יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  פיזיותרפיה בזיקנה

  מטרות הטיפול הפיזיותרפי הן שיפור ושימור עצמאות תפקודית, מניעה ושליטה בכאב, נכות או מוגבלות וקידום בריאות פיזית ונפשית

  עודכן לאחרונה:27/03/22

  פיזיותרפיה היא מקצוע פארא-רפואי, כלומר, מקצוע בעל בסיס מדעי הקשור בטיפול רפואי אישי באדם, אך העוסק בו אינו רופא. מטרת הפיזיותרפיה לסייע בשיקום, באבחון ובשיפור בעיות פיזיולוגיות הפוגעות בתנועה ובתפקוד. מטרותיו של הטיפול הפיזיותרפי הן שיפור ושימור עצמאות תפקודית וביצועי הגוף, מניעת כאב, שליטה בכאב, בנכות או במוגבלות וקידום בריאות פיזית ונפשית. הפיזיותרפיה מתבוננת על גוף האדם כמכלול, ודרך הבנה רחבה של אופן התנועה של הגוף היא ניגשת לפתור את הבעיה התפקודית המסוימת עליה מדווח המטופל.

  אילו תת-תחומים קיימים בפיזיותרפיה?

  הטיפול הפיזיותרפי חולש על מגוון רחב של תחומים ומערכות פיזיולוגיות ומתאים למטופלים בגילים שונים, מינקות ועד זיקנה. הפיזיותרפיה מתחלקת לששה תחומים עיקריים: פיזיותרפיית לב-ריאה, פיזיותרפיה לגיל הזהב, פיזיותרפיה התפתחותית, פיזיותרפיה אורתופדית (שיקום אורתופדי), פיזיותרפיה נוירולוגית ופיזיותרפיה למערכי הכסות (מערכת האיברים המכסה את הגוף ובעיקר העור).

  באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה?

  סוגי הפיזיותרפיה השונים מטפלים בבעיות שונות הפוגעות ביכולת התפקוד והתנועה.

  לאחר טראומה, כגון תאונת דרכים, נפילה או ניתוח (החלפת מפרקים או כריתת איברים), פיזיותרפיה אורתופדית עשויה לסייע בטיפול בכאבים ובשיקום יכולת התנועה. בעיות אורתופדיות נוספות כגון כאבי גב וברכיים, דלקות פרקים, אוסטיאופורוזיס ועוד מגיבות גם הן לטיפול פיזיותרפי. בפגיעות נוירולוגיות כגון שבץ, פרקינסון וטרשת נפוצה, הפיזיותרפיה מהווה חלק חשוב בתהליך השיקומי, וכך גם במחלות ובפגיעות במערכת הלב-ריאה, כגון התקף לב, ניתוח מעקפים ודלקת ריאות.

  שיטות הטיפול המקובלות בפיזיותרפיה

  בפיזיותרפיה נעשה שימוש במגוון שיטות המסייעות למערכות הגוף השונות להגיע לתפקוד אופטימאלי.

  השיטה הוותיקה ביותר היא הפיזיותרפיה הידנית, בה הפיזיותרפיסט מבצע תמרונים להנעת המפרקים, עיסויים, טכניקות מגע, חימום וקירור, אלקטרו-תרפיה (תרפיה בעזרת מכשור אלקטרוני) ועוד.

  לעומת השיטה הידנית, שיטה נוספת, הנקראת שיטת מקנזי, מתמקדת בטיפול ללא מגע או במעט מגע, באמצעות תרגילי כפיפה ופשיטה של עמוד השדרה.

  המגמה בפיזיותרפיה כיום היא שילוב של טיפול ידני עם מתן תרגילים רפואיים שונים (לימוד שימוש בשרירי הגוף, שיווי משקל, שימוש בטווח התנועה של הגפיים וכדומה) ותרגילי התעמלות כגון פילאטיס או יוגה.

  חשיבות הפיזיותרפיה בגיל הזהב

  עם הזדקנות הגוף, תפקוד המערכות השונות מתדרדר. רבות מהמחלות או המוגבלויות שפיזיותרפיה מטפלת בהן נפוצות יותר אצל זקנים. טיפול הפיזיותרפיה מסייע בבעיות ביציבה ובשיווי המשקל, בשליטה על הסוגרים, בשיקום יכולת התנועה לאחר ניתוחי החלפת מפרקים (לרוב צוואר הירך), ובשיקום חולי אלצהיימר. הטיפול ניתן גם להקלה בכאבים ולשיפור סיבולת לב-ריאה.
  להפרעות מסוימות השכיחות אצל זקנים, כגון בעיות יציבה או הליכה, לא קיים טיפול תרופתי, ולפיכך פיזיותרפיה היא פתרון כמעט בלעדי עבורן. טיפולי פיזיותרפיה ניתנים בכל בתי החולים וקופות החולים וניתן גם לפנות למטפל פרטי מוסמך. מרכזי יום מספקים טיפולים פיזיותרפים עבור זקנים הזקוקים להם, וכך גם חלק מבתי האבות. קבלת שירותי פיזיותרפיה לא סותרת תביעה חדשה או המשך קבלת שירותי טיפול בבית מכוח חוק סיעוד שמפעיל הביטוח הלאומי ולהם זכאים זקנים שנמצאו מתקשים בתפקודי היום-יום.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  (תמונה להמחשה צילום בני דויטש)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן