לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

שינויים פסיכולוגים בזיקנה

מהם השינויים הנפשיים המתרחשים בזיקנה?

מאת:  מיכל אברהם, עו"ס/ משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-05/08/19
א א א
נושאים:
תקציר:תהליך ההזדקנות טומן בחובו אתגרים רבים. בריאות נפשית חיובית חשובה להסתגלות לזיקנה והיא חלק בלתי נפרד מהבריאות הכללית.

תהליך ההזדקנות טומן בחובו אתגרים רבים. יכולת ההתמודדות עם שינויים, מעברים, חולי, אובדנים, פרידות, ירידה בתפקודים, התלות באחר ובקבלת עזרה מהסביבה, תלויה במידה רבה בין היתר בכוחות הנפשיים של האדם. בריאות נפשית חיובית חשובה להסתגלות לזיקנה והיא חלק בלתי נפרד מהבריאות הכללית.

שינויים בהתנהגות החברתית-פסיכולוגית של האדם בגיל הזיקנה

  • שינויים ביחס לסביבה: בגיל הזיקנה היחס של האדם לסביבה משתנה. עם בצעירותו רצה לפלס דרך, לתפוס את מקומו בחברה, לראות ולהיראות, בעת זיקנה האדם נוטה יותר להיות "נחבא אל הכלים", להימנע ממאבקים, להתאים את עצמו לסביבה, לנסות לרצות ולעמוד בציפיות של אחרים. בגיל זיקנה חשוב לאדם למצוא את המקום הבטוח שלו, להמנע מתחרויות, להיות זהיר ולשמור על "פרופיל נמוך" על מנת להגן על עצמו מדחייה ומתחושת כישלון.

  • שינויים בתחושת הביטחון: בזיקנה האדם פחות בטוח בעצמו, השינויים הפיזיים והסביבתיים שהוא חווה, הקשיים החדשים שהוא נתקל בהם, גורמים לכך שביטחונו העצמי מתערער והוא כבר לא בטוח ביכולתו לעמוד במשימות כפי שהיה רגיל עד עכשיו. החשש משינויים לא צפויים ואי הוודאות לגבי העתיד גורמים לאדם לחוסר שקט וחרדה שמתישים אותו ומפריעים לו להתמודד בהצלחה עם ארועי היום-יום. אדם המתמודד בצורה יעילה עם חרדות ומתחים יוכל להתמודד בצורה יעילה יותר עם תהליך ההזדקנות.

  • נוקשות: עם עליית הגיל מתגבר הקושי להסתגל לשינויים, נראה כי מתוך חשש מהלא נודע נוטה האדם המזדקן באופן טבעי להיצמד למוכר ולבטוח יותר, לדבוק בדעות, בצורות התנהלות, באורח חיים שאליו היה רגיל, ומאוד מתקשה ליזום שינויים ולהסתגל אליהם. מאחר וההזדקנות היא תהליך שהשינויים בו רבים ונוגעים בכל תחומי החיים, לאדם שיהיה פתוח לרעיונות ולשינויים יהיה יותר קל להסתגל לזיקנה.

  • סגירת מעגלים והשלמה: בעת הזיקנה האדם נוטה להרהר רבות בסיפור חייו, בקונפליקטים לא פתורים ומשקעים שנשא עד עכשיו. החזרה המודעת בזיכרון לארועים אלו היא בעצם הזדמנות לבחון את המשקעים מחדש, מתוך פרספקטיבה של סיפור חיים כולל, ובכך להביא להשלמה עם הארועים ופתירתם בתחושתו האישית של האדם. תפיסה סובייקטיבית חיובית של האדם את סיפורי חייו תשאיר אותו עם תחושת הצלחה והישג ותיתן לו כוח להתמודד באותה מידה של הצלחה גם עם האתגרים שבהזדקנות.

כיום, מגדירים בריאות נפשית כמידת ההתמודדות של האדם עם המציאות המשתנה. אין ספק שהשינויים הנפשיים וההתנהגותיים מקשים על האדם להתמודד עם האתגרים הרבים המתרחשים בזקנתו. גמישות רגשית, הסתגלות לשינויים ומציאת עניין בפעילויות ובסדר יום חדש יעזרו לזקן לשמור על בריאותו ליהנות מאיכות חיים בזיקנה.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה