לוגו דף הבית JDC

סיוע משפטי לזקן ומשפחתו

מאת:  סיגל איל / משפחה מטפלת
א א א
תקציר:זקנים הנתקלים בדילמות משפטיות ואינם יכולים לממן יעוץ משפטי יכולים להעזר בגופים השונים המספקים יעוץ משפטי ואף יצוג לזקנים מיעוטי יכול

זקנים רבים נתקלים לא פעם בסיטואציות משפטיות שונות, בהן הם נזקקים לסיוע משפטי. אלא שפנייה לעו"ד פרטי כרוכה בתשלום גבוה אשר רבים מהזקנים מתקשים לעמוד בו. על כן קמו עמותות ששמו להן למטרה לקדם את זכויותיהם המשפטיות של הזקנים ולסייע להם בסוגיות משפטיות שונות המאפיינות את גיל הזקנה, וכל זאת ללא תשלום.

סוגיות שדורשות סיוע משפטי

אוכלוסיית הזקנים עשויה להזדקק לסיוע משפטי במגוון נושאים:

 • במקרים בהם הזקן אינו מסוגל לנהל את ענייניו באופן עצמאי, יכולה משפחתו לבקש מבית המשפט למנות לו אפוטרופוס. תפקידו של האפוטרופוס לדאוג לטובתו של הזקן, ולקבל בשמו החלטות משפטיות הקשורות לכל ההיבטים בחייו.
 • סיוע משפטי לזקנים החולים במחלה סופנית ומעוניינים באי הארכת חיים. עפ"י חוק החולה הנוטה למות, ניתן לתת הנחיות מקדימות לאי הארכת חיים על ידי עריכת מסמך מתאים (צוואה לחיים).
 • בכל הקשור לצוואות וירושות יש מקרים רבים בהם קיים צורך בסיוע משפטי. זקן שרוצה שרכושו יחולק באופן שונה ממה שמורה חוק הירושה צריך לדאוג לכתוב צוואה.  אם  הזקן מעוניין להוריש את כל רכושו לאחר מותו לעמותה או לגוף כלשהו, עליו לדאוג להכין צוואה מסודרת המורה על כך.
 • מקרים של סכסוך שכנים או סכסוך משפחתי עלולים להוות גם הם סיבה להיעזר בסיוע משפטי. אם לדוגמא, אחד השכנים מאשים שלא בצדק את הזקן בכך שהנזילה בתקרת דירתו נגרמה מפיצוץ בצנרת בביתו של הזקן ודורש פיצויים על כך, יכול הזקן לפנות לבית משפט לתביעות קטנות. גם במקרים בהם  מנוצל הזקן כלכלית, אם על ידי בן משפחה שסוחט אותו או בכל דרך אחרת, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על מנת לבחון את הדרכים למיצוי הדין עם הגורם המתנכל לזקן. בקרב זקנים יש מקרים לא מעטים של תקיפה פיזית, מינית או התעללות מילולית. גם בסיטואציות מהסוג הזה מומלץ מאוד לפנות לסיוע משפטי, על מנת לבחון את הדרכים המשפטיות להפסקת הניצול או ההתעללות בקשיש.
 • זקנים רבים זקוקים לסיוע מול המוסד לביטוח לאומי במימוש זכותם לגמלת חוק סיעוד או במימוש זכאות לקצבאות שונות. במקרים קיצוניים ולאחר פניה לשירותי הרווחה, ניתן לפנות גם לסיוע משפטי ולהתיעץ עם עו"ד.
 • לעיתים, קורה שזקנים שרכשו פוליסות לביטוח סיעודי או ביטוח במקרי מחלה, מתקשים לממש את הפוליסה בעת הצורך ולהתמודד מול חברות הביטוח.במקרים כאלה מומלץ לפנות לסיוע משפטי.

עמותות שמציעות סיוע משפטי לקשיש

מאחר וסיוע משפטי כרוך בתשלום כספי לא מבוטל אשר רבים מהקשישים לא מסוגלים לעמוד בו, הוקמו עמותות המעניקות סיוע כזה  לאוכלוסיית הזקנים. על עמותות אלה נמנות בין השאר 'יד ריבה' , עמותת "המשפט בשירות הזקנה" ועוד.

עמותת 'יד ריבה'

מעניקה לקשיש ייעוץ, סיוע וליווי משפטי בכל הקשור להכרה בזכויותיו המשפטיות והגנה עליהן. השירות ניתן בחינם על ידי עורכי דין. הסיוע נוגע לתחומים כמו: דיני ירושה, בטוח לאומי, דיני משפחה, תביעות כלכליות, סכסוכי שכנים וכו'. במקרה הצורך, מעניקה 'יד ריבה' גם סיוע משפטי לקשישים שנאלצים להתמודד עם תביעות משפטיות שונות. יד ריבה מעניקה ייצוג במקרים של אלימות וניצול כלכלי כלפי קשישים, ובחלק מהסניפים מסייעת בבקשות למינוי אפוטרופסות. קשישים שמרותקים לבית יכולים ליהנות מסיוע משפטי של עמותת 'יד ריבה' באמצעות עורכי דין של העמותה המגיעים לבתיהם של הזקנים. הסיוע כולל גם עובדים סוציאליים מתנדבים המלווים את הקשיש ותומכים בו.

עמותת 'יד ריבה' מקיימת מדי פעם הרצאות בהן מוזמנת אוכלוסיית הקשישים להתוודע לזכויות המשפטיות שלהם.

פניה לעמותת יד ריבה יכולה להעשות באמצעות פורום תמיכה בנושא ייעוץ בנושא צוואות, ירושות ואפוטרופסות

או באתר העמותה 'ידי ריבה'– לחץ כאן

עמותת 'המשפט בשירות הזיקנה'

מעניקה ייעוץ וייצוג משפטי לקשישים. השירות ניתן על ידי עורכי דין מוסמכים. מטרותיה של עמותה זו היא לקדם את זכויות ומעמד הזקנים בישראל, לחנך ולהקנות מידע על זכויות הזקנים בישראל, לשנות את החקיקה בארץ בכל הקשור לזכויות הזקנים, להקים מאגר מידע ממוחשב בתחום הזקנה והמשפט, לפעול לשיתוף פעולה ומעורבות בארגונים ומוסדות שיש להם השפעה על זכויות הזקנים בישראל ובעולם, וכאמור גם להעניק ייעוץ וייצוג משפטי לזקנים באמצעות עורכי דין מוסמכים.

עמותת 'המשפט בשירות הזיקנה' מזמינה זקנים שיש להם שאלות לגבי זכויותיהם החוקיות או סוגיות משפטיות לפנות אליה. לצורך כך יש להיכנס לאתר העמותה, להדפיס טופס הגשת שאלה ולשלוח אותו אל העמותה בדואר, השאלה תיענה בכתב.

לרשימת השירותים הנותנים ייעוץ משפטי הקשו כאן

נבחרת היועצים שלנו

זקוקים למידע נוסף? ייעוץ פרטני
הרשמו כעת לשיחת ייעוץ אחד על אחד
הייעוץ ללא תשלום, כשירות לציבור של עמותת רעות, ואשל ג'וינט ישראל שיחת ייעוץ בחינם הירשמו כעת

לכתבה זו התפרסמה תגובה אחת

      Array
(
  [0] => WP_Comment Object
    (
      [comment_ID] => 16661
      [comment_post_ID] => 6659
      [comment_author] => חנן בדיקה
      [comment_author_email] => 
      [comment_author_url] => 
      [comment_author_IP] => 
      [comment_date] => 2010-08-29 16:59:48
      [comment_date_gmt] => 2010-08-29 16:59:48
      [comment_content] => 
      [comment_karma] => 0
      [comment_approved] => 1
      [comment_agent] => 
      [comment_type] => 
      [comment_parent] => 0
      [user_id] => 0
      [children:protected] => 
      [populated_children:protected] => 
      [post_fields:protected] => Array
        (
          [0] => post_author
          [1] => post_date
          [2] => post_date_gmt
          [3] => post_content
          [4] => post_title
          [5] => post_excerpt
          [6] => post_status
          [7] => comment_status
          [8] => ping_status
          [9] => post_name
          [10] => to_ping
          [11] => pinged
          [12] => post_modified
          [13] => post_modified_gmt
          [14] => post_content_filtered
          [15] => post_parent
          [16] => guid
          [17] => menu_order
          [18] => post_type
          [19] => post_mime_type
          [20] => comment_count
        )

    )

)
    

השאר תגובה