ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na

סרטן הפרוסטטה

על סרטן הפרוסטטה (הערמונית) והטיפול בו

עודכן לאחרונה:21/01/20

בכל יום מת בישראל גבר כתוצאה מסרטן הפרוסטטה ומאובחנים ששה מקרים נוספים. עם זאת, סרטן הפרוסטטה נשאר עדיין מחלה שפחות מדברים עליה ופחות מודעים לה. לכן ישנה חשיבות רבה להכיר את המחלה ואת דרכי הטיפול בה.

מהו סרטן הפרוסטטה?

סרטן הפרוסטטה הוא סרטן בבלוטת הפרוסטטה, שנקראת בעברית “ערמונית”. זו בלוטה קטנה בגודל של כשלושה סנטימטרים, שתפקידה לייצר את נוזל הזרע והיא נמצאת באזור האגן, תחת שלפוחית השתן ולפני החלחולת. הבלוטה מקיפה גם חלק מהשופכה הצינורית שמאפשרת את מעבר השתן ואת מעבר נוזל הזרע. במקרה של סרטן התאים הנמצאים בפרוסטטה הופכים לממאירים ובשל מיקומה של הבלוטה, פגיעה בה עלולה לגרום לפגיעה בהטלת שתן ובקיום יחסי מין. המחלה יכולה להתפתח בגוף לאט מאוד ולכן ישנם מקרים רבים בהם אדם לא יידע כי הוא חולה עד שיסבול ממחלה אחרת, שנגרמת כתוצאה מגרורות של סרטן הערמונית.

מהן קבוצות הסיכון לחלות בסרטן הפרוסטטה?

כאמור, מדובר במחלה בה חולים אך ורק גברים. גיל הסיכון מוגדר כגיל 50 ובו מומלץ לכל גבר לעבור בדיקה ולראות האם הוא סובל מהמחלה או לא. כשלושים אחוז מהחולים מאובחנים סביב גיל זה. עם זאת, בישראל, בניגוד למדינות אחרות, לא חלה חובה על הגברים לבצע בדיקה זו ולכן נוצר מצב בו אצל רוב הגברים המבוגרים מעל גיל 80 נמצאים תאים סרטניים בפרוסטטה, גם אם הם אינם מרגישים בתסמינים.

מהם גורמי הסיכון לחלות בסרטן הפרוסטטה?

עדיין לא נמצאו גורמים חד משמעיים למחלה, אך הסברה הרווחת היא שהתפרצות המחלה קשורה בעיקר לגורמים תורשתיים ותזונתיים. אדם שאביו או סבו לקה במחלה, סיכויו לחלות בה כפול. כן נמצא בסיכון אדם שאמו או סבתו חלו בסרטן השחלות או סרטן השד (הסברה היא שמדובר בגנים דומים שגורמים לסוגי הסרטן). בנוסף, תזונה משפיעה מאוד על התפרצות הסרטן וכך נמצאים בסיכון אלו עם כמות גדולה של שומן טראנס בגופם ואלה שסובלים מכמות נמוכה יחסית בגופם של ויטמין E (שנמצא למשל בירקות) ואומגה 3 (שנמצא למשל בדגים).

מהם הסימנים לגילוי סרטן הפרוסטטה?

בשל התפתחותה האטית של המחלה, תסמיניה מתגלים בד”כ רק כעבור זמן רב, לעתים אפילו שנים. התסמינים השכיחים ביותר קשורים להטלת שתן ודומים למצב בו סובל הגבר מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. בין התסמינים – קושי וכאב בזמן הטלת שתן, דם בשתן, עלייה בתדירות מתן השתן ובמיוחד במקרים בהם קמים שוב ושוב בלילה כדי ללכת לשירותים. סרטן הפרוסטטה משפיע גם על קיום יחסי מין ועלולים להיות מקרים של חוסר יכולת להגיע לזקפה, כאב בזמן שפיכת הזרע ובמקרים נדירים מאוד דימום במהלך מגע מיני. בנוסף להשפעות ישירות אלה של הפרוסטטה על חיי היום-יום של הגבר, הסרטן עלול לשלוח גרורות, במיוחד לעצמות, לירכיים ולאגן. במידה ואתם או בני משפחתכם מדווחים על כאבים או אחת מהבעיות הנ”ל יש לגשת מייד לרופא, ולבצע בדיקה.

מהן הבדיקות לגילוי סרטן הפרוסטטה?

ישנן שתי בדיקות שיבצע הרופא על מנת לגלות את סרטן הפרוסטטה. הראשונה היא בדיקה רקטלית, במהלכה יכניס הרופא את אצבעו לפי הטבעת ויבדוק את מצב הערמונית. במידה והיא קשיחה וחלקה, המצב טוב. במידה והיא קשה למגע, יש חשד לסרטן. למרות שמדובר בבדיקה חודרנית ולא הכי נעימה, היא אינה כרוכה בכאב.

בדיקה נוספת שיבצע הרופא היא בדיקת PSA שבודקת את ריכוז חלבון האנטיגן שמיוצר ע”י הערמונית ומצוי באופן טבעי בדם. מדובר בסה”כ בבדיקת דם פשוטה, ובמקרים בהם מתגלה ריכוז PSA גבוה בדם, ייווצר חשד לסרטן הערמונית. חשוב לציין כי שתי הבדיקות אינן חד משמעיות, אך במידה וייתכן חשד למחלה, יועבר החולה לביצוע בדיקות נוספות כגון ביופסיה ואולטרסאונד, למען קבלת תמונה מלאה ומדויקת יותר.

מהן גישות הטיפול הקונבציונאלי לטיפול בסרטן הפרוסטטה?

הטיפול הקונבציונאלי למחלה כולל מעקב, ניתוח לכריתת הבלוטה או הקרנות. עם זאת, עבור כל חולה מומלץ טיפול אחר שמתאים למצבו הבריאותי הכללי וכן לשלב בו נמצא הסרטן שבגופו. כך, למשל, כריתת הבלוטה תסייע בעיקר למי שהסרטן נמצא בשלב מוקדם של התפתחותו ועדיין לא שלח גרורות למקומות אחרים. במקרים של סרטן במצב מתקדם עלולות להישקל גם אפשרויות ניתוח קשות יותר כגון כריתת הערמונית דרך האשכים או דרך השופכה.

 

המידע במאמר זה הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא ואין לראות בו ייעוץ רפואי ו/ או המלצה לטיפול ו/ או תחליף לטיפול.

(תמונה להמחשה unsplash)

ייעוץ חינם וקביעת תור

1-700-700-204*מידע מפורט בטופס יקל עלינו לסייע לך

לעדכן את הקבלות בטרמינל שלהם. מספר התחלה, מספר ע"ר וכו'.na