לוגו דף הבית JDC
לקבלת ייעוץ בחינם –  1-700-700-204

קצבת ניידות חודשית

מוגבל בניידות, בין אם הוא בעל רכב או לא, זכאי לקבל קצבה להשתתפות בהוצאות הניידות שלו

מאת:  מערכת האתר
עודכן לאחרונה ב-19/11/19
א א א
נושאים:
תקציר:מי שמקבל קצבה לשירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי ומתקיימים אצלו גם תנאי הזכאות לקצבת הטבות בניידות יצטרך לבחור בין הקצבאות.

 

מוגבל בניידות שעומד בתנאי הזכאות זכאי לקבל קצבה שמיועדת להשתתפות בהוצאות הניידות שלו בין אם יש ברשותו רכב או לא. כאשר המרחק בין בית המוגבל למקום עבודתו עולה על 40 ק"מ תשולם תוספת לקצבה לצורך השתתפות בהוצאות הנסיעה הנוספות.

שיעורי קצבת הניידות והתוספת מתעדכנים על פי ההתייקרויות בביטוח הרכב, במחירי הדלק ובמחירי התיקונים והאחזקה של כלי הרכב, כאשר ההתייקרות מגיעה לפחות ל-4% ובכל מקרה ב-1 בינואר בכל שנה.

 

תנאי זכאות לקצבה לבעל רכב

קצבת ניידות לבעל רכב שנרכש עם הלוואה עומדת: שם המוגבל בניידות חייב להופיע ברישיון הרכב. ניתן להוסיף לרישיון בעלים נוספים כקרוב משפחה או אפוטרופוס שגרים בבניין בו מתגורר המוגבל בניידות או בבניין שהמרחק בינו לבית המוגבל אינו עולה על 1500 מטר בקו אווירי.

קצבת ניידות לבעל רכב שנרכש ללא הלוואה עומדת: שם המוגבל בניידות לא חייב להופיע על רישיון הרכב. הבעלות יכולה להיות על שם הורה לקטין, אפוטרופוס או בן/ בת זוג של המוגבל בניידות.

תוספת לקצבת ניידות: מוגבלים בניידות בעלי רכב, שהמרחק מביתם למקום עבודתם וחזרה הוא לפחות 40 ק"מ, זכאים לתוספת לקצבת הניידות בתנאי שעבדו לפחות 6 חודשים רצופים לפני הגשת הבקשה לקצבה ושהם נוסעים בקביעות לעבודתם עם רכבם.

קצבת ניידות לרכב משותף: שני מוגבלים או יותר שהם בעלי אותו רכב יכולים להיות זכאים לקצבת ניידות לרכב משותף בתנאי שהם קרובי משפחה ועונים על אחד מהתנאים:
– אם רק לאחד מהם יש רישיון נהיגה או שאין להם כלל רישיון נהיגה והם מעוניינים שמורשה נהיגה משותף ינהג עבורם – עליהם להתגורר באותה דירה.
– אם לשניהם יש רישיון נהיגה – עליהם להתגורר באותו בניין.

 

תנאי זכאות לקצבה לחסר רכב

קצבת ניידות לחסר רכב מיועדת להשתתפות בהוצאות הניידות של המוגבל בניידות שאין ברשותו ובבעלותו רכב. בתנאים מסוימים משולמת הקצבה לחסר רכב גם למי שיש בבעלותו רכב אך הוא מושבת.

 

הגשת תביעה לקצבת ניידות ותשלום

קצבת הניידות משולמת החל ב-1 בחודש בו הגיש מוגבל הניידות לוועדה הרפואית את הבקשה לבדיקה רפואית ובתנאי שאת התביעה לקצבת ניידות הוא הגיש למוסד לביטוח לאומי בתוך חודשיים מהיום בו נשלחה אליו ההודעה על החלטת הוועדה הרפואית. אם התביעה לקצבה הוגשה לאחר שחלפו חודשיים מהיום שנשלחה למוגבל הניידות ההודעה על החלטת הוועדה הרפואית תשולם לו הקצבה רטרואקטיבית בעד תקופה של חודשיים שקדמו לחודש בו הוגשה התביעה לביטוח הלאומי.

 

כפל קצבאות

מי שמקבל קצבה לשירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי ומתקיימים אצלו גם תנאי הזכאות לקצבת הטבות בניידות יצטרך לבחור בין הקצבאות.

מוגבל בניידות שזכאי לקצבה לשירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי יוכל לקבל הטבות לפי הסכם הניידות אם הוא זכאי לגמלה לשירותים מיוחדים בשיעור של לפחות 100% או שנקבעו לו 100% מוגבלות בניידות או שוועדה רפואית קבעה כי הוא זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו.

 

 

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה