לוגו דף הבית JDC

שינויים פסיכולוגים בזקנה

מהם השינויים הנפשיים המתרחשים בזקנה?

מאת:  מיכל אברהם, עו"ס / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-14/01/16
א א א
נושאים:
תקציר:תהליך ההזדקנות טומן בחובו אתגרים רבים. יכולת ההתמודדות עם שינויים, מעברים, חולי, אבדנים, פרידות, ירידה בתפקודים, התלות באחר ובקבלת עזרה מהסביבה, תלויה במידה רבה בין היתר בכוחות הנפשיים של האדם. בריאות נפשית חיובית חשובה להסתגלות לזיקנה והיא חלק בלתי נפרד מהבריאות הכללית

תהליך ההזדקנות טומן בחובו אתגרים רבים. יכולת ההתמודדות עם שינויים, מעברים, חולי, אבדנים, פרידות, ירידה בתפקודים, התלות באחר ובקבלת עזרה מהסביבה, תלויה במידה רבה בין היתר בכוחות הנפשיים של האדם. בריאות נפשית חיובית חשובה להסתגלות לזיקנה והיא חלק בלתי נפרד מהבריאות הכללית.

האם בזקנה חל שינוי בהתנהגות החברתית- פסיכולוגית של האדם?

  • ביחס לסביבה :בגיל הזקנה היחס של האדם לסביבה משתנה. עם בצעירותו רצה לפלס דרך, לתפוס את מקומו בחברה, לראות ולהיראות, בעת זקנה האדם נוטה יותר להיות "נחבא אל הכלים", להמנע ממאבקים, להתאים את עצמו לסביבה, לנסות לרצות ולעמוד בציפיות של אחרים. בגיל זקנה חשוב לאדם למצא את המקום הבטוח שלו, להמנע מתחרויות, להיות זהיר ולשמור על "פרופיל נמוך" על מנת להגן על עצמו מדחיה ומתחושת כישלון.

  • שינויים בתחושת הביטחון: בזקנה האדם פחות בטוח בעצמו,השינויים הפיזיים והסביבתיים שהוא חווה, הקשיים החדשים שהוא נתקל בהם גורמים לכך שביטחונו העצמי מתערער והוא כבר לא בטוח ביכולתו לעמוד במשימות כפי שהיה רגיל עד עכשיו. החשש משינויים לא צפויים ואי הודאות לגבי העתיד גורמים לאדם לחוסר שקט וחרדה שמתישים אותו ומפריעים לו להתמודד בהצלחה עם ארועי היומיום. אדם המתמודד בצורה יעילה עם חרדות ומתחים יוכל להתמודד בצורה יעילה יותר עם תהליך ההזדקות.

  • נוקשות: עם עליית הגיל מתגבר הקושי להסתגל לשינויים, נראה כי מתוך חשש מהלא נודע נוטה האדם המזדקן באופן טבעי להצמד למוכר ולבטוח יותר, לדבוק בדעות,בצורות התנהלות, באורח חיים שאליו היה רגיל ומאוד מתקשה ליזום שינויים ולהסתגל אליהם. מאחר וההזדקנות זהו תהליך שהשינויים בו רבים ונוגעים בכל תחומי החיים, אדם שיהיה פתוח לרעיונות ולשינויים יהיה לו יותר קל להסתגל לזקנה.

  • סגירת מעגלים והשלמה: בעת הזקנה האדם נוטה להרהר רבות בסיפור חייו, בקונפליקטים לא פתורים ומשקעים שנשא עד עכשיו. החזרה המודעת בזיכרון לארועים אלו היא בעצם הזדמנות לבחון את המשקעים מחדש, מתוך פרספקטיבה של סיפור חיים כולל ובכך להביא להשלמה עם הארועים ופתירתם בתחושתו האישית של האדם.תפיסה סובייקטיבית חיובית של האדם את סיפורי חייו תשאיר אותו עם תחושת הצלחה והשג ותתן לו כוח להתמודד באותה מידה של הצלחה גם אם האתגרים שבהזדקנות.

כיום מגדירים בריאות נפשית במידת ההתמודדות של האדם עם המציאות המשתנה. אין ספק שהשינויים הנפשיים וההתנהגותיים מקשים על האדם להתמודד עם האתגרים הרבים המתרחשים בזקנתו. גמישות רגשית, הסתגלות לשינויים ומציאת ענין בפעילויות ובסדר יום חדש יעזרו לזקן לשמור על בריאותו להנות מאיכות חיים בזקנה.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה