לוגו דף הבית JDC

עובד זר בדיור מוגן

האם ניתן לקבל סיוע של מטפל בדיור מוגן?

מאת:  מוריה סמואל / משפחה מטפלת
עודכן לאחרונה ב-05/09/18
א א א
תקציר:כאשר אדם מבוגר מקבל את ההחלטה לעבור לדיור מוגן הוא מקבלה על בסיס הרצון שלו להיות במקום מוגן וטוב, מקום שבו תהיה לו פעילות חברתית המתאימה לו. אך כאשר יש ירידה תפקודית קושי וצורך בעזרה אין תמיכה של מטפל/ת באופן אישי באדם שגר בדיור המוגן. לפעמים ישנו קושי בבישול ברחצה ושאר פעילויות היומיומית השוטפות אך הדיור המוגן אינו מיועד לספק עזרה סיעודית לדייר. לשם כך ישנה אפשרות לקבל עזרה מביטוח לאומי ע"י חוק סיעוד כמו אדם שגר בביתו הפרטי.

האם ניתן לקבל סיוע של מטפל בדיור מוגן?

על פי חוק סיעוד,  אדם שגר בדיור מוגן שווה לאדם שגר בקהילה ולכן יש לו אפשרות לבקש חוק סיעוד ולהיות זכאי לעזרת מטפל אישי לפי מספר השעות שביטוח לאומי יפסוק עבורו. השוני בין הקהילה לבין דיור מוגן הוא, שבעת הבקשה יש צורך שמנהל הדיור המוגן יחתום אף הוא על הבקשה (סעיף 9 בטופס לבקשת חוק סיעוד) ויוציא מכתב בו הוא מפרט כמה הקשיש משלם עבור  שכירת הדירה בדיור המוגן. התשלום אותו משלמים לדיור המוגן נכנס בשקלול של הביטוח הלאומי להכנסות כהוצאה ומפחית מהכנסות הקשיש. אם הקשיש משכיר את דירתו שבה הוא גר עד לכניסתו לדיור המוגן יש צורך להביא העתק של חוזה הדירה בינו לבין שוכר הדירה.

האם ניתן לקבל עזרה של עובד זר בדיור מוגן?

ניתן לקבל עזרה של עובד זר בדיור מוגן בכפוף לאישור צוות ההנהלה בדיור המוגן. כדי לבקש רישיון העסקה לעובד זר צריך לעמוד בקריטריונים של חוק סיעוד ולאחר מכן לבקש רישיון לעובד זר מיחידת הסמך ברשות האוכלוסין וההגירה.

האם מישהו יכול לעזור בפרוצדורה?

כדאי לברר בהנהלת הדיור המוגן האם יש תאגיד או חברת סיעוד שהם יכולים להמליץ עליה, אך בעיקרון, כל חברת סיעוד או תאגיד רשאים להכניס מטפל/ת על פי צרכי הקשיש.

האם הדיור המוגן יכול לגבות כסף עבור עובד זר?

כן, הדיור המוגן רשאי לבקש סכום נוסף לחוזה,  עבור מגורי עובד זר בדירה.

האם לדיור המוגן יש אחריות על הבאת או מציאת העובד הזר?

לא, האחריות על העסקת העובד הזר מוטלת כולה על הקשיש ובני משפחתו, כך גם בעניין משכורת העובד אין השתתפות של הדיור המוגן. אם העובד הזר מעוניין ביום חופש אין לדיור המוגן חובה למצוא מחליף עבורו.

מה הם היתרונות בהבאת עובד זר לדיור מוגן?

היתרון הברור הוא שאדם נשאר במסגרת המוכרת לו שמצד שני ויחד עם זאת , מקבל טיפול אישי וסביבתי על ידי עובד שמיועד עבורו.

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

אין תגובות עדיין

השאר תגובה