לוגו דף הבית JDC

פצעי לחץ – גורמים, טיפול ומניעה

מהם פצעי לחץ, כיצד ניתן למנוע אותם ולטפל בהם

מאת:  דן רונן / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-30/03/16
א א א
נושאים:
תקציר:פצעי לחץ שנגרמים כתוצאה מישיבה או שכיבה ממושכת עלולים להוביל לנזקים בלתי הפיכים במידה ולא יטופלו נכון

חולים רבים ואנשים מבוגרים נוטים להישאר זמן רב באותה תנוחה בשל חוסר יכולת לזוז. בעוד אנשים בריאים יכולים לנער את היד או הרגל ולהחזיר את אספקת החמצן לאיבר הרדום, אנשים חולים לעיתים, לא מסוגלים לעשות זאת. במקרים אלה עלולים להיווצר אצלם פצעים שנגרמים כתוצאה מחוסר תנועה, פצעים שנקראים "פצעי לחץ".

מהם פצעי לחץ?

פצעי לחץ הם פצעים פתוחים בעור, שנגרמים עקב פעולות ממושכות או חוזרות של הפעלת כוח על אותו שטח עור. במקרים אלה, ישנו איבר בגוף שסופג את מרבית משקל הגוף היושב או השוכב וכאשר הגוף לא נמצא בתנועה במשך זמן של כשעתיים, עלול, להתפתח פצע לחץ. הפצעים מופיעים ברוב המקרים בפלג הגוף התחתון, כאשר חלקם הגדול מופיע באיזור האגן, וכן בקרסוליים, מרפקים, עמוד השדרה והברכיים. פצעי לחץ שלא מטופלים עלולים לגרום לזיהומים פנימיים ובהעדר טיפול, עלולים לגרום למוות.

מהם הגורמים הנפוצים לפצעי לחץ?

הגורמים הנפוצים לפצעי לחץ קשורים ללחץ רקמות גוף כנגד חפץ עליו אנו יושבים או שוכבים. סדין, מזרון, כסא או כסא גלגלים יכולים לגרום לפצע לחץ במידה והחולה יושב או שוכב עליהם זמן רב מבלי שהופכים אותו ומבלי שהחפץ מותאם היטב לגופו. במקרה שאנשים נמצאים בכסא גלגלים שאינו מותאם להם הם קשורים ברתמות שעלולות ליצור מאמץ "גזירה", בו הם נמשכים לשני כיוונים נגדיים, מה שגורם גם כן לפצעי לחץ.  בעיות כגון: ירידה בכמות החלבונים או היחלשות המערכת החיסונית תורמים גם לעלייה במספר זיהומים והיווצרות הבצקות. לכן, כל מי שמטפל בחולה שנמצא בשכיבה או ישיבה ממושכת, חייב להזיזו ולהתאים את החפץ בו הוא שוכב או יושב למידותיו.

מדוע זקנים סיעודיים מהווים את קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לפצעי לחץ?

קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לפצעי לחץ היא אנשים שחלה אצלם פגיעה במערכת החיסונית. דבר זה קורה במיוחד לזקנים סיעודיים שבריאותם הדרדרה והם נמצאים רוב היום במצב של ישיבה בכסא או שכיבה במיטה. הם לא יכולים לזוז לבד ולא תמיד מרגישים את הנמק שנוצר. חשבו לרגע על מקרה בו היד שלכם "נרדמת" – אתם תעשו הכל כדי "להעיר" אותה מיד. במקרה של זקנים סיעודיים, לא רק שלעיתים הם לא יכולים לנער את היד, ישנם מקרים בהם לא מרגישים שהיא נרדמה. בנוסף, פצעי לחץ נגרמים גם בשל מצבו של העור- בגיל הזקנה העור עבה פחות וקצב התחדשותו איטי הרבה יותר.

מהם הסוגים השונים של פצעי הלחץ?

פצעי הלחץ מחולקים לשני סוגים עיקריים – חריפיים וכרוניים. פצעים חריפים הם פצעים שעוברים ומתרפאים בתוך מספר ימים, לעתים תוך טיפול רפואי נכון ולעתים אפילו מתרפאים מעצמם. פצעים חריפים נגרמים כתוצאה מכוויות שמש או כוויות מדברים חמים וכן פציעות וחתכים שנגרמים עקב ניתוח. במקרים אלה ניתן להשתמש בתכשירים שמקלים על הכאב, ניתן לשטוף במים ולחכות מספר ימים עד שהפצע יעבור.
פצעים כרוניים הם פצעים קשים יותר הנמשכים לאורך זמן והם אלו שנגרמים כתוצאה משכיבה או ישיבה ממושכת.

כיצד ניתן למנוע פצעי לחץ?

פצעי לחץ ניתנים למניעה בעזרת טיפול נכון וגם בעזרת חפצים שמקלים על החולה. עלינו לדאוג להזיז אותו ולשנות את תנוחת שכיבתו, לכל היותר כל שעתיים. בנוסף, יש להשכיב את החולה במיטה בזווית שלא עולה על 30 מעלות, לשמור על ההיגיינה שלו ועל העור שלו מפני רטיבות וחומציות. בנוסף, עלינו לזכור שחשוב גם לבדוק את גופו של החולה ולראות האם יש עליו סימנים שלא ראינו בעבר.

אמצעי נוסף למניעת פצעי לחץ הוא בעזרת חפצים שמטרתם להקל על העור את משקל הגוף. כריות לישיבה ומזרני ביצים לשכיבה הם מוצרים מומלצים ונוחים במיוחד. כמו כן, על מנת להקל על הישיבה כדאי לקנות כסא שמשענתו מוטה בזוית של 30 מעלות ובמקרה של כסא גלגלים – להתאים את מערכת ההושבה ושחרור הלחצים מהישבן ע"י מערכת מנופים שמשכיבה את החולה על גבו.

כיצד ניתן לטפל בפצעי לחץ?

הטיפול בפצעי לחץ עלול להיות ארוך ומורכב. פצע שנוצר תוך שעתיים עלול ללוות את החולה זמן רב ונדרש לטפל בו במשך זמן רב. הטיפול יכול להיעשות במספר דרכים, בבית או בבית החולים. הדרך היא להפחית ככל האפשר את הלחץ הקיים על הפצע ולשם כך יש לשנות את התנוחה בה שוכב או יושב החולה וכן לדאוג לו לתזונה נכונה של חלבונים ומתן תרופות אנטיביוטיות. כמו כן ניתן לבצע בבית טיפול של חבישת פצעים בואקום, בעזרת מכשיר שנקרא VAC, מכשיר קטן שמפעיל לחץ קבוע על הפצע ושואף ממנו את ההפרשות. המכשיר מסייע להפחית את הבצקת ומשפר את זרימת החמצן והדם לפצע. במהלך הטיפול החולה חייב להיות מחובר למכשיר במשך 22 שעות ביום, לזמן של עד כחודש.

כדאי להתייעץ ולבקש מאנשי הטיפול המטפלים בהוריכם הדגמה של הפעולות הנ"ל שיכולות לעיתים למנוע הווצרות או החמרה של פצעי הלחץ. במקרים שיש מטפל/ת דרך חוק סיעוד של הביטוח הלאומי או עובד זר , יש צורך להנחות גם אותם לגבי הפעולות היומיומיות הנדרשות להמנעות הווצרותם של פצעי לחץ.

לרשימת סניפי "יד שרה" ו"עזר מציון" הקישו כאן

עוד באותו הנושא:

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה