יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק

  לאיזה שיקום זכאי מטופל לאחר ניתוח החלפת מפרק?

  עודכן לאחרונה:27/03/22

  מהו ניתוח החלפת מפרק?

  בניתוח החלפת מפרק, הרופא מחליף מפרק חולה, כואב ובלתי מתפקד, שמצבו התדרדר כתוצאה מדלקת מפרקים, משחיקה או ממחלה אחרת, במפרק מלאכותי המאפשר המשך תפקוד.

  לפני ביצוע הניתוח עובר החולה הערכה כללית באשר למצבו הבריאותי. אצל חולים זקנים ייבדק גם תפקוד הלב וייערכו בדיקות דם ושתן, תיערך בדיקה לזיהוי סוג דם לצורך עירוי דם אם יהיה צורך בכך. לפני הניתוח האורתופד יערוך למפרק החולה בדיקות הדמיה מקיפות לצורך הכנת מפרק מלאכותי בגודל המתאים לגופו של החולה.

  בניתוח החלפת מפרק המנתח מסיר את ראשי העצמות המתחברות במפרק ושותל במקומן תותבים מלאכותיים. תותבים אלה עשויים לרוב ממתכת ומפוליאתילן ויש גם תותבים ששטח הפנים שלהם מצופה בחומר קרמי. התותבים מוחדרים אל חלל העצם ולעתים נעשה שימוש בדבק פולימרי לצורך חיזוק החיבור. ניתוח החלפת מפרקים הוא ניתוח הנעשה בהרדמה מלאה או אזורית.

  שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק

  בד"כ לאחר הניתוח, החולה מועבר למחלקה לאשפוז ואחר כך מופנה לשיקום. במידת הצורך, בהתאם להנחיות הרופא, יזדקק החולה לאביזר לניידות– כיסא גלגלים, הליכון או קביים. קיימים מקרים בהם הרופא קובע הגבלות לאחר הניתוח- כמו איסור דריכה או הגבלת תנועה, למרות זאת החולה יופנה לשיקום באשפוז, ויש להתחיל טיפול שיקומי מוקדם מאוד לאחר ההתאוששות מהניתוח ובדרך כלל כבר מספר ימים לאחריו.

  במקרים שבהם קופת חולים לא מאשרת שיקום יש לפנות לנציבת קבילות הציבור במשרד הבריאות.

  לקראת חזרה הביתה לאחר ניתוח החלפת מפרק

  כדאי להיערך מראש לקראת חזרה הביתה לאחר ניתוח החלפת מפרק. רצוי להתאים את הבית כך שיהיה ניתן להתנייד בבית עם אביזר הליכה, לפנות חוטי חשמל וטלפון, להרים שטיחים ולהזיז רהיטים מהמעברים בבית. רצוי להתקין ידיות ומאחזים בשירותים ובמקלחת. חשוב לקחת בחשבון שיתכן ואחרי הניתוח האדם יזדקק לעזרה של מטפלת. אם יש צורך, פנו לביטוח לאומי בתביעה לגמלת חוק סיעוד והיערכו לסייע לאדם בעת שובו הביתה.

   

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן