יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  רשלנות רפואית

  מקרי הרשלנות הרפואית הנפוצים ומה ניתן לעשות על מנת לזכות בפיצויים במקרה הצורך

  עודכן לאחרונה:03/08/22

  שאלות המאמר
  מקרים נפוצים של רשלנות רפואית
  איך מוכיחים רשלנות רפואית ולמי פונים?
  סוגי פיצויים אפשריים לרשלנות רפואית

  רשלנות רפואית הינה מתן שירותים רפואיים תוך אי שמירה על רמת הזהירות המתבקשת, וכתוצאה מכך גרימת נזק למטופל. מי שנפגע בעקבות רשלנות רפואית, זכאי לפיצויים כספים אם יצליח להוכיח שהנזקים שנגרמו לו היו נמנעים אם היה זוכה לטיפול רפואי הולם. נמצא כי זקנים נמצאים ברמת סיכון גבוהה לרשלנות רפואית.

  מקרים נפוצים של רשלנות רפואית

  המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית מתרחשים כתוצאה ממספר סיבות:

  1. אבחונים רפואיים מוטעים.
  2. רשלנות באבחון גידולים סרטניים או אי אבחונם במועד.
  3. רשלנות באבחון מחלות שונות.
  4. טעויות בפיענוח תוצאות בדיקות.
  5. אי הפניה במקרה הצורך לבדיקות נוספות.
  6. רשלנות ברישום מרשמי תרופות.
  7. רשלנות רפואית בתהליך הלידה.
  8. פגיעה עצבית במהלך ניתוח.
  9. התרשלות מצד רופא משפחה.

  איך מוכיחים רשלנות רפואית ולמי פונים?

  מדי שנה מוגשות ברחבי העולם כ-3,5 מיליון תביעות בגין רשלנות רפואית. תביעות אלה משויכות לדיני נזיקין. חשוב לדעת כי גם אם בית המשפט מצא כי הרשלנות אינה תוצאה של כוונה לפגיעה בזדון מצד הרופא, הוא יוכל לפסוק על תשלום פיצויים לתובע.
  בשנת 1996 נחקק בישראל חוק זכויות החולה המגדיר מהן הזכויות בטיפול רפואי. מאז יישום החוק חל שינוי מהותי בפסיקת בתי משפט בתביעות שעוסקות ברשלנות רפואית. בהתאם לכך, הורחבה אחריותם של הרופאים והמוסדות הרפואיים על המטופלים ולחולים ניתנת הגנה רחבה יותר מבעבר.
  במקרה של רשלנות רפואית יש להגיש תביעת פיצויים נגד הגורם הרפואי שאחראי לאותה רשלנות. ניתן לכלול בתביעה גם את המוסד הרפואי בו העניק הרופא את הטיפול הרשלני. את התביעה מומלץ להגיש על ידי עורך דין שמתמחה בתחום הרשלנות הרפואית.

  בתביעה חייב להיות ביסוס לטענות, בפרט לגבי הקשר הסיבתי שבין הטיפול הרפואי לבין הנזק שנגרם. רק כך יכול בית המשפט להעריך את הנזק שנגרם ולאמוד את גובה הפיצויים שמגיעים לנתבע. לצורך כך יש לצרף לתביעה ממצאים של בדיקות רפואיות, אבחונים של רופאים מומחים וכדומה.

  סוגי פיצויים אפשריים לרשלנות רפואית

  בית המשפט קובע אם אכן הייתה רשלנות רפואית ובוחן את כל הנזקים שנגרמו לתובע כתוצאה מהרשלנות הרפואית. נזקים אלה מתייחסים למגבלות תפקודיות, לפגיעה ביכולת להתפרנס וכו'. לאחר מכן משקלל בית המשפט את סך הפגיעות וקובע את גובה הפיצויים המגיעים לתובע ואת סוג הפיצויים. קיימים מספר פיצויים אפשריים במקרה של תביעה בגין רשלנות רפואית:

  1. פיצויים בגין נזקי גוף– תביעה כזו נתמכת בחוות דעת רפואית. הרופא המומחה שכתב את חוות הדעת מדרג את חומרת הנזק בהתאם לאחוזי נכות שקבועים בתקנות הביטוח הלאומי. כל פגיעה מוגדרת באחוזי נכות מסוימים, אותם מתרגם בית המשפט לפיצוי כספי. במקרה של פיצויי נזקי גוף נלקחים בחשבון גם גילו של התובע. לדוגמה, אם מדובר באדם צעיר, שכתוצאה מהרשלנות הרפואית הפך לנכה לכל חייו, יש סיכוי שהוא יזכה לפיצויים גבוהים מאלה שייקבעו לאדם המבוגר ממנו.
  2. פיצויים בגין הפסד השתכרות– מחושבים על פי השכר שהתובע הפסיד בתקופה שבה לא יכל לעבוד כתוצאה מהנזק שנגרם לו. כמו כן מחושבים הפסדי שכר עתידיים בעקבות אותו נזק. במקרים כאלה מתייחס בית המשפט גם לנזקי גוף שעשויים למנוע מהתובע לחזור לעבודתו ולהשתכר כפי שהשתכר לפני המקרה.
  3. הוצאות רפואית–  הוצאות כספיות עבור טיפולים רפואיים שנאלץ התובע לעבור בשל הנזק שנגרם לו, לרבות מכשור רפואי, תרופות, בדיקות שונות שעליו לעבור בעקבות זאת וכו'. על התובע להציג בבית המשפט מסמכים שמעידים על הוצאות שהוציא וחישוב הוצאות עתידיות.
  4. נסיעות– עלויות של נסיעות לטיפולים רפואיים או בדיקות שנאלץ החולה לעבור בעקבות הנזק שנגרם לו.
  5. התאמת דיור– במידה והרשלנות הרפואית גרמה למצב בו התובע לא יוכל להמשיך להתגורר בבית שבו הוא מתגורר, משום שזה אינו מתאים עוד לצרכיו, ניתן לדרוש פיצוי לצורך התאמת הבית לצרכיו של החולה.
  6. עזרת הזולת– אם התובע נאלץ בעקבות הפגיעה להיעזר במטפל או בבני משפחה על מנת לבצע פעולות יום-יומיות בסיסיות כמו אכילה או רחצה, הוא יכול לדרוש פיצויים על כך.
  7. כאב וסבל– כאב וסבל שנגרמים לתובע כתוצאה מרשלנות רפואית קשה מאוד לאמוד בכסף. בעיקרון, ככל שהגיל של התובע צעיר יותר והפגיעה קשה יותר יעלה גובה הפיצויים שייפסקו לו.

  לסיכום, מקרים של רשלנות במתן טיפול רפואי או בדיקה רפואית, מתרחשים מדי יום. לפעמים, מדובר בנזקים זמניים החולפים ללא צורך בהתערבות כלשהי, אולם, יש מקרים שבהם הנזק הוא קשה ובלתי הפיך. בכל מקרה של חשש לרשלנות רפואית מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום על מנת למצות את זכותכם לפיצוי הולם.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן