יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  פצעי לחץ – גורמים, טיפול ומניעה

  מהם פצעי לחץ, כיצד ניתן למנוע אותם ולטפל בהם?

  עודכן לאחרונה:04/08/22

  חולים רבים ואנשים מבוגרים נוטים להישאר זמן רב באותה תנוחה בשל חוסר יכולת לזוז. בעוד אנשים בריאים יכולים לנער את היד או הרגל ולהחזיר את אספקת החמצן לאיבר הרדום, אנשים חולים, לעתים, לא מסוגלים לעשות זאת. במקרים אלה עלולים להיווצר אצלם פצעים שנגרמים כתוצאה מחוסר תנועה, ונקראים פצעי לחץ.

  מהם פצעי לחץ?

  פצעי לחץ הם פצעים פתוחים בעור, שנגרמים עקב פעולות ממושכות או חוזרות של הפעלת כוח על אותו שטח עור. במקרים אלה, ישנו איבר בגוף שסופג את מרבית משקל הגוף היושב או השוכב וכאשר הגוף לא נמצא בתנועה במשך זמן של כשעתיים, עלול, להתפתח פצע לחץ. הפצעים מופיעים ברוב המקרים בפלג הגוף התחתון, כאשר חלקם הגדול מופיע באזור האגן, וכן בקרסוליים, במרפקים, בעמוד השדרה והברכיים. פצעי לחץ שלא מטופלים עלולים לגרום לזיהומים פנימיים ובהיעדר טיפול, עלולים לגרום למוות.

  מהם הגורמים הנפוצים לפצעי לחץ?

  הגורמים הנפוצים לפצעי לחץ קשורים ללחץ רקמות גוף כנגד חפץ עליו אנו יושבים או שוכבים. סדין, מזרן, כיסא או כיסא גלגלים יכולים לגרום לפצע לחץ במידה והחולה יושב או שוכב עליהם זמן רב מבלי שהופכים אותו ומבלי שהחפץ מותאם היטב לגופו. במקרה שאנשים נמצאים בכיסא גלגלים שאינו מותאם להם הם קשורים ברתמות שעלולות ליצור מאמץ "גזירה", בו הם נמשכים לשני כיוונים נגדיים, מה שגורם גם כן לפצעי לחץ. בעיות כגון: ירידה בכמות החלבונים או היחלשות המערכת החיסונית תורמים גם לעלייה במספר זיהומים והיווצרות הבצקות. לכן, כל מי שמטפל בחולה שנמצא בשכיבה או בישיבה ממושכת, חייב להזיזו ולהתאים את החפץ בו הוא שוכב או יושב למידותיו.

  מדוע זקנים סיעודיים מהווים את קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לפצעי לחץ?

  קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לפצעי לחץ היא אנשים שחלה אצלם פגיעה במערכת החיסונית. דבר זה קורה במיוחד לזקנים סיעודיים שבריאותם התדרדרה והם נמצאים רוב היום במצב של ישיבה בכיסא או שכיבה במיטה. הם לא יכולים לזוז לבד ולא תמיד מרגישים את הנמק שנוצר. חשבו לרגע על מקרה בו היד שלכם "נרדמת" – אתם תעשו הכל כדי "להעיר" אותה מיד. במקרה של זקנים סיעודיים, לא רק שלעתים הם לא יכולים לנער את היד, ישנם מקרים בהם הם לא מרגישים שהיא נרדמה. בנוסף, פצעי לחץ נגרמים גם בשל מצבו של העור- בגיל הזיקנה העור עבה פחות וקצב התחדשותו אטי הרבה יותר.

  מהם הסוגים השונים של פצעי הלחץ?

  פצעי הלחץ מחולקים לשני סוגים עיקריים– חריפים וכרוניים. פצעים חריפים הם פצעים שעוברים ומתרפאים בתוך מספר ימים, לעתים תוך טיפול רפואי נכון ולעתים אפילו מתרפאים מעצמם. פצעים חריפים נגרמים כתוצאה מכוויות שמש או כוויות מדברים חמים וכן פציעות וחתכים שנגרמים עקב ניתוח. במקרים אלה ניתן להשתמש בתכשירים שמקלים על הכאב, ניתן לשטוף במים ולחכות מספר ימים עד שהפצע יעבור.
  פצעים כרוניים הם פצעים קשים יותר הנמשכים לאורך זמן והם אלו שנגרמים כתוצאה משכיבה או ישיבה ממושכת.

  כיצד ניתן למנוע פצעי לחץ?

  פצעי לחץ ניתנים למניעה בעזרת טיפול נכון וגם בעזרת חפצים שמקלים על החולה. עלינו לדאוג להזיז אותו ולשנות את תנוחת שכיבתו, לכל היותר כל שעתיים. בנוסף, יש להשכיב את החולה במיטה בזווית שלא עולה על 30 מעלות, לשמור על ההיגיינה שלו ועל העור שלו מפני רטיבות וחומציות. בנוסף, עלינו לזכור שחשוב גם לבדוק את גופו של החולה ולראות האם יש עליו סימנים שלא ראינו בעבר.

  אמצעי נוסף למניעת פצעי לחץ הוא בעזרת חפצים שמטרתם להקל על העור את משקל הגוף. כריות לישיבה ומזרני ביצים לשכיבה הם מוצרים מומלצים ונוחים במיוחד. כמו כן, על מנת להקל על הישיבה כדאי לקנות כיסא שמשענתו מוטה בזווית של 30 מעלות ובמקרה של כיסא גלגלים להתאים את מערכת ההושבה ושחרור הלחצים מהישבן ע"י מערכת מנופים שמשכיבה את החולה על גבו.

  כיצד ניתן לטפל בפצעי לחץ?

  הטיפול בפצעי לחץ עלול להיות ארוך ומורכב. פצע שנוצר תוך שעתיים עלול ללוות את החולה זמן רב ונדרש לטפל בו במשך זמן רב. הטיפול יכול להיעשות במספר דרכים, בבית או בבית החולים. הדרך היא להפחית ככל האפשר את הלחץ הקיים על הפצע ולשם כך יש לשנות את התנוחה בה שוכב או יושב החולה וכן לדאוג לו לתזונה נכונה של חלבונים ומתן תרופות אנטיביוטיות. כמו כן ניתן לבצע בבית טיפול של חבישת פצעים בוואקום, בעזרת מכשיר שנקרא VAC – מכשיר קטן שמפעיל לחץ קבוע על הפצע ושואב ממנו את ההפרשות. המכשיר מסייע להפחית את הבצקת ומשפר את זרימת החמצן והדם לפצע. במהלך הטיפול החולה חייב להיות מחובר למכשיר במשך 22 שעות ביום, לזמן של עד כחודש.

  כדאי להתייעץ ולבקש מאנשי הטיפול המטפלים בהוריכם הדגמה של הפעולות הנ"ל שיכולות לעתים למנוע היווצרות או החמרה של פצעי הלחץ. במקרים שיש מטפל/ ת דרך חוק סיעוד של הביטוח הלאומי או עובד זר , יש צורך להנחות גם אותם לגבי הפעולות היום-יומיות הנדרשות להימנעות היווצרותם של פצעי לחץ.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   

  פצעי לחץ

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן