יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  שיקום לאחר תאונת דרכים

  מה עושים במקרה של תאונות דרכים ומי מממן את ההוצאות הרפואיות של נפגעי תאונות דרכים?

  עודכן לאחרונה:27/03/22

  טיפול רפואי מיידי לאחר תאונות דרכים

  לאחר תאונות דרכים, מומלץ לפנות אל חדר המיון הקרוב למקום התאונה. חשוב לציין כי הבדיקות והטיפולים בחדר המיון ישולמו ע"י חברת הביטוח זאת לאחר מסירת אישור המשטרה לבית החולים. על הנפגע להודיע בהזדמנות ראשונה כי הגיע למיון לאחר תאונת דרכים. הפנייה לחדר מיון לאחר התאונה חשובה לשם איתור פגיעות וחבלות, גם אם נראה שלא נגרם כל נזק ברור ובולט לעין.

  במהלך הטיפול הרפואי יש להקפיד ולהעלות בפני הרופאים את כל הכאבים והמגבלות מהם הנפגע סובל גם אם אלה נראים ככאבים קלים ולא משמעותיים.

  הפעולות שיש לנקוט מיד לאחר התרחשות התאונה

  1. סמוך ככל האפשר למועד התאונה מומלץ להודיע למשטרה ולקבל אישור משטרה על תאונת דרכים. בתאונה בה לא הייתה התערבות משטרה, יש להקפיד ולקבל את הפרטים הבאים: המועד והמקום בו התרחשה תאונת הדרכים, פרטי הרכבים המעורבים בתאונה, שמות ותעודת זהות של הנהגים המעורבים, רישיון רכב, רישיון נהיגה, מספר פוליסת ביטוח ומספר רכב. במידה ובמקום התאונה היו עדים מומלץ לקבל את פרטיהם האישיים ומספר טלפון, מייד לאחר מכן רצוי לפנות למשטרה ולדווח על התאונה.
  2. מייד לאחר התאונה רצוי לפנות לחדר מיון ולעבור בדיקה רפואית מקיפה שכן חלק מהפגיעות בתאונות הדרכים אינן מורגשות על ידי הנפגע באופן מיידי ואינן נראות כפגיעות קשות, אך, לעתים, סובלים נפגעים מפגיעות ומדימומים פנימיים שעלולים להסב לנפגע נזקים חמורים ואף לגרום למוות.
  3. לאחר סיום הטיפול בבית החולים רצוי להמשיך ולבצע את הטיפולים והמעקבים הנדרשים בקופת החולים.
  4. איסוף מידע ומסמכים לצורכי המשפט. לעתים טוען הנפגע כי לאחר התאונה נותרה לו נכות או מגבלה גופנית אחרת. ככלל, הדרך להוכחת טענה זו היא על ידי מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט. על מנת שימונה מומחה רפואי, על הנפגע להציג מסמכים רפואיים כגון: תיק בית חולים, טופס שחרור ממיון, ביקורים אצל רופאים, תוצאות של בדיקות, טיפולים וכיו"ב.
  5. חשוב לשמור ולאסוף קבלות על ההוצאות הנלוות כגון: הוצאות נסיעה, הוצאות בגין רכישת תרופות, חניה, ציוד רפואי, עזרת צד ג' וכד', את פירוט ההוצאות  יש להעביר לעורך דין המטפל בתביעה על מנת שידרוש החזר בגינן במסגרת התביעה. במקרה של תאונת דרכים כמשמעה בחוק, אין משמעות לשאלה מי אשם בתאונה. במקרה של פגיעה וטיפול רפואי החוק מחייב את הגוף המבטח לשלם את הוצאות הטיפול.

  תהליך השיקום לאחר תאונות דרכים

  עם התרחשות תאונת דרכים או קבלת הודעה על מעורבות בן המשפחה בתאונה, תצטרך המשפחה ללוות את הנפגע בהליך השיקום הצפוי לו, לעתים עתיד התהליך להמשך שנים רבות, ובמהלכו נדרשים כוחות נפש רבים הן מצד הנפגע והן מצד המשפחה התומכת.

  מי מטפל בכיסוי ההוצאות הרפואיות?

  נפגע בתאונת דרכים זכאי לקבל טיפול רפואי ראשוני במימון חברת הביטוח. הטיפול הראשוני ייעשה ע"י צוות מגן דוד אדום במקום התאונה אם הוזמן הצוות.

  בכל הנוגע להוצאות רפואיות, טיפולים, תרופות ואביזרי שיקום, חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע  כי שירותי הבריאות יינתנו לפי סל שירותי הבריאות בתחום טיפול רפואי אמבולטורי כולל טיפול  נפשי, אשפוז ושיקום רפואי. אספקת תרופות, פיזיותרפיה וכיוצא באלה.

  בכל מקרה זכאי תובע במקרה של תאונת דרכים לקבל החזרים עבור כל ההוצאות הרפואיות ששילם וישלם בעתיד בגין פגיעתו ונכותו, לרבות רופאים מומחים, תרופות שאינן בסל, בדיקות וכו'.

  מה עושים אם לנפגע אין כסף לשלם עבור הוצאות רפואיות?

  נפגע לאחר תאונת דרכים יכול להגיש לחברת הביטוח בקשה לתשלום תכוף. תשלום תכוף הוא הליך ביניים זמני, שמטרתו היא סיוע מיידי כאשר נגרמת מצוקה כלכלית עקב תאונת דרכים. מטרתו של הליך זה היא מתן "עזרה ראשונה" לנפגע בתאונה, על ידי מתן תשלומים לצורך טיפול רפואי וסיעוד ברמה שתשקף את צרכיו תוך שמירה על רמת החיים שהייתה לו לפני התאונה וזאת עד להכרעה בתיק העיקרי. כדי שנפגע יהיה זכאי לתשלום תכוף, די בכך שבית המשפט יחליט כי לכאורה הוא זכאי לפיצויים.

  (תמונה להמחשה צילום: גיל דור)
  בעיות יציבה

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן