה נקרא טרכיאוסטומיה (Tracheostomy).

  כדי לטפל בחולה המונשם הכרוני יש היום שתי אפשרויות 1. אשפוז במחלקה למונשמים כרוניים. 2. במידה והחולה מספיק יציב מבחינה קלינית כללית או נשימתית יש אפשרות להמשך טיפול בבית.

  שיקום נשימתי

  בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בשימוש בגישת הטיפול של שיקום נשימתי עקב הוכחות מדעיות על יעילות הטיפול בחולים ובעיקר מספר רב של עבודות המציינות את שיפור איכות החיים של המטופלים בגישה זו אשר הוכיחו את ירידת התחלואה עקב השיפור. כמו כן, חל שדרוג משמעותי בטכנולוגיות הקשורות בטיפולים אלו.

  שיקום נשימתי לחולה ריאות

  בחולה הסובל ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) במצב קשה ובעיקר אלו שפיתחו אי ספיקה נשימתית, לעתים קרובות חלה התדרדרות חריפה המחייבת אשפוז ולעתים גם הנשמה מלאכותית. חולים אלו מתאשפזים לעתים קרובות בטיפול נמרץ. החולה הנמצא בשהות ממושכת בטיפול נמרץ מפתח סיבוכים הקשורים לשהותו בטיפול נמרץ, אשר מחמירים את מצבו הכללי וכמובן מעלים את עלויות הטיפול. בגישה של שיקום נשימתי יש חשיבות רבה לזמן ההתערבות. ככל שהחולה מתחיל בטיפולים אלו בשלב יותר מוקדם, יש אפשרות למנוע התדרדרות במצבו ואף לשפרו. החולים הקשים ביותר זקוקים לתמיכה נשימתית בלילה בעזרת מכשיר כמו BIPAP העובד על בסיס כיוון לחצי נשימה.

  תזונה

  רוב החולים הסובלים מ COPD בדרגת חומרה בינונית עד קשה גם סובלים מתת משקל ותזונה ירודה. כ-60% מהחולים המופנים לשיקום נשימתי סובלים גם מירידה בתזונה ומבנה השרירים. לכן, הערכה של המצב התזונתי היא חלק חשוב בהערכה הכללית של החולים. הערכה הכוללת  BMI מאפשרת הערכה מדויקת דיה כדי לאפשר טיפול מתאים. חשיבות רבה ניתנת להערכה של משקל ללא שומן (Fat Free Mass -FFM) המציינת את כמות השרירים האפקטיבית. מצב של תת משקל גורם לירידה ביכולת התפקוד של השרירים הפריפרים, חולשה של הגפיים גורמת לעומס מיותר על מערכת הנשימה עקב חוסר יעילות של הרגליים והידיים. חוסר היעילות מתבטא בצורך בהוצאת אנרגיה מוגברת לשרירים החלשים יותר.

  עודף משקל משמעותי מכביד על הנשימה מחד ומסתיר את ה-lean Body Weight כלומר, כמות השרירים האפקטיבית, מאידך. בנוסף, חולים אלו משתפרים משמעותית בעזרת פיזיותרפיה נשימתית וכללית יומית.

  שיקום נשימתי לחולים עם מחלות ניוון שרירים למיניהם

  בחולים הסובלים מניוון שרירים מכל סוג שהוא הבעיה הנשימתית היא עקב חולשה או שיתוק שרירי הנשימה כולם או חלקם (ברוב המקרים הפגיעה היא בחלק משרירי הנשימה או בחלק מסיבי השרירים הפועלים בנשימה). ירידה ביכולת שרירי הנשימה גורמת להתפתחות נשימה בלתי יעילה, לנשימות שטוחות ומהירות, להתפתחות של נוקשות בבית החזה ובריאות, ובכך לעלייה בעומס הנשימתי. כתוצאה מכל זה, צריכת האנרגיה על פעולת הנשימה היא מוגברת והחולה חש קושי בנשימה. למעשה, החולה מתמודד ומתפקד עם אי ספיקה נשימתית כרונית כל הזמן, דבר המקשה על כל מאמץ קטן (כולל דיבור, אכילה, רחצה וכו'). היות ובחולים אלו שרירי הנשימה חלשים הרי חיזוק שרירי הנשימה בעזרת תרגילים ישפר את יכולת הנשימה ויעילות התפקוד, כולל עלייה משמעותית ביכולת המאמץ. תוצאות דומות של שיפור ביכולת הנשימתית עקב אימון שרירי הנשימה נמצאו בחולים עם (Myasthenia Gravis וחולי ALS ). לכן אימון שרירי הנשימה בחולים אלו הוא טיפול חשוב ביותר וחייבים לכלול טיפול זה בתוכנית השיקום נשימתי של החולה.

  היות ומחלות ניווני שרירים למיניהן הן מחלות מתקדמות אחת השיטות החשובות בשיקום נשימתי של חולים אלו היא המנוחה של מערכת הנשימה ע"י הנשמה לא חודרנית. כל עוד החולה מסתדר חלק מהיום ללא הנשמה אין צורך בהחדרת צינור הנשמה. החולה המונשם הכרוני יכול להיות מונשם בצורה לא חודרנית ובמידה וההנשמה הלא חודרנית אינה מספקת הרי שיש לעבור להנשמה חודרנית.

  חולים לאחר טראומה פיזית הפוגעת בנשימה

  אי ספיקה נשימתית כרונית עלול להתפתח כתוצאה מטראומה פיזית (תאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעות צבאיות, פיגועים, סיבוכים לאחר ניתוח וכו') ברוב המקרים הנ"ל החולה מונשם באופן מלא ותכנית גמילה מהנשמה יכולה להוביל להצלחה מלאה ולנשימה עצמונית המאפשרת פעילות וניידות יותר חופשית. במידה ויש פגיעה הגורמת לעומס נשימתי גבוה ו/ או לירידה בתפקוד שרירי הנשימה הרי אפשר להמשיך להנשים את החולה באופן חלקי בעזרת הנשמה חודרנית או לא חודרנית.

  גמילה מהנשמה

  רוב רובם של החולים שהונשמו עקב אי ספיקה נשימתית חריפה נשארים בחיים בעזרת טכנולוגיות שהתפתחו בצורה משמעותית בשני עשורים האחרונים, מתוכם כ-90% נגמלים מההנשמה בקלות יחסית. אולם, כ-10% נשארים מונשמים לזמן ממושך והוגדרו כחולים המונשמים כרוניים. מספר שיטות גמילה נבדקו וחלק מאותם חולים שהוגדרו מונשמים כרוניים נגמלו מהנשמה תוך זמן יותר ממושך. לאחרונה, התפרסמו מספר עבודות על שיטת גמילה בחולה המונשם הכרוני וחלק יותר משמעותי מחולים אלו נגמלו ואף שוחררו מבית החולים. לפי גישה זו יש לתרגל ולחזק את שרירי הנשימה תוך כדי גמילה.

  שיקום נשימתי בטיפול נמרץ של החולה המונשם הכרוני

  בשנים האחרונות, נפתחו מספר גדול של מחלקות לטיפול נמרץ לחולה המונשם הכרוני. במחלקות אלו משתמשים בשיקום נשימתי ובשיטות גמילה מתקדמות עם הצלחה די טובה בגמילת החולים. החשיבות בקיום מחלקות אלו קיבלה תאוצה בעולם כולו ולאחרונה הוקם צוות מדענים (Task force) אשר חיבר מאמר עמדה והמלצות לגישה לחולים במחלקות. במחלקות אלו החולה מקבל טיפול רב מקצועי ולפי המלצות משרד הבריאות יש חובה לנסות לגמול כל חולה במחלקות אלו.

  הנשמה לא חודרנית

  כפי שכבר הוזכר, אפשר להנשים חולה באי ספיקה נשימתית כרונית דרך מסכה או בצורה של הנשמה בלחץ שלילי.

  שיטת הלחץ השלילי פותחה לראשונה ע"י Emerson בתקופת מגפת הפוליו כאשר היה צורך להנשים מאות ואלפי מבוגרים, ילדים ותינוקות. זה נעשה בעזרת ריאת הברזל. מאז חל שיפור ושדרוג משמעותי של מכונות ההנשמה שעובדות על לחץ שלילי כאשר כיום המכשיר מותאם מעל בית החזה ונותן גם לחץ שלילי וגם חיובי דבר המשחרר את הפנים.

  לפי סטטיסטיקה שנערכה במספר מדינות באירופה, השימוש בהנשמה לא חודרנית, בעיקר זו בעזרת מסכה (NPPV), הוא השיטה המועדפת ויותר רופאים בוחרים בשיטה זו עבור המטופלים שלהם.

  טיפולי בית בחולה המונשם

  התפתחות הטכנולוגיות הנשימתיות ומכונות ההנשמה הביתיות מאפשרת לחולים עם אי ספיקה נשימתית כרונית, שמצבם הקליני יציב אך זקוקים להנשמה חלקית או מלאה (ברוב המקרים הנשמה לא חודרנית) להשתחרר לאשפוז בית נשימתי. כלומר, כל הטיפול הרב מקצועי נעשה בבית החולה. דבר זה מאפשר שיפור משמעותי באיכות החיים של החולה ומשפחתו. כמובן שיש צורך במעקב, בהדרכה ובהקפדה על טיפול יעיל וטוב בבית החולה.

  לחולה המונשם בבית יש איכות חיים טובה משמעותית מזה שבבית החולים ועלות הטיפול בו יכולה להיות כמעט מחצית מעלות הטיפול בחולה זה בבית החולים. לכן אפשר להמליץ שבמידה וקיימים התנאים לטפל בחולה בבית זאת האופציה הרצויה לכולם בעיקר לחולה.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

   

   לייעוץ חינם בנושא, השאר את פרטיך   *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

    ייעוץ חינם וקביעת תור

    1-700-700-204    *מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

    התנדבות

    לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

    דילוג לתוכן