יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  פטור וזיכוי ממס הכנסה למטפלים בזקן

  רשות המסים בישראל מעניקה פטור ממס לנכים, לעיוורים ולמטפלים בבני משפחה הנמצאים במוסד

  עודכן לאחרונה:02/08/22

  כאשר מישהו מבני המשפחה שלנו נזקק לעזרה טיפולית, עולות וצפות דאגות רבות בנוגע למחלתו, לסביבתו, ולאיכות הטיפול לו הוא נזקק. טיפולים שונים לנכים, לעיוורים ולבני משפחה הנמצאים במוסד כרוכים בעלות גבוהה שאינה נמצאת בכל כיס. על מנת להקל על הוצאות הבריאות של נכים, עיוורים, ומטפלים בבני משפחה הנמצאים במוסד מעניקות מדינת ישראל ורשות המסים בישראל הטבות מס מיוחדות בכל תקרות המס השונות לזכאים לכך.

  מי זכאי לפטור ממס הכנסה?

  הזכאים לפטור ממס הכנסה הם: עיוורים, נכים בשיעור של 100%, נכים בשיעור של 90% נכות מפגיעות באיברים לפי חישוב מיוחד, נכה שנקבעה לו נכות צמיתה בשיעור העולה על 89% לפי חישוב מיוחד. פטור חל על נכות רפואית בלבד ולא על נכות תפקודית. הפטור ניתן רק אם תקופת הנכות הכוללת, עולה על 184 יום עד לתקרת הכנסה המתעדכנת מידי שנה. התקרה שונה אם מדובר בהכנסה מיגיעה אישית כמו משכורת, הכנסה מעסק ועוד או כשמדובר בהכנסה שאינה מיגיעה אישית כמו ריבית, שכר דירה ועוד. יודגש, כי מי שתקופת נכותו הכוללת נקבעה בין יום אחד ל – 184 יום לא יהיה זכאי לפטור בגין הכנסותיו.

   

  חשוב לדעת כי הפטור מתייחס לבעלי נכויות  שונים כגון, ניצולי שואה, נפגעי איבה וטרור, נפגעי עבודה, נפגעי מחלת הגזזת, ועוד. כל מקרה נבדק ונבחן לגופו על פי אחוזי הנכות והרקע של כל אדם נכה. לכן אדם שיש בידיו ראיות רפואיות מכל סוג, שאינן נחשבות ליותר מ–89% נכות רשאי לגשת לוועדה רפואית של מס הכנסה המופעלת על ידי ביטוח לאומי, ולנסות להוריד את רמת המסוי שלו. כמו כן, אדם שהגיש בקשה בעבר ומצבו הבריאותי הוחמר, רשאי להגיש בקשה נוספת המכילה את כל החומר הרפואי המחודש. מס הכנסה מתייחס גם לבקשות רטרואקטיביות על החזרי מס משנת 2002 ואילך. בנוסף, אדם שמעוניין לערער על אחוז הנכות שנקבע לו או לברר את תקרת המס המגיעה לו על פי הכנסתו, יכול לעשות זאת בגלישה פשוטה באתר רשות המסים בישראל, או לברר את הנושאים מול מוקד שירות הלקוחות של ביטוח לאומי (*6050). (לטופס הבקשה לפטור ממס לחצו כאן).

  נקודת זיכוי בעד הוצאות החזקת בן משפחה במוסד סיעודי

  בן משפחה המטפל בזקן או בנכה זכאי לנקודת זיכוי ממס הכנסה, הנמדדת על פי הכנסותיו האישיות והוצאותיו עבור הנזקק. רק בן משפחה אחד זכאי להקלות במס בגין טיפול בהורה בזקן או בנכה.

  לפי סעיף 44 לפקודת מס הכנסה, בחישוב הכנסתו החייבת במס של אחד מבני המשפחה שהוא תושב ישראל ושילם בשנת המס בעד החזקתם במוסד מיוחד של בן זוג או הורה שנמצא במצב סיעודי, תשוש נפש, סובל מעיוורון, מחלת נפש או פיגור יותר לו זיכוי ממס של 35% מאותו חלק מהסכומים ששילם העולה על 12.5% מהכנסתו החייבת.

  כמו כן עובד זר המטפל בזקן או בנכה זכאי לפטור מסוים ממס הכנסה הנקבע באופן יחסי למספר החודשים בהם שהה בארץ בשנת המס המדוברת, כל עוד יש בידיו אישור שהייה ואישור עבודה מוסדרים על פי חוק.

  מי זכאי להקלות במס עקב טיפול בזקן הנמצא במוסד?

  מי שאחד מבני משפחתו הקרובים מאושפז במוסד באופן קבוע עקב נכות קשה, פיגור, עיוורון, חוסר שפיות, או שיתוק, זכאי לזיכוי ממס הכנסה בעבור הוצאות ההחזקה במוסד עד כ- 35% מהסכומים שהוצאו שהם מעל 12.5% מהתשלומים הקבועים. הזיכוי מותנה בכך שהכנסתו השנתית החייבת במס של נטול היכולת אינה עולה על 170,000 ש"ח והכנסותיהם של נטול היכולת ובן זוגו אינן עולות על 272,000 ש"ח (נכון לשנת 2020). כמו כן, קשישים מעל גיל 65 שגרים בבית אבות ומשכירים את הדירה שברשותם, זכאים לפטור מס על חלק משכר דירתם.

  מהו אופן הגשת הבקשה?

  במידה והאדם הנזקק או בני משפחתו הקרובה עונים על כל הקריטריונים המצוינים לזכאות לפטור ממס, יש לפנות למשרדי מס ההכנסה באזור המגורים, ולהגיש את המסמכים הבאים:

  טופס 127 – תעודה רפואית שצריכה לכלול פרטים רפואיים ואבחנה ברורה ומדויקת בעברית ומאיזה תאריך אבחנה זו תקפה. את הטופס צריך למלא רופא מומחה (נוירולוג, רופא התפתחותי, פסיכיאטר).

  טופס 116א – בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת (לשכירים).

  מידע לאימות זכות בין המשלם לתובע הזיכוי.

  חשבוניות מקור מהמוסד בו מוחזק הקרוב.

  לערכת הטפסים- לחץ כאן

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי.

  (תמונה להמחשה unsplash)

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן