יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

  קול רעות

  שומרים על לחץ דם תקין בגיל זיקנה

  שמירה על לחץ דם תקין ומאוזן חיונית לבריאותו של האדם המבוגר

  עודכן לאחרונה:31/07/23

  מה זה לחץ דם ולמה חשוב לשמור על ערכים תקינים?

  לחץ דם הינו תופעה פיזיקלית של לחץ נוזלים גבוה בתוך כלי הדם. הוא מאובחן בקלות, באמצעות בדיקות במד לחץ דם, בזמן ישיבה במנוחה. לחץ דם תקין נע בין הערכים 80 ל–120.

  חשוב לשמור על ערכים תקינים של לחץ דם מכיוון שיתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הסיכון המובילים להתפתחות מחלות כלי דם, כמו: מחלת לב, שבץ מוחי ופגיעה בכליות ובראייה. לחץ דם נמדד באמצעות שרוול מדידה, שמחובר למד לחץ. שרוול המדידה ממולא באוויר עד שהלחץ שהוא מפעיל על הזרוע גבוה מלחץ הדם. כך זרימת הדם לעורק הזרוע מופסקת באופן זמני. לחץ הדם נמדד על ידי שני פרמטרים מספריים: המספר הגדול (סיסטולי) שייך ללחץ בעורקים בזמן פעימת הלב, ואילו המספר הקטן (דיאסטולי), מתאר את לחץ הדם בעורקים בין פעימות הלב (בהרפיה).

  לחץ דם נמוך- ערכים וסכנות

  לחץ דם הנחשב נמוך נע בין הערכים 90-60 ולפעמים יכול להגיע לערכים נמוכים יותר. הוא אינו קטלני כמו לחץ הדם הגבוה, אך הוא מחייב התייחסות רפואית. לחץ דם נמוך יכול להיגרם כתוצאה ממכת חום, מהזעת יתר, משלשול, מתזונה לקויה, מחוסר בפעילות גופנית, מבעיות לב, ממחלות כמו תת פעילות של בלוטת התריס ומסוכרת (מאמר מקיף הנוגע לסכרת ניתן למצוא בקישור המצורף: עצות חשובות בנוגע לתזונה נכונה לחולי סוכרת). גם תרופות מסוימות יכולות להוביל ללחץ דם נמוך, וגם מצבי לחץ ומתח לאורך זמן עלולים לגרום לבעיה זו.

  בנוסף, ידוע כי צריכת אלכוהול מובילה ללחץ דם נמוך ואף מחמירה את הבעיה למי שכבר סובל מתופעה זו.

  לחץ דם נמוך מלווה בדרך כלל בתחושת עייפות וחולשה כללית, דופק מהיר, טשטוש בראייה, קשיי ריכוז וכאבי ראש ומעיד לעתים על תזונה לקויה ואנמיה. לחץ דם נמוך אצל קשישים נגרם לפעמים באופן זמני כשקשישים נעים בפתאומיות (כשהם קמים במהירות ממצב של ישיבה, למשל).

  כדי לטפל בבעיה יש לפנות לרופא על מנת לזהות את הסיבות שהובילו למצב. לדוגמה: במידה ולחץ הדם נגרם בשל תרופה או תרופות מסוימות ניתן להחליף את התרופה. בנוסף, מומלצת תזונה בריאה הכוללת את כל אבות המזון. פעילות גופנית סבירה והקפדה על שעות שינה ומנוחה מספקות, עוזרות בטיפול בבעיית לחץ דם נמוך.

  טכניקות של הרפיה יכולות לעזור בהורדת המתח בגוף ובעקבות כך הן משפיעות על לחץ הדם בגוף ויכולות לעזור בפתרון הבעיה.

  לחץ דם גבוה – ערכים וסכנות

  לחץ דם גבוה מופיע בשכיחות גבוהה בגיל מבוגר. הוא נגרם משילוב של גורמים, כמו: שינויים הורמונאליים, שינויים עצביים ושינויים בכלי דם. הוא מופיע ללא סימנים מזהים, וללא טיפול הוא עלול להוביל להתקף לב, לשבץ מוחי, לאי-ספיקת כליות או למחלות של כלי הדם.

  המצב מוגדר כיתר לחץ דם בינוני, כאשר המספר הנמוך הינו בין 104 עד 114 והגדול יותר גדול מ-160. המצב מוגדר כיתר לחץ דם חמור, כאשר המספר הנמוך גדול מ-114 והמספר הגדול, גדול מ-160.

  איזון לחץ דם גבוה חיוני למניעת מחלות כמו מחלות לב ואירועים מוחיים. על כן חשוב לדאוג שאדם הסובל מלחץ דם גבוה יהיה במעקב רציף אצל רופא משפחה ויקבל טיפול תרופתי לאיזון לחץ הדם.

  עצות לשמירה על לחץ דם תקין

  • יש לבצע מעקב לחץ דם לפחות פעם בשנה. בהתאם לתוצאות הבדיקה יקבע אופן המשך המעקב והטיפול. אם כבר אובחנת עם יתר לחץ דם, חשוב במיוחד להקפיד לאורך זמן על נטילת התרופות וביצוע מעקב לפי הוראות הרופא.
  • יש לערוך שינויים בהרגלי התזונה- הפחתת  צריכת המלח, דיאטה נטולת שומן כדי להוריד את רמת הכולסטרול בדם, צמצום בצריכת האלכוהול. גם צריכה של קפה, תה וקולה אינה מומלצת. יש לשמור על משקל תקין ולא לסבול ממשקל עודף. מומלץ לאכול יותר פירות וירקות, להוסיף ויטמינים מסוג C ,E ולצרוך שמן דגים. גם צריכת שום לאורך זמן מועילה לבריאות כלי הדם.
  • מומלץ להפסיק לעשן- כל הפסקה, הפחתה וכמובן גמילה מעישון תורמת משמעותית לאיזון לחץ הדם.
  • חשוב להקפיד על פעילות גופנית יומית סבירה וסדירה, בעיקר הליכה, רכיבה על אופניים ושחייה. בנוסף, מומלץ ללמוד טכניקת הרפייה מרגיעה, המסייעת בהורדת לחצים, התורמים לעלייה בלחץ הדם.
  • למצוא זמן למנוחה במהלך היום.

  המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

  פורסם: 4.3.2014

  (תמונה להמחשה unsplash)
  לחץ דם

   יצירת קשר בנושאי שיקום בביה"ח רעות וזימון תור בלבד. שירותי המענה האנושי בנושא מיצוי זכויות אינם פעילים

   קול רעות

   דילוג לתוכן