לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

שיקום נשימתי מטיפול נמרץ עד הבית

היום לא חייבים להישאר בבית חולים בגלל צורך במכשיר הנשמה. ניתן לשקם חולים מונשמים ואף לטפל בהם בביתם

מאת:  ד"ר דיצה גרוס (MePhD)
עודכן לאחרונה ב-27/10/19
א א א
תקציר:התפתחות הטכנולוגיות הנשימתיות ואלו של מכונות ההנשמה הביתיות מאפשרת לחולים עם אי ספיקה נשימתית כרונית, שמצבם הקליני יציב, אך זקוקים להנשמה חלקית או מלאה, להשתחרר לאשפוז בית נשימתי.

בשנים האחרונות, עם התפתחות הרפואה והגברת הגישה המדעית לטיפולים ושדרוג טכניקות ההחייאה והנשמה, ישנה עלייה במספר המטופלים אשר ניצלו ונותרו סובלים מאי ספיקה נשימתית כרונית. מצב זה לעתים מצריך הנשמה מלאכותית לאורך זמן רב. שיקום נשימתי מבוסס על גישה טיפולית רב מקצועית המבוססת על עובדות מדעיות, הכוללת טיפולים יעילים לחולים כרוניים עם בעיה נשימתית כרונית. קושי נשימתי משפיע על ירידה בתפקוד הכללי ובפעילות היום-יומית ולכן יש צורך להקל על קושי זה.

גישה טיפולית של שיקום נשימתי מתחשבת בפרט ובבעיותיו הפיזיות, הקליניות, התזונתיות, הנפשיות והחברתיות ומטרתה להקטין את הקושי הנשימתי מחד ולשפר את יכולת התפקוד הנשימתי והכללי ע"י חיזוק שרירי הנשימה, הגמשת בית החזה ושיפור היכולת לסילוק הפרשות מאידך. שיפור בתפקוד הנשימתי והכללי ישפר את איכות החיים של החולה.

כמו כל חולה אחר, כאשר תפקודו ואיכות החיים של חולה עם בעיות נשימה טובים יותר הוא משתמש פחות בטיפולים בחדרי מיון ואשפוזים, מבקר פחות אצל הרופא המטפל, ומשתמש פחות בתרופות. זה נכון גם לגבי החולה המונשם הכרוני כאשר הוא יותר יציב כתוצאה משיקום נשימתי. חולים יותר יציבים בין אם הם מונשמים או לא עלותם למערכת הבריאות היא פחותה במידה משמעותית ואיכות החיים שלהם יותר טובה.

תכנית שיקום נשימתי יכולה להיות מיושמת בחולים במחלות שונות ובדרגת חומרה שונה. כלומר – בחולים הקשים ביותר, שמונשמים ומטופלים בטיפול נמרץ עקב המצב החריף הנובע מכל סיבה שהיא, במחלקות למונשמים כרוניים, במחלקות שיקום או סיעוד, במרפאות החוץ ובבית.

בגישת שיקום נשימתי אפשר לטפל בחולים הסובלים מבעיות נשימה עקב:

מחלות ריאה (מחלת ריאות חסימתית כרונית, ציסטיק פיברוזיס, מחלות אינטרסטיציאליות, מחלות רסטרקטיביות אסטמה וכו').

מחלות ניוון שרירים למיניהן (ALS, PMD, MG, MSA, ועוד) אשר בעיית הנשימה היא משנית לחולשת שרירי הנשימה ונוקשות הריאות ובית החזה.

טראומות (פגיעות עקב תאונות דרכים, סיבוך לאחר ניתוח, פעולות מלחמה ועוד).

סיבוכים לאחר ניתוחים או לאחר דלקת ריאות חריפה.

בנוסף, אפשר ליישם טיפולים אלו בחולים הסובלים מקושי נשימתי עקב מחלות לב, עודף משקל משמעותי (morbid obesity), תת משקל ותת תזונה או כל גורם אחר.

תכנית שיקום נשימתי, בכל הרמות כוללת:

 1. הערכת החולה וההיסטוריה הרפואית, פיזית, סוציאלית, מנטאלית ורגשית שלו.
 2. תרגילי נשימה.
 3. פיזיותרפיה נשימתית וכללית.
 4. פעילות גופנית המותאמת לחולה (לחולים שיכולים לבצע).
 5. הערכה וטיפול תזונתי.
 6. ריפוי בעיסוק.
 7. תמיכה נפשית.
 8. פעילות טיפולית אינטראקטיבית עם שיתוף פעולה בין החולה, משפחתו ו/ או המטפלים הישירים עם הצוות הרפואי והפרא-רפואי.
 9. הנשמה מלאכותית לא חודרנית.
 10. הנשמה מלאכותית חודרנית לאורך זמן, גמילה מהנשמה והוצאת צינור ההנשמה (טרכאוסומיה).

גישה זו מיועדת לחולה המונשם הכרוני במחלקות למונשמים כרוניים ולחולה המונשם בבית וכמובן לחולים שאינם מונשמים או אלו שנגמלו מהנשמה.

ירידה ביכולת הנשימתית נובעת משתי סיבות עיקריות:

 1. כשל בתפקוד הרקמה הריאתית מסיבות שונות, אשר בדרך כלל מתבטא בכך שיש ירידה ברמת החמצן בדם עקב עומס נשימתי גבוה חריף או כרוני המקשה על שרירי הנשימה להתמודד עם הספקת החמצן לו זקוק הגוף ושחרור דו תחמוצת הפחמן אותה מייצר הגוף הפעיל. לדוגמה: חולים הסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) או נוקשות בית החזה או הרקמה הריאתית עצמה, תמט ריאתי, או דימום ריאתי (Restrictive Lung Diseases).
 2. כשל נשימתי עקב חולשה או שיתוק שרירי הנשימה (כאשר הריאות עצמן תקינות) אשר לא מאפשר נשימה רגילה. כלומר, כשל איוורורי כאשר המערכת הנשימתית נכשלת בתפקידה כגורם מאוורר או מחמצן או שילוב של שניהם, ושחלוף הגזים אינו תקין, כלומר, ירידה בחמצון או עלייה משמעותית ברמת דו תחמוצת הפחמן, כאשר כל טיפול אחר אינו עוזר, יש לחבר את החולה להנשמה ע"י החדרת צינור לקנה הנשימה (Endotracheal tube) ובאמצעותו מחובר החולה למכונת הנשמה.

כאשר החולה התגבר על המצב החריף, יש לנסות לגמול אותו מהנשמה מלאכותית. ב-90% מהמקרים חולים נגמלים וחוזרים לתפקוד סביר, משתחררים מטיפול נמרץ ובחלקם הגדול משתחררים הביתה עם הנחיה לטיפולים שונים. בשנים האחרונות רוב החולים הללו מופנים לטיפול של שיקום נשימתי. במקרים שלא מצליחים לגמול את החולה מהנשמה מלאכותית בתוך תקופה קצרה (עד ל-21 יום) חייבים לפתוח פתח בקנה הנשימה לשם המשך הנשמה לתקופה בלתי מוגבלת. פתח זה נקרא טרכיאוסטומיה (Tracheostomy).

כדי לטפל בחולה המונשם הכרוני יש היום שתי אפשרויות 1. אשפוז במחלקה למונשמים כרוניים. 2. במידה והחולה מספיק יציב מבחינה קלינית כללית או נשימתית יש אפשרות להמשך טיפול בבית.

שיקום נשימתי

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בשימוש בגישת הטיפול של שיקום נשימתי עקב הוכחות מדעיות על יעילות הטיפול בחולים ובעיקר מספר רב של עבודות המציינות את שיפור איכות החיים של המטופלים בגישה זו אשר הוכיחו את ירידת התחלואה עקב השיפור. כמו כן, חל שדרוג משמעותי בטכנולוגיות הקשורות בטיפולים אלו.

שיקום נשימתי לחולה ריאות

בחולה הסובל ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) במצב קשה ובעיקר אלו שפיתחו אי ספיקה נשימתית, לעתים קרובות חלה התדרדרות חריפה המחייבת אשפוז ולעתים גם הנשמה מלאכותית. חולים אלו מתאשפזים לעתים קרובות בטיפול נמרץ. החולה הנמצא בשהות ממושכת בטיפול נמרץ מפתח סיבוכים הקשורים לשהותו בטיפול נמרץ, אשר מחמירים את מצבו הכללי וכמובן מעלים את עלויות הטיפול. בגישה של שיקום נשימתי יש חשיבות רבה לזמן ההתערבות. ככל שהחולה מתחיל בטיפולים אלו בשלב יותר מוקדם, יש אפשרות למנוע התדרדרות במצבו ואף לשפרו. החולים הקשים ביותר זקוקים לתמיכה נשימתית בלילה בעזרת מכשיר כמו BIPAP העובד על בסיס כיוון לחצי נשימה.

תזונה

רוב החולים הסובלים מ COPD בדרגת חומרה בינונית עד קשה גם סובלים מתת משקל ותזונה ירודה. כ-60% מהחולים המופנים לשיקום נשימתי סובלים גם מירידה בתזונה ומבנה השרירים. לכן, הערכה של המצב התזונתי היא חלק חשוב בהערכה הכללית של החולים. הערכה הכוללת  BMI מאפשרת הערכה מדויקת דיה כדי לאפשר טיפול מתאים. חשיבות רבה ניתנת להערכה של משקל ללא שומן (Fat Free Mass -FFM) המציינת את כמות השרירים האפקטיבית. מצב של תת משקל גורם לירידה ביכולת התפקוד של השרירים הפריפרים, חולשה של הגפיים גורמת לעומס מיותר על מערכת הנשימה עקב חוסר יעילות של הרגליים והידיים. חוסר היעילות מתבטא בצורך בהוצאת אנרגיה מוגברת לשרירים החלשים יותר.

עודף משקל משמעותי מכביד על הנשימה מחד ומסתיר את ה-lean Body Weight כלומר, כמות השרירים האפקטיבית, מאידך. בנוסף, חולים אלו משתפרים משמעותית בעזרת פיזיותרפיה נשימתית וכללית יומית.

שיקום נשימתי לחולים עם מחלות ניוון שרירים למיניהם

בחולים הסובלים מניוון שרירים מכל סוג שהוא הבעיה הנשימתית היא עקב חולשה או שיתוק שרירי הנשימה כולם או חלקם (ברוב המקרים הפגיעה היא בחלק משרירי הנשימה או בחלק מסיבי השרירים הפועלים בנשימה). ירידה ביכולת שרירי הנשימה גורמת להתפתחות נשימה בלתי יעילה, לנשימות שטוחות ומהירות, להתפתחות של נוקשות בבית החזה ובריאות, ובכך לעלייה בעומס הנשימתי. כתוצאה מכל זה, צריכת האנרגיה על פעולת הנשימה היא מוגברת והחולה חש קושי בנשימה. למעשה, החולה מתמודד ומתפקד עם אי ספיקה נשימתית כרונית כל הזמן, דבר המקשה על כל מאמץ קטן (כולל דיבור, אכילה, רחצה וכו'). היות ובחולים אלו שרירי הנשימה חלשים הרי חיזוק שרירי הנשימה בעזרת תרגילים ישפר את יכולת הנשימה ויעילות התפקוד, כולל עלייה משמעותית ביכולת המאמץ. תוצאות דומות של שיפור ביכולת הנשימתית עקב אימון שרירי הנשימה נמצאו בחולים עם (Myasthenia Gravis וחולי ALS ). לכן אימון שרירי הנשימה בחולים אלו הוא טיפול חשוב ביותר וחייבים לכלול טיפול זה בתוכנית השיקום נשימתי של החולה.

היות ומחלות ניווני שרירים למיניהן הן מחלות מתקדמות אחת השיטות החשובות בשיקום נשימתי של חולים אלו היא המנוחה של מערכת הנשימה ע"י הנשמה לא חודרנית. כל עוד החולה מסתדר חלק מהיום ללא הנשמה אין צורך בהחדרת צינור הנשמה. החולה המונשם הכרוני יכול להיות מונשם בצורה לא חודרנית ובמידה וההנשמה הלא חודרנית אינה מספקת הרי שיש לעבור להנשמה חודרנית.

חולים לאחר טראומה פיזית הפוגעת בנשימה

אי ספיקה נשימתית כרונית עלול להתפתח כתוצאה מטראומה פיזית (תאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעות צבאיות, פיגועים, סיבוכים לאחר ניתוח וכו') ברוב המקרים הנ"ל החולה מונשם באופן מלא ותכנית גמילה מהנשמה יכולה להוביל להצלחה מלאה ולנשימה עצמונית המאפשרת פעילות וניידות יותר חופשית. במידה ויש פגיעה הגורמת לעומס נשימתי גבוה ו/ או לירידה בתפקוד שרירי הנשימה הרי אפשר להמשיך להנשים את החולה באופן חלקי בעזרת הנשמה חודרנית או לא חודרנית.

גמילה מהנשמה

רוב רובם של החולים שהונשמו עקב אי ספיקה נשימתית חריפה נשארים בחיים בעזרת טכנולוגיות שהתפתחו בצורה משמעותית בשני עשורים האחרונים, מתוכם כ-90% נגמלים מההנשמה בקלות יחסית. אולם, כ-10% נשארים מונשמים לזמן ממושך והוגדרו כחולים המונשמים כרוניים. מספר שיטות גמילה נבדקו וחלק מאותם חולים שהוגדרו מונשמים כרוניים נגמלו מהנשמה תוך זמן יותר ממושך. לאחרונה, התפרסמו מספר עבודות על שיטת גמילה בחולה המונשם הכרוני וחלק יותר משמעותי מחולים אלו נגמלו ואף שוחררו מבית החולים. לפי גישה זו יש לתרגל ולחזק את שרירי הנשימה תוך כדי גמילה.

שיקום נשימתי בטיפול נמרץ של החולה המונשם הכרוני

בשנים האחרונות, נפתחו מספר גדול של מחלקות לטיפול נמרץ לחולה המונשם הכרוני. במחלקות אלו משתמשים בשיקום נשימתי ובשיטות גמילה מתקדמות עם הצלחה די טובה בגמילת החולים. החשיבות בקיום מחלקות אלו קיבלה תאוצה בעולם כולו ולאחרונה הוקם צוות מדענים (Task force) אשר חיבר מאמר עמדה והמלצות לגישה לחולים במחלקות. במחלקות אלו החולה מקבל טיפול רב מקצועי ולפי המלצות משרד הבריאות יש חובה לנסות לגמול כל חולה במחלקות אלו.

הנשמה לא חודרנית

כפי שכבר הוזכר, אפשר להנשים חולה באי ספיקה נשימתית כרונית דרך מסכה או בצורה של הנשמה בלחץ שלילי.

שיטת הלחץ השלילי פותחה לראשונה ע"י Emerson בתקופת מגפת הפוליו כאשר היה צורך להנשים מאות ואלפי מבוגרים, ילדים ותינוקות. זה נעשה בעזרת ריאת הברזל. מאז חל שיפור ושדרוג משמעותי של מכונות ההנשמה שעובדות על לחץ שלילי כאשר כיום המכשיר מותאם מעל בית החזה ונותן גם לחץ שלילי וגם חיובי דבר המשחרר את הפנים.

לפי סטטיסטיקה שנערכה במספר מדינות באירופה, השימוש בהנשמה לא חודרנית, בעיקר זו בעזרת מסכה (NPPV), הוא השיטה המועדפת ויותר רופאים בוחרים בשיטה זו עבור המטופלים שלהם.

טיפולי בית בחולה המונשם

התפתחות הטכנולוגיות הנשימתיות ומכונות ההנשמה הביתיות מאפשרת לחולים עם אי ספיקה נשימתית כרונית, שמצבם הקליני יציב אך זקוקים להנשמה חלקית או מלאה (ברוב המקרים הנשמה לא חודרנית) להשתחרר לאשפוז בית נשימתי. כלומר, כל הטיפול הרב מקצועי נעשה בבית החולה. דבר זה מאפשר שיפור משמעותי באיכות החיים של החולה ומשפחתו. כמובן שיש צורך במעקב, בהדרכה ובהקפדה על טיפול יעיל וטוב בבית החולה.

לחולה המונשם בבית יש איכות חיים טובה משמעותית מזה שבבית החולים ועלות הטיפול בו יכולה להיות כמעט מחצית מעלות הטיפול בחולה זה בבית החולים. לכן אפשר להמליץ שבמידה וקיימים התנאים לטפל בחולה בבית זאת האופציה הרצויה לכולם בעיקר לחולה.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמו 24 תגובות

      Array
(
  [0] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 19718
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => יפעת קרלמן
      [comment_author_email] => ifatkrelman@gmail.com
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 79.179.60.233
      [comment_date] => 2016-09-20 15:37:13
      [comment_date_gmt] => 2016-09-20 12:37:13
      [comment_content] => שלום בת אל,

יש בבית חולים רעות מחלקה לילדים מונשמים. תוכלי ליצור עמנו קשר 1700700204 לפרטים נוספים.

יפעת
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/53.0.2785.116 Safari/537.36
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 19716
      [user_id] => 18
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [1] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 19716
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => בתאל שרעבי
      [comment_author_email] => batel0708@walla.com
      [comment_author_url] => https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1157460080994465/
      [comment_author_IP] => 80.246.130.11
      [comment_date] => 2016-09-16 10:29:55
      [comment_date_gmt] => 2016-09-16 07:29:55
      [comment_content] => הבת שלי תינוקת בת חצי שנה מונשמת דרך הגרון העם יש מחלקה של ילדים מונשמים אצלכם או שזה מבוגרים לילדים ביחד תודה רבה
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => Mozilla/5.0 (Linux; U; Android 4.4.4; he-il; HM NOTE 1S Build/KTU84P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Version/4.0 Chrome/46.0.2490.85 Mobile Safari/537.36 XiaoMi/MiuiBrowser/2.1.1
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [2] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 19599
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => יפעת קרלמן
      [comment_author_email] => ifatkrelman@gmail.com
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 109.67.202.82
      [comment_date] => 2016-03-06 09:25:41
      [comment_date_gmt] => 2016-03-06 07:25:41
      [comment_content] => רפי שלום,

בביטוח לאומי אין כפל גמלאות -אדם שהגיע לגיל זקנה ומקבל קצבת שירותים מיוחדים ונמצא במקביל זכאי גם לגמלת סיעוד יצטרך לבחור בין שתי הקצבאות.

יפעת
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/48.0.2564.116 Safari/537.36
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 18
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [3] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 19598
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => רפי שוקר
      [comment_author_email] => rgshuker@gmail.com
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 79.177.164.149
      [comment_date] => 2016-03-05 08:58:36
      [comment_date_gmt] => 2016-03-05 06:58:36
      [comment_content] => אשה נכה מניוון שרירים בת 65 נעשתה עכשיו גם מונשמת ובקרוב תעבור לגור בביתה. היא מקבלת את כל קצבאות הנכות, כולל שירותים מיוחדים. האם היא זכאית לתוספת קצבת סיעוד ?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/48.0.2564.116 Safari/537.36
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [4] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13239
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => ד"ר ספיר אלכסנדר מנהל מחלקת מונשמים מנהל שירותים גריאטריים קהילתיים מרכז רפואי "רעות"
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2015-02-16 10:25:59
      [comment_date_gmt] => 2015-02-16 10:25:59
      [comment_content] => רגינה שלום, 
החלטה לגבי אופי וקצב תהליך גמילה מטראכיוסטומה – בידיים של צוות מקצועי המטפל בחולה בלבד.
למרות שקיימים "כללים " והנחיות כלליות בקשר לתהליך גמילה ,יש להדגיש , שהנושא הוא מאוד אינדיבידואלי , דורש היכרות צמודה עם המטופל , מעקב בין שלבים חייב להיות תואם פרטני לכל מטופל ומטופל , הרפואה היא כלל לא חשבון , זו ממש אומנות , במיוחד בקשר לתהליכים האלה כמו גמילה מהנשמה וטראכיוסטומה .
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [5] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13238
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => רגינה
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2015-02-07 10:12:44
      [comment_date_gmt] => 2015-02-07 10:12:44
      [comment_content] => שלום,לאמא שלי רוצים להתחיל תהליך גמילה מטרכאוסטום ע"י החלפה של קוטר ממספר 6 ל4
שאלה שלי האם קיים עוד קוטר הקטן יותר ממספר 4 כדי שהסגירה תהיה הדרגתית?
אמי לא בבית חולים,רוצים להחליף לה למספר 4 ובאותו היום לשחרר הביתה,האם זה בסדר?אך עושים את התהליך אצלכם במרכז רפואי?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [6] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13237
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => מיכל אברהם, עו"ס רעות-משפחה מטפלת
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-09-12 08:52:06
      [comment_date_gmt] => 2012-09-12 08:52:06
      [comment_content] => לצערי לא ניתן כרגע להשיג את תגובתה של כותבת המאמר ד"ר דיצה גרוס.
עד כמה שידוע לי,חולה מונשם כדאי שיעבור לאשפוז במחלקת מונשמים ומשם ,אם יהיו התנאים לכך ,תעשה הכנה לשיקום נשימתי בבית.בכל מקרה ,כל פרוצדורה שכזו חייבת להיעשות באמצעות קופת החולים של אמא!
איחולי בריאות והצלחה לאמא
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [7] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13236
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => רם
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-09-09 21:43:32
      [comment_date_gmt] => 2012-09-09 21:43:32
      [comment_content] => שלום, אמי עברה לפני שבוע ניתוח להחלפת שני מסתמין ופרוצדורת מייז (אבלציה). בתום ששה ימים היא עדיין מורדמת ומונשמת. האם שיקום נשימתי של חולה שעבר ניתוח כזה יכול להיעשות בבית?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [8] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13235
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => רותי- מרכז מידע רעות אשל
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-04-09 19:28:08
      [comment_date_gmt] => 2012-04-09 19:28:08
      [comment_content] => שלום חיים,

העברנו את שאלתך לגורמים המקצועיים העוסקים בתחום .

כדי להשיב לך תשובה ענינית, דרושים פרטים לנו פרטים, כמו מאיזו מחלה כרונית סובל אביך, על איזה רקע,

האם מדובר באי ספיקת לב או גורם אחר. האם יש לו טרכאוסטום?

אם תהיה מעונין להעביר לנו סיכום מחלה אפשר יהיה לבדוק אם יש סיכוי לתהליך של גמילה.

 

בברכה

רותי

מרכז מידע רעות אשל
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [9] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13234
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => חיים שמעון
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-04-03 22:59:48
      [comment_date_gmt] => 2012-04-03 22:59:48
      [comment_content] => אבי כבר שלושה שבועות מונשם עקב מחלת ריאות כרונית ניסו כמה פעמים לגמול אותו אבל ללא הצלחה האם יש פתרון של ניתוח או משהו דומה תודה
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [10] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13233
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => מכל אברהם,עו"ס 'רעות משפחה מטפלת'
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-02-05 12:34:37
      [comment_date_gmt] => 2012-02-05 12:34:37
      [comment_content] => יפית 
אני מתארת לעצמי שאתם במצב לא פשוט וההמתנה מאוד קשה.
אני מציעה לך לפנות למרכז מידע רעות אשל בטלפון
1700700204 בהצלחה.
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [11] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13232
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => יפית
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-02-05 11:27:31
      [comment_date_gmt] => 2012-02-05 11:27:31
      [comment_content] => היי,
מה עושים כשממתינים כבר חודש לשיקום נשימתי?
אמא שלי ממתינה כבר חודש לשיקום ב3 מקומות שונים (אחד מהם זה רעות) ולא מתפנה מקום. המצב הנפשי שלה מדרדר כי היא נמצאת בחדר מוניטורים בפנימית בבי"ח וכל רגע נפטר שם חולה והיא בסה"כ אישה צעירה בת 53 והיא זקוקה לשיקום נשימתי ופיזי. כל רגע שהיא שם אני מרגישה שאני מאבדת אותה.
האם קיים שיקום פרטי, אני כבר מוכנה לקחת הלוואה ולהכניס אותה למקום שצריך לשלם כסף עבורו, העיקר שהיא תצא משם. ההמתנה מייגעת עבודה בעיקר וגם עבורנו. אנחנו מרגישים שכל רגע שהיא שוכבת שם בבית חולים זה ביזבוז זמן.יש תחושה שהיא כרגע מספיק חזקה להשתקם ואנחנו מפחדים לאבד את זה. היא כבר פעמיים היתה בטיפול נמרץ. בפעם השניה בגלל המתנה ארוכה לשיקום... מה עושים? יש פתרונות אחרים? הצעות אחרות שיכולות לזרז את השיקום?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [12] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13231
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => יוכי
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2012-01-30 20:09:17
      [comment_date_gmt] => 2012-01-30 20:09:17
      [comment_content] => שלום, האם יש תוכניות אימוני סבולת לילדים מונשמים ניידים עם טראכוסטמי?? ואם כן היכן ניתן להשיג חומר על כך?
תודה מראש
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [13] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13230
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => נינט
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2011-12-14 12:00:09
      [comment_date_gmt] => 2011-12-14 12:00:09
      [comment_content] => לי לא עזר הרבה אני עצמי .מונשמת שמחוברת למכונת הנשמה 24 שעות ביממה בבית עם עובדת זרה אני מאוד ממליצה.
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [14] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13229
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => עמנואל
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2011-11-23 11:31:35
      [comment_date_gmt] => 2011-11-23 11:31:35
      [comment_content] => דבר ראשון תודה על מאמר מצויין .
אמא מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ בהדסה עין כרם ,היא מונשמת ע"י צינור לכלי הנשימה לא טרקו היתה מורדמת כיום היא מונשמת אך לא מורדמת היא ערנית ומבינה כל משקורה סביבה .
יש לה בעיה קשה בראות שחלקה הגדול נובע מנזקי אישון .לפני כשבוע עברה צינטור (בלון להרחבת שסתום ) בהצלחה .
אני מודעג שלא מצליחים לגמול אותה מהמכונה ואני מבין שהזמן לא עובד לטובתנו .האם יש איזה שהו הערכה כמה זמן אפשר להחזיק חולה מחובר בצורה זו והאם ישנה איזה שהו סטטיסטיקה בנושא
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [15] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13228
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => מיכל אברהם,עו"ס
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2011-03-27 12:39:22
      [comment_date_gmt] => 2011-03-27 12:39:22
      [comment_content] => בתאל,לא ניתן להבין משאלתך איזה סוג שיקום החולה צריך ואיפה בצפון הוא נמצא.
אני מציעה לכם לפנות לקופת החולים בשאלה זו.
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [16] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13227
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => בתאל
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2011-03-24 15:40:17
      [comment_date_gmt] => 2011-03-24 15:40:17
      [comment_content] => הייתי מעוניינת לדעת היכן יש בה"ח שיקומי נשימתי באזור הצפון?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [17] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13226
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => מיכל אברהם,עו"ס
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2010-03-09 19:44:14
      [comment_date_gmt] => 2010-03-09 19:44:14
      [comment_content] => תשובתה של ענת יפידוף-מהלת הסיעוד במרכז רפואי רעות:
השאלה אינה ברורה לגמרי. אם השאלה היא על חולה מונשם כרוני שנמצא בבית או מתעתד להיות בבית.בכל מקרה התשובה היא:

יכולה להיות מטפלת או עובדת זרה שהוכשרה לטפל בחולה קרי לעשות לו שאיבות מהקנה והנשמה באמבו, ולקבל גיבוי מצוות של טיפולי בית של קופת החולים. יש כמובן הסדרים שונים עם הקופות השונות. אפשר לקבל גם במרכז רפואי רעות את השרות הזה. העזרה היא של 24 שעות ביום, 7 ימים בשבוע.

אם החולה אינו מונשם אלא רק נעזר בחמצן הוא אינו זקוק להשגחה צמודה אלא רק לסיוע במידת הצורך.
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [18] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13225
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => אייל
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2010-03-02 12:56:20
      [comment_date_gmt] => 2010-03-02 12:56:20
      [comment_content] => האם מטופל נשימתי כוני שהתחבר אליו צינורית בקנה יצטרך אחות צמודה לטיפול בביתו?
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [19] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13224
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => דורון
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2009-08-03 16:06:11
      [comment_date_gmt] => 2009-08-03 16:06:11
      [comment_content] => חוהשלום ותודה על פנייתך. באתר מצויים כיום מאמרים שונים בנושאים הקשורים למימדים הנפשיים הכרוכים בזקנה ובהתמודדות עמה ובכלל זה מאמרים הקשורים בדכאון, חרדה, מצוקות רגשיות בעקבות מחלות שונות וכו. כמו כן ישנה התייחסות במאמרים שונים לעניין הפעילות הגופנית. עם זאת מאמרים נוספים מצטרפים לאתר בכל שבוע ובהחלט צפויים מאמרים נוספים בנושאים שהזכרת. בהצלחה.
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [20] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13223
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => דורון
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2009-08-03 16:06:04
      [comment_date_gmt] => 2009-08-03 16:06:04
      [comment_content] => חוהשלום ותודה על פנייתך. באתר מצויים כיום מאמרים שונים בנושאים הקשורים למימדים הנפשיים הכרוכים בזקנה ובהתמודדות עמה ובכלל זה מאמרים הקשורים בדכאון, חרדה, מצוקות רגשיות בעקבות מחלות שונות וכו. כמו כן ישנה התייחסות במאמרים שונים לעניין הפעילות הגופנית. עם זאת מאמרים נוספים מצטרפים לאתר בכל שבוע ובהחלט צפויים מאמרים נוספים בנושאים שהזכרת. בהצלחה.
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [21] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13222
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => חוה
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2009-08-03 11:30:33
      [comment_date_gmt] => 2009-08-03 11:30:33
      [comment_content] => הייתי שמחה לו הייתה גם יותר התייחסות לשיקום הנפשי אצל הקשיש. למשל בנושא השפעת פעילות גופנית על שיפור דיכאון וחרדה. תודה
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [22] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13221
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => דר' דיצה גרוס
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2009-05-18 15:23:23
      [comment_date_gmt] => 2009-05-18 15:23:23
      [comment_content] => לפי מה שידוע כיום יש כ 350חולים מונשמים מלא בארץ ובנוסף יש יותר מ 1000 המונשמים בעזרת BIPAP מלא או חלקית חודרני או לא חודרני
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

  [23] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 13220
      [comment_post_ID] => 5461
      [comment_author] => מונשמים בבית
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2009-05-14 19:05:01
      [comment_date_gmt] => 2009-05-14 19:05:01
      [comment_content] => מי יודע כמה מונשמים בהנשמה מלאה יש כיום בבתים במדינת ישראל
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

)
    
 1. רגינה, 7.2.15

  שינוי קוטר של טרכאוסטום לפני הוצאתה לגמרי
  שלום,לאמא שלי רוצים להתחיל תהליך גמילה מטרכאוסטום ע"י החלפה של קוטר ממספר 6 ל4
  שאלה שלי האם קיים עוד קוטר הקטן יותר ממספר 4 כדי שהסגירה תהיה הדרגתית?
  אמי לא בבית חולים,רוצים להחליף לה למספר 4 ובאותו היום לשחרר הביתה,האם זה בסדר?אך עושים את התהליך אצלכם במרכז רפואי?

 2. ד\"ר ספיר אלכסנדר מנהל מחלקת מונשמים מנהל שירותים גריאטריים קהילתיים מרכז רפואי \"רעות\", 16.2.15

  תגובה לרגינה
  רגינה שלום,
  החלטה לגבי אופי וקצב תהליך גמילה מטראכיוסטומה – בידיים של צוות מקצועי המטפל בחולה בלבד.
  למרות שקיימים "כללים " והנחיות כלליות בקשר לתהליך גמילה ,יש להדגיש , שהנושא הוא מאוד אינדיבידואלי , דורש היכרות צמודה עם המטופל , מעקב בין שלבים חייב להיות תואם פרטני לכל מטופל ומטופל , הרפואה היא כלל לא חשבון , זו ממש אומנות , במיוחד בקשר לתהליכים האלה כמו גמילה מהנשמה וטראכיוסטומה .

 3. רפי שוקר, 5.3.16

  אשה נכה מניוון שרירים בת 65 נעשתה עכשיו גם מונשמת ובקרוב תעבור לגור בביתה. היא מקבלת את כל קצבאות הנכות, כולל שירותים מיוחדים. האם היא זכאית לתוספת קצבת סיעוד ?

 4. יפעת קרלמן, 6.3.16

  רפי שלום,

  בביטוח לאומי אין כפל גמלאות -אדם שהגיע לגיל זקנה ומקבל קצבת שירותים מיוחדים ונמצא במקביל זכאי גם לגמלת סיעוד יצטרך לבחור בין שתי הקצבאות.

  יפעת

 5. בתאל שרעבי, 16.9.16

  הבת שלי תינוקת בת חצי שנה מונשמת דרך הגרון העם יש מחלקה של ילדים מונשמים אצלכם או שזה מבוגרים לילדים ביחד תודה רבה

  1. יפעת קרלמן, 20.9.16

   שלום בת אל,

   יש בבית חולים רעות מחלקה לילדים מונשמים. תוכלי ליצור עמנו קשר 1700700204 לפרטים נוספים.

   יפעת

השאר תגובה